FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Rack Modular
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 6:24 pm    Titlul subiectului: Rack Modular Raspunde cu citat (quote)

Un prieten vroia un rack pentru sculele audio dar care sa nu fie de genul patru piciore rotunde si trei blaturi din melaminat de 18. Cele ieftine nu i-au placut deloc iar cand a gasit unul care sa ii convina cum ar fi Naim Frame, care este orecum si sursa de inspiratie pentru acest proiect, era mult prea scump si in plus nu era indeajuns de mare pentru amplificator. Asa ca ne-am gandit sa il realizam noi.
Catva delatii constructive:
Am inceput printr-un poiect realizat in catia pentru a ne face o idee despre cum va arata.
Blaturile sunt din fag de 26 lacuit cu 3 straturi lac colorat stejar si unul yaht.
Piciorele sunt din profil aluminiu andozat.
Piesele de fixare spikeurile sunt din alama, pe care am lustruit-o si peste care am aplicat un strat de lac pentru a preveni corodarea.
Politele din sticla au dimensiunile 480x500mm si grosimea de 10 mm.

Distantele dintre rafruri sunt de aproximativ 25 cm pentru primul nivel si 20 cm pentru al doilea nivel.

Am preferat un sistem cu dubla decuplare atat pe rafturi cat si la politele de sitcla. Rack-ul este forte stabil si desi sculele stau doar pe trei bile politele nu se misca la apsarea butoaneler cd-playerului.

Desigru ca la orice proiect am avut si mici imparuri cum ar fi gasirea unui strungar care sa imi execute pisele. In final am gasit pe cineva care desi a realizat pisele bine nu a lucrat tocmai cum voriam, lasandu-mi pe piese niste urme mai adanci, care a durat extrem de mult sa le scot complet si dupaia sa aduc piese la lucuiu metalic.

Si acum poze:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 6:24 pm    Titlul subiectului: Mitica




Rack complet (5).JPG
 Description:
 Filesize:  213.56 KB
 Viewed:  330 Time(s)

Rack complet (5).JPG



Rack complet (17).JPG
 Description:
 Filesize:  208.33 KB
 Viewed:  314 Time(s)

Rack complet (17).JPG



Rack complet (11).JPG
 Description:
 Filesize:  188.43 KB
 Viewed:  293 Time(s)

Rack complet (11).JPG


Sus
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 6:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Continuare la poze:


Rack complet (7).JPG
 Description:
 Filesize:  252.68 KB
 Viewed:  249 Time(s)

Rack complet (7).JPG



01 Piese Alama (16).JPG
 Description:
 Filesize:  202.86 KB
 Viewed:  262 Time(s)

01 Piese Alama (16).JPG



poza rack catia.png
 Description:
 Filesize:  201.47 KB
 Viewed:  233 Time(s)

poza rack catia.png


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 7:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

frumos lucrat, spune-mi te rog cum stau piesele de alama fixate in stalpii de aluminiu (banuiesc ca sunt goi pe interior)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bravo și din partea mea

@human - am senzația că picioarele de aluminiu sînt traversate de o piesă filetată în care se înșurubează spikurile mamă sus și tată jos (sau ceva de genul acesta).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la un tirant m-am gandit si eu, sa vedem ce spune si creatorul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Profiele nu sunt goale pe interior au o gaura de 8,5 pe care am tarodat-o la metric 10. Spikeurile din partea de jos au filet de metric 10. Piesele de sus care fixeaza blaturile au filet interior de metric 6 iar prinderea in profil se face printr-o adapare de la mertc 10 la metric 6 care se insurubeaza in profil, iar intre profil si pisesa cilindrica este o tija de mteric 6. Se vad toate in poza cu pisele.
As fi putut face mai simplu, piesa sa fi avut o prelungire care sa se infileteze direct in profil insa atat piese de prindere a blaturilor cat si spikeurile sunt facute din tija de alama de 28 care este extrem de scumpa(35 ron /kg).

Profilul este unul industrial de la firma germana isel, extrem de rigid si cu o calitate a anodizarii deosebita (din poze nu stiu daca se poate observa).
Majoritatea profilelor indurtriale au canle T care in domeniul industrial confera profilelor o versatilitate deosebita, insa pentru proiecte estetice chiar daca li se acopera canalele nu mi se par deloc estetice. Sunt producatori de rack-uri hi-end care folosesc astfel de profile si cer pe produsul final sume destul de mari.
http://www.imigi.com/av45w3.html
http://www.imigi.com/istack_w3.html
http://www.adonacorporation.com/av45cs3.html


L.E. Metoda cu tirant este folosita de exemplu la naim frame. Personal consider ca decat sa folosesc o teava rotunda si sa cheltuiesc banii pe piesele de tip capac, prefer sa dau un pic mai mult pe profil castigand arat in rigiditate cat si in simplitatea constructiei.
Problema mare este gasirea unui astfel de profil, de exemplu eu am astepat 1 luna sa imi vina din Germania. Unul dinre putini producatori de profile care au in oferta ceva fara canale T la exterior mai este Item, care au un profil rotund de 40mm si unul partat cu latura de 40mm in rest nu am gasit nimic.



profil al Rack.png
 Description:
 Filesize:  111.69 KB
 Viewed:  223 Time(s)

profil al Rack.png


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos, katalin.
Felicitations are in order Smile

Acum asteptam si varianta de 3kE ca sa se bucure tot romanul Laughing

(Playerul ala e cumva fix playerul care cred eu ca este?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uitasem:
cred ca ti-am spus si cand am mai discutat noi - chiar mi-ar place sa incerc asa ceva la un moment dat, dar la mine spatiu intre boxe e in continuare sensibil la intruziuni
(chiar ma intreb, din perspectiva asta, ce efect are placinta fierbinte Jadis pusa acolo Laughing )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 9:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da player-ul este cel care crezi tu ca este, numai ca inte timp i-a fost vopsit capacul in negru(in camp electrostatic).
Amplifatorele cu tuburi deobicei se pun pe ultimul raft, sau daca acela trebuie neaparat sa acomodeze un pick-up, se poate pune pe un raft separat pentru amplifactor. O baza cum o are acest rack ar fi estrem de indicata tripla decuplare(pentru tuburile sensibile) si o estetica placuta. Personal nu as folosi un modul cum este cel superior separat sau pe post de baza deorece arata ca niste pilostrii.
Un alt avantaj al folosirii sticlei este ca un amplifcator pe tuburi care se incalzeste serios nu distruge finisajul blatului de lemn in timp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai mai încercat și altceva înafară de sticlă (pentru blaturi) ? Sînt producători de electronice care o consideră chiar contraindicată.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Katalin, eu ma refeream la faptul ca, dupa cum stii, la mine camera e relativ mica si foarte tratata, si cam orice modificare de "design interior" se resimte in sunet.
Din cauza asta sunt oarecum vaduvit de placerile unui rack, pt ca daca pun ceva de genul asta se simte neplacut in focus si adancime.

Oricum, sunt impacat cu soarta, am decis sa imi sacrific comoditatea si designul interior pentru sunet, hahaha
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da m-am gandit si pe primul loc ar fi acrilicul(de fat asa a fost si facut proiectul initial insa porpiertarul a decis sa merga pe sitcla), cat mai gros(de la 10 in sus), insa aveam doua probleme este scump (de la 50 eur/ m^2 in sus, nu ca sticla asta ar fi fost ieftina 150 ron pe trei buncati adica 0,75 m^2, deci cam la fel ) si nu il gaseam in Pitesti, iar in Bucuresti ar fi trebuit sa caut un furnizor care sa imi vanda bucati debitate, nu sa ma obblige sa iau o foaie de 1,5x2. Acest material l-am vazut folosit in cele mai scumpe rack-uri de pe piata, de exempli MBl(insa care presonal mi se pare urat), Grand prix audio (foarte de bine construite, insa gandirea de inginer mecanic este prea prezenta iar estetica are de suferit, si deasemena mi se pare ca se face abuz de materiale foarte de scumpe unde chiar nu le vad locul) .
http://www.mbl-usa.com/Resources/Documents/MBL%20Rack%20English%20aktuell.pdf
http://www.grandprixaudio.com/prod_lemans.php

Pe de alta parte multi producatori chiar si de rakuri ce sar de 1000 eur folosesc sticla. Personal si eu as inclina spre acrilic si chiar as fi curios sa fac niste teste comparative insa momentan nu am cum si nici cu ce scule si boxe sa fac niste teste relvante.
Acrilicul are si niste dezavantaje se zagarie mult mai usor si este mai greu de intretinut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2010 11:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a iesit f fain ,bravo Exclamation
imi place cum ati lacuit blaturile si cred ca ar fi mers si alta culoare la profil decat gri,dar poate asa s-a gasit
Am si eu o mica intrebare,geamul sta lipit cumva sau doar asa asezat Surprised
daca intrebai cu piesele alea poate te puteam ajuta,in special inox se gasea,chiar si bronz si nu la banii aia...
Trebuia sa ti le dea strungarul la perie ca sa iasa shiny,poate nu ai cerut sau ..lenea .La manuela e multa transpiratie Smile

PS:cam golasa camera si 'basoase' boxele Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La culorea ne-am gandit la negru, dar sa stii ca arata foarte bine si cu acel gri. Initial am hotarat sa le vopsim in camp electrostatic in negru, dar dupa ce l-am instalat am considerat ca nu mai este nevoie. Startul anodizat se poate indeparta si sa se puna altul dar la cum lucreaza firmele in romania sunt convins ca ar fi aparut surprize.

Geamul este doar asezat, si sa stii ca nu se misca la apsarea butoanelor.
Eu inital am vrut sa fac piesele din inox si sa il lustruiesc oglinda, insa strungarul nu a vrut sa lucreze cu inox deorece se prelucreaza greu, trebuiesc cutite adecvate(imi era teama de asta). Pretul inoxului este cam la fel cu cel al alamei si al bronzului la Clemans iar desitatile cam la fel. Pe bronz totusi nu as fi mers prefer luciul auriu al alamei.
Inoxul ar fi avut avantajul ca nu are nevoie de protectie impotriva coroziunii. Lacul aplicat pe pisele de alama nu a avut cum sa iasa perfect si a redus esteca piselor.
Ca sa le aduca la luciu oglinda si strungarul ar fi muncit la fel de mult ca si mine si piesele ar fi costat mai mult deoarece sunt multe ore de munca, in pus fiind in varsa si neavnd cele necesare cu siguranta nu le-ar fi facut la fel de bine.
Nici eu nu le-am facut manual am fixat piesele intr-o bormasina le-am smirgheluit prima data cu smirghel de granulatie mare pentru a elimina urmele de la universal, dupaia cu smirgel de 400, iar la final am folosit un flex cu turatie variabila de la hitachi(special facut pentru operatii de lustruire) cu disc de pasla si pasta de lustruit pentru a obtine luciu metalic si a elimina chiar si cele mai fine zgarituri.
Tot cu ajutorul fixarii in bormasina si cu o pila am facut niste tesituri care desi erau pe desenul de executie meseriasul a uitat sa le faca.
M-ar fi scutit de ceva munca daca strungarul ar fi putut sa faca corect operatia de finitie, insa nu avea turatie necesara la arborele principal si nici avans automat, deasemea ar fi fost util sa nu imi lase pe unele pise urme adanci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costel S



Conectat la: 09 Mar 2007
Mesaje: 126
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 1:05 pm    Titlul subiectului: rack Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Catalin!
Rack-ul arata foarte bine si practic respecta principiile acustice ale modelului Fraim de la Naim: decuplare dubla si utilizarea de materiale neferoase. Rezultatul acustic dupa acest up-grade al sistemului doar tu il poti impartasi.
Am realizat si eu un proiect similar, dar cu mijloace mai modeste si pot spune ca rezultatul sonic a fost o imbunatatire sensibila a sunetului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community