FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Triangle Elios
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
jkraxi



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 87
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 01, 2007 8:44 pm    Titlul subiectului: Triangle Elios Raspunde cu citat (quote)

As dori sa stiu daca aceste incinte sunt de calitate
http://www.son-video.com/Rayons/Hifi/Enceintes/Triangle_Elios.html

A ascultat careva? Pretul lor ar fi undeva intre 400-500E. Merita?
Multam

_________________
"Live Here Now" - daca apare sa ma anunte si pe mine cineva
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 01, 2007 8:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Joi Noi 01, 2007 11:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca le vei asculta impreuna cu un amplificator pe lampi merita, daca nu uita de ele Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 01, 2007 11:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serby a scris:
Daca le vei asculta impreuna cu un amplificator pe lampi merita, daca nu uita de ele Exclamation


Eventual amplificator pe lampi cu gaz (petrol lampant).!
In general Triangle sunt rezolute si transparente. Francezii isi recomanda propriile amplificatoare (Isem, atoll, etc.). Retine ca niciun producator nu specifica faptul ca produsul lui se poate utiliza DOAR cuplat cu alt produs. Incintele sunt de calitate buna, dar ideal este sa le auzi inainte sa dai banii. In definitiv, la 500 euro nu le vei compara cu Sohere de la Cabasse ( 150.000 euro ) si nici cu Nautilus de la B&W!. Sunt incinte entry level bunicele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
jkraxi



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 87
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 12:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serby a scris:
Daca le vei asculta impreuna cu un amplificator pe lampi merita, daca nu uita de ele Exclamation
Da, intradevar, erau recomandate pentru amplificatoare pe lampi.
Multumesc pentru informatii.

_________________
"Live Here Now" - daca apare sa ma anunte si pe mine cineva
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mie personal nu-mi place nimic din gama Triangle (deh, gustul nu se discuta). Dar poti sa-i faci o vizita lui Iura sa le asculti (nu stiu daca are chiar modelul asta) si sa-ti faci o parere. Incearca totusi si Ascendo...le consider net superioare si ca sunet si ca finisaj...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Triangle sunt boxe foarte rezolute cu bas rapid. Sunt extrem de pretentioase la amplificare, desi au SPL mare, peste "media audiofila" si astfel ca pot fi amplificate cu puteri mici. Calitatea sunetului se obtine insa printr-o potriveala dincolo de teorie si banuieli, pe incercate.
Puse pe amplificari nepotrivite suna prost, tzipa isteric. Insa puse pe ce le place lor dau dependentza. Very Happy
Se spune ca merg pe lampi insa nu e nici o regula. Trebuie doar incercat. Sunt destule lampi pe care nu suna bine si invers, "tranzistorizate" pe care suna grozav. Puterea amplifului NU este un indiciu precum nici alte date tehnice. Doar proba practica da adevarul.

Nu se potrivesc cu unele amplificatoare (mai ieftine) de la Accuphase, ca exemplu. Faptul ca un amplificator este scump nu garanteaza ca va suna bine cu Triangle si invers.

Cele ieftine se potrivesc foarte bine cu NAD.
Cele scumpe merg superb cu Accuphase din seriile "grele".

Extrem de pretentioase la cabluri. Din cauza rezolutiei foarte mari se simte orice modificare in sistem.

Au o perioada imensa de rodaj. La inceput tzatzaie metalic si agresiv. Cu timpul se "implinesc" in sunet. Difuzoarele de hartie sunt imbatabile in naturaletze. Redau superb percutia si corzile in mod special.
Le consider in special boxe de muzica clasica si jazz.

Brandul reuseste sa obtina acelasi sound la toata gama, de la cele mai ieftine la cele mai scumpe. Asta arata ca nu sunt facute orbeste si nici la plezneala.

Sunt printre putinele marci care nu suna automat mai prost la modelele mai ieftine. Oferta calitate/pret e grozava. Dar pentru asta trebuie sa-ti placa "stilul" de sound Triangle. Aprecierea nu se face pe fuga si nici intr-un showroom.
Am observat ca cine a cumparat acest brand ramane fidel cu timpul. Greu mai poate aprecia altceva la preturi similare.

Am avut surpriza sa sune grozav si pe muzici electronice. Initial, cu ceva timp in urma nu mi-au placut nici una (pe vremea aia eram fan B&WLaughing). Acum cativa ani chiar dispretuiam acest tip de sunet insa dupa ce am auzit cateva exemplare puse in sisteme audio POTRIVITE am ajuns un adevarat fan al brandului. Inca o data subliniez ca nu exista boxe mai pretentioase, mai sensibile si mai delicate!

Sunetul se poate carateriza prin:
1. rezolutie foarte mare.
2. diafan, dantelat, viu.
3. rapid, vivace, nu te lasa sa adormi plictisit.

Nu toate modelele sunt reusite. De exemplu, gama veche Celius nu-mi parea prea bine echilibrata in opozitie totala cu gama noua, care imi pare superba si un mare pas inainte.
Magellan Concerto sunt unele din cele mai bune boxe auzite vreodata de mine. Dar ceva mai pretentios nu cred sa existe! Sunt dificile la cabluri si amplificare, mai putin la acustica. Ingrozitor de dificile.
Noi si nerodate nici nu trebuiesc ascultate! Sunt groaznice!

Cele din poza imi par dintr-o gama mai veche. La Triangle am observat un progres foarte mare la fiecare noua gama. Tot ce am auzit mai nou este considerabil mai bun ca cele precedente, cresterea in calitate fiind constanta.

Constructia e de calitate chiar si la modele ieftine. Sunt fabricate in Franta si nu in China.

Exista si modele mai mici nu foarte reusite si nici prea grozav echilibrate dar atunci cand le descoperi pe cele bune devi un fan al brandului..... Laughing ...unii si le cumpara in plus pe langa alte boxe cu alt sound! Laughing
Sus
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 580
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Excelent review-ul tau, momolo, jos palaria!... Poate ar fi o idee sa incerci, din cand in cand, sa redactezi asa ceva si pe topicul "Revista online Hi-Fi & Multimedia" Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
victor_bv



Conectat la: 21 Mar 2006
Mesaje: 158
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din propria experienta am ajuns la concluzia,ca pentru Triangle e nevoie de amplifuri cu sunet dinamic si neutru,cum ar fi NAD,Exposure,Advance Acoustic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eugenroca



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 482
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 3:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

victor_bv a scris:
Din propria experienta am ajuns la concluzia,ca pentru Triangle e nevoie de amplifuri cu sunet dinamic si neutru,cum ar fi NAD,Exposure,Advance Acoustic.


Triangle Comete Es ascultate la mine acasa:
- pe Exposure 3010 si pe Advance Acoustic MAP305 nu merg, cel putin in setupul respectiv. Prea strident si agresiv.
- pe NAD C320BEE treaba merge bine spre f. bine, la un pret f bun
- pe Myryad MXI2080 sunetul este exceptional, se completeaza, amplificatorul fiind f transparent, dar total neagresiv, un sunet englezesc (usor dark).
- pe Creek Evo IA OK, dar nu am aprofundat auditia in acest caz.

La Iura am ascultat Comete Es pe Arcam A-85 sau 90 si iarasi un sunet bun, dar din nou nu am aprofundat atat cat ar fi fost necesar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in opinia mea "Comete" sunt printre cele mai nereusite din seriile Triangle. Nu cred ca pot fi facute....sa cante. Dar isi merita banii ceruti, sunt totusi boxe ieftine.

Insa exista unele chiar mai ieftine, si mai mici, care merita cu mult mai mult si sunt geniale. E vorba de micile Titus ES.

Doar opinia mea.
Sus
silika



Conectat la: 18 Iul 2007
Mesaje: 28
Locatie: City of nowhere

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 5:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momolo, ce amplificator recomanzi ptr titus es? Dar care sa nu coste o avere, sa fie in aceeasi clasa de pret cu boxele (500-600 euro)!

Ms

_________________
Doi ursi crosetau sifon intr-un beci! Vine furnica si intreaba: ce zi e azi? Ursii raspund: Decembrie! Morala: Copii nu va mai dati cu capul de pereti, ca nu e bicicleta voastra...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 6:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fara nici o ezitare, NAD 325BEE http://nadelectronics.com/products/hifi-amplifiers/C325BEE-Stereo-Integrated-Amplifier
Excelenta combinatia.
Poti lua si un cdplayer NAD din serie.
Din ce stiu le are radub.

Cablurile de cupru, nici vorba de argint sau ceva argintat.

Si cele mai bune cabluri pentru ele din tot ce am testat sunt ProAC (1 x 1,6mm cupru) de la Jack. Si nici nu costa mult.

Ca interconecturi pentru sistemul asta iti recomand ceva de la CHORD (tot Jack le vinde), chiar si cel mai ieftin.

Daca poti, la urma, ia si un filtru retea FISCH sau ceva similar si schimba sarmele de veioza care atarna din NAD-uri cu mufe IEC dupa care cauti cablu bun de curent (ecranat). recomand ceva de la NeoTech http://www.neotechcable.com/ . Din pacate asta implica un conflict cu garantia si un mester care sa monteze mufa IEC mama dar se merita din plin.

Cu astea ti-ai facut un sistem giugiuc la banii aia care va suna mai bine ca altele mult mai scumpe.

Mare atentie si la standuri si acustica!...din pacate alta cheltuiala insa un sunet bun se obtine rezolvand TOATE aspectele.
Abia la urma poti trage concluzii OBIECTIVE. Wink
Sus
silika



Conectat la: 18 Iul 2007
Mesaje: 28
Locatie: City of nowhere

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ms de raspuns, e o varianta de luat in calcul, momentan astept si hi-fi arena, ca vrea sa aud mai multe sisteme, si dupa, o sa vad ce imi gadila urechea si ce nu !

Ca tot m-ai intrebat de acustica, cred ca te referi la camera de auditie, care are aprox ~12 m2 (3*4), destul de mult mobilata, pe o latura a ei in lungime se afla o biblioteca lunga de la un capat la altul, pe cealalta parte am un pian, si se mai adauga o canapea si 2 fotolii! Cineva mi-a spus ca acea camera e moartea sunetului Laughing , dar eu nu cred ca e atat de grav!

_________________
Doi ursi crosetau sifon intr-un beci! Vine furnica si intreaba: ce zi e azi? Ursii raspund: Decembrie! Morala: Copii nu va mai dati cu capul de pereti, ca nu e bicicleta voastra...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
silika



Conectat la: 18 Iul 2007
Mesaje: 28
Locatie: City of nowhere

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A si inca ceva, am vazut ca alaturi de ampliful nad se mai recomanda boxele epos m5, in combinatia asta! In opinia ta, cum sunt epos fata de aceste triangle?
_________________
Doi ursi crosetau sifon intr-un beci! Vine furnica si intreaba: ce zi e azi? Ursii raspund: Decembrie! Morala: Copii nu va mai dati cu capul de pereti, ca nu e bicicleta voastra...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 9:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat Triangle Comete Es pe NAD 320 la eugenroca.
Mi-au placut mult, combinatia mi s-a parut potrivita, un sunet cald, catifelat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community