FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Va rog sa ma ajutati: impedanta boxe!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Vin Mai 30, 2003 11:39 am    Titlul subiectului: Va rog sa ma ajutati: impedanta boxe! Raspunde cu citat (quote)

Se potriveste un receiver(amplituner) de 6 ohmi cu boxe (5 la numar) de 8 ohmi?
S-ar putea sa scada din putere si sunetul sa nu fie prea clar?
Ce probleme pot aparea?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 30, 2003 11:39 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Vin Mai 30, 2003 12:50 pm    Titlul subiectului: raspuns Raspunde cu citat (quote)

Merge. Problemele apar cind pui boxe de impedanta mai mica si poti deteriora ampliful si citeodata si boxele (la volume mici nu sunt probleme).
Daca pui boxe de 8 ohmi pe un amplf de 6 vei obtine o diminuare usoara a puterii de iesire (20-40% depinde de etajul de iesire al amplifului si modul de alimentare) fara efect asupra calitatii redarii.
Singurul neajuns poate fi ca reglajul de loudness sa lucreze la alte nivele (poti compensa din reglajele de ton) dar asta depinde oricum si de boxe
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
tommy_cat



Conectat la: 17 Aug 2003
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Aug 19, 2003 5:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am o mica nelamurire in ceea ce priveste concordanta la potrivirea impedantei amplifului si a boxelor . Da ce se poate arde etajul final al amplifului atunci cind am amplif de impedanta mai mica decit a boxelor ?
Daca am boxe de impedanta mai mare ca amplifului nu risc sa prajesc boxele ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Aug 20, 2003 9:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tommy_cat a scris:
Am o mica nelamurire in ceea ce priveste concordanta la potrivirea impedantei amplifului si a boxelor .

... problema delicata, chiar daca este ignorata...

tommy_cat a scris:
Da ce se poate arde etajul final al amplifului atunci cind am amplif de impedanta mai mica decit a boxelor ?

Rolling Eyes ... poate invers...
Daca la iesire ampu' spune ca suporta impedante nominale (prin urmare teoretice-mediate) de 4Ohm, atunci boxele cu impedanta >=4Ohmi sunt OK.

tommy_cat a scris:
Daca am boxe de impedanta mai mare ca amplifului nu risc sa prajesc boxele ?

... prin urmare NU! Dimpotriva, va fi mai fericit Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community