FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
MP3 SI MP3 PRO

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
misu



Conectat la: 23 Aug 2003
Mesaje: 33

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 1:52 am    Titlul subiectului: MP3 SI MP3 PRO Raspunde cu citat (quote)

Care sunt diferentele dintre mp3 si mp3 pro?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 1:52 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nr. de canale? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu chiar.

mp3PRO este gandit sa dea rezultate mai bune decat mp3 la rate de compresie echivalente. Sau, altfel spus, pentru aceeasi calitate audio, un fisier mp3PRO are nevoie cam de jumatate din dimensiunea unui mp3.

Codecul reuseste aceste performante folosind o evolutie a principiului care sta la baza mp3. Aceasta tehnologie, numita SBR (Spectral Band Replication) imparte continutul melodiei in 2 benzi mari de frecvente, joase si inalte, folosind pentru prima compresie standard mp3 (pastrand in acest fel si compatibilitatea cu playerele vechi) si pentru a doua utilizand un algoritm de reconstructie foarte eficient (bazandu-se pe faptul ca perceptia urechii umane e mai putin precisa in aceasta zona). Practic, toata zona din spectru codata ca SBR este 'ghicita' din zona frecventelor joase si a mediilor, plus cele cateva informatii suplimentare stocate in cativa bps.

Rezultatul este ca un mp3PRO suna la 64 kbps cam tot la fel de bine ca un mp3 la 128 kbps. Nu e chiar asa in toate cazurile, dar merge ca regula generala. Evident, chestia asta e mai mult utila celor care fac transmisii radio pe Internet & so on, decat celor care isi transforma CD-urile in MP3-uri. Acestia folosesc oricum bitrate-uri peste 128 kbps, unde mp3PRO nu aduce nimic nou (pentru ca spectrul de frecvente nu e limitat, ca in cazul bitrate-ului sub 128 kbps).

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia


Ultima modificare efectuata de catre Andrei la Vin Dec 12, 2003 10:14 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... si totusi o ureche buna simte diferenta intre mp3 si mp3pro... Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 6:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde in ce conditii sunt comparate. De exemplu, daca se compara sau nu la acelasi bitrate, daca se folosesc la ambele encoderele cele mai performante pentru fiecare caz, etc.
_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
herby



Conectat la: 19 Noi 2003
Mesaje: 72
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Feb 29, 2004 12:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Encoderul acestui format este free sau supus taxelor?
Cred ca de acest fapt depinde succesul lui.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Michidutza



Conectat la: 15 Noi 2003
Mesaje: 34
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 24, 2004 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu este free din cite stiu eu!!
si chiar , care este cel mai bun encoder de mp3? PArerea mea este LAME la ce versiune a ajuns?are cineva un link pt download? listening
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community