FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
placi marmura

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 14, 2010 12:28 pm    Titlul subiectului: placi marmura Raspunde cu citat (quote)

ieri am dat intamplator peste un depozit de marmura si granit, exact la iesirea din buc spre comuna berceni, chiar imediat pana in centura, pe dreapta...

nu stiu cum se numeste firma, este manajata de niste turci sau arabi cred, ceea ce mi s-a aprut important este ca au o varietate mare de finisaje la diverse preturi, si preturile mi-au parut bune asa c ami-am comandat si cumparat si eu ieri 2 bucati de 50 x 45 cm pt electronice. grosimea este de 2cm.

am luat si bumperi dinaceia adezivi din silicon din dedeman, ca sa interpun intre placi si mobila, si intre placi si parchet, cand am sa iau si pt boxe, si ... cam asta.

legat de pret, pe mine cele 2 bucati m-au costat 115 ron, asta fara finisarea rotunjita a marginilor, ci cu taiere normala... am sa pun maine si niste poze sa se vada finisajul, in afara de acesta alb cu infiltratii maron-roscat, mai erau si alb simplu, maron cu infiltratii albe, negru, din ce am vazut... se ia la ciocanit pt gasirea unei bucati cat mai inerte, si apoi, bafta...

stiu ca am mai cautat prin diverse alte depozite, si de obicei, o singura placa era la 100 ron sau chiar mai mult, asa ca eu zic ca merita deplasat pana la acest depozit si vazut la fata locului... eu o sa imi iau si pt boxe cat de curand, desi standurile isi fac deocamdata treaba cu brio zic eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 14, 2010 12:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Ian 14, 2010 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pretul e bun si cu o minima indemanare pot fi finisate canturile la mare arta, cu smirghel si apa.La granit e mai greu.La fel se pot face standuri cu picior in forma de T destul de simplu, adezivi gasindu-se.Pretul e destul de fain.Spor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 14, 2010 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o mica "harta" pt ajutor...


marm.JPG
 Description:
harta depozit
 Filesize:  14.75 KB
 Viewed:  286 Time(s)

marm.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 14, 2010 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La Dedeman prin octombrie erau unele tipuri de marmura de 2cm grosime cam la 40 RON metrul patrat adica 4 bucati de 50x50 cm placa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
B0B



Conectat la: 22 Ian 2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Ian 15, 2010 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un alt magazin de marmura tot al unor turci este in Com. Pantelimon vis-a-vis de intrarea in Selgros Pantelimon.
Au multe sorto-tipo-dimensiuni de granit si marmura si iti taie la comanda la ce dimensiuni doresti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BOB, multumesc de informatie.

Am fost azi la respectivul depozit/atelier si am cumparat patru placi de marmura 35x35x2cm de pus sub boxe. Au costat, toate patru, 70 RON.
Singurul inconvenient (daca poate fi numit asa) e ca nu le-au taiat pe loc (aveau o alta lucrare mai urgenta, ceva cu un monument funerar etc); am platit si m-am intors dupa vreo 3-4 ore - ceea ce nu pare mult, dar avand in vedere ca in zona (~camp) nu e nimic de facut, a trebuit sa ma intorc in oras si sa petrec o mare parte din timp in trafic dus intors Very Happy. In fine, sa zicem ca am avut o zi libera...

Am luat cate doua bucati pentru fiecare boxa gandindu-ma eu asa sa fie mai solid ansamblul, drept pentru care le-am facut sandwich. Intre ele am pus cate o bucata de folie din cea care se pune sub parchetul laminat. Intre marmura si parchet am improvizat niste picioruse din pluta. Pluta, adica dop de pluta taiat felii - nou, nu imbibat cu Pinot Noir de Murfatlar, cate trei sub fiecare sandwich. Boxele stau pe respectiva baza de marmura pe spike-uri. Ma rog, n-am avut rabdare (deocamdata) sa studiez mai temeinic problema, asa mi-a venit, rezultatul se vede in poze.

Inainte de a descrie efectele, o observatie neaudiofila: n-am mai pus mana pe o bucata de marmura pana acum si am avut o revelatie: e un material superb. Asta despre care e vorba aici are tot felul de nervuri, noduri etc (o fi mai ieftina ?) si pur si simplu m-a incantat sa o spal (avea un fel de praf/clei de la prelucare). Niste pietroaie din precambrian si din fundul pamantului ajunse la mine sub boxe Very Happy.

Acum despre efecte.
Primul si cel de care m-am bucurat cel mai mult e ca in sfarsit stau boxele ca lumea. Din cauza parchetului vechi din camera a fost un chin sa le gasesc o pozitie cu cele patru spike-uri intr-un singur plan (si sa fie eventual cu fatza spre canapea) drept pentru care sfarsisera cu bucatele de carton bagate sub cate un spike de la fiecare boxa, sa nu se balangane.

Apoi, s-a "curatat" un pic basul. Adica mai putina huruiala si mai mult oomph. In mod evident podeaua vibreaza mai putin, si resimt basul mai mult in stomac decat in talpi. Am incercat si cu mana pe podea langa boxe, efectul asta e obiectiv. In plus, parca si din camera de alaturi se aude mai frumos bas-ul Smile. Cum ar veni, mai tight.

In afara de asta, as zice ca instrumentele au mai mult corp, mai bine delimitate. La fel, soundstage-ul mi se pare mai bine precizat - la modul ca am tresarit de cateva ori pe chestii pe care le stiam dinainte. Si parca o idee mai mare dinamica. Ma rog, astea sunt impresii oarecum subiective, e posibil sa mi se para, poate am fost mai atent decat de obicei etc.

La un moment dat o sa mai experimentez, teoretic se poate face sandwich marmura/mdf sau mai stiu eu ce, se poate pune altceva intre placi (foaie de pluta ?) sau folosi doar cate una samd. Deocamdata inca ma doare spinarea dupa ce le-am carat pana la etajul 3...

Cd-ul pe care l-am folosit pentru impresii: Teodora Enache, Swing me to the moon. Asa o fi el inregistrat, dar la mine cel putin are un bas sa zicem pronuntat Smile.



DSC_0807.JPG
 Description:
 Filesize:  260.34 KB
 Viewed:  256 Time(s)

DSC_0807.JPG



DSC_0804.JPG
 Description:
 Filesize:  250.29 KB
 Viewed:  250 Time(s)

DSC_0804.JPG



_________________
C.E.C cd3300(putin modificat)/Myryad Z140/Elac FS68
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valistr



Conectat la: 05 Ian 2008
Mesaje: 34
Locatie: constanta

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am pus recent cate o placa de marmura sub incinte 25x30x2mm. M-au costat 70 Ron ambele, culoare neagra. Pe scurt, merita. Un upgrade ieftin si de efect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 19, 2010 2:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am cumparat de la MarmoInvest langa valea cascadelor 2 placi marmura dimensiunea 40x50x4, adica practic i-am pus pe ei sa faca sandwich de 2 placi, sa fie ceva mai gros. Am fost atent la adeziv si i-am pus sa foloseasca un adeziv cauciucat de la Bricostore ! Pretul nu a fost tocmai mic, platind 260 ron practic pentru 4 placi . . . am cumparat marmura cea mai putin dura, practic am si observat ca spike-urile boxelor au lasat urme serioase in marmura . . .

Pot spune ca si mie mi-i sa schimbat sunetul, parca totul pare mai concentrat in jurul instrumentelor, mai limpede si mai clar, basul nu mai este difuz ci pare mai concentrat, fara sa mai huruie sau sa se imprastie aiurea in camera.
Este clar ca soundstage-ul este mult mai mare, mai riguros si mai dinamic !
Mentionez ca aveam o problema privind basul imprastiat ,ca urmare a faptului ca sistemul audio este pus intr-o camera de 45 mp, destul de mare unde sunetul capata o rezonanta mult prea mare si suparatoare .

Recomand tuturor aceasta investitie, merita pe deplin banii.

Spor la treaba !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
romanescu



Conectat la: 25 Mar 2009
Mesaje: 54
Locatie: Bucuresti - Tulcea - Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 19, 2010 8:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intrebare,

Merge oare dat gaura pentru spike-uri in placa de marmura de 2 cm sau de 4 cm ?
Ma gandeam sa imi fac standuri pentru boxele mele de raft .
Spike-urile pentru placa de jos sa fie : http://www.monacor.de/typo3/index.php?id=84&L=1&artid=3535&spr=EN&typ=full si pentru placa superioara: http://www.monacor.de/typo3/index.php?id=84&L=1&artid=3536&spr=EN&typ=full

_________________
My country is the world and my religion is to do good !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 19, 2010 9:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astia de la care am luat eu au si site: http://www.marmurapantelimon.ro/.
Cred ca cel mai bine suni si intrebi; e un material dur de felul lui, nu stiu daca merge sa dai gauri acasa...

A propos, mi-am adus aminte: pentru audiofilii mai cu dare de mana, am vazut niste placi de pus pe pereti care au forma asta: http://www.gearslutz.com/board/attachments/bass-traps-acoustic-panels-foam-etc/135946d1252849424-styrofoam-2d-diffusor-styrodiff13.jpg, la 70 EUR/mp Very Happy. In afara de faptul ca ar arata nemaipomenit pe perete, cred ca ajuta si la difractia undelor sonore.

_________________
C.E.C cd3300(putin modificat)/Myryad Z140/Elac FS68
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community