FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
JVC HDV GY 101 vs SONY HDV Z1
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 18, 2006 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uneori parerile in contadictoriu sunt constructive... Scuza-ma daca te-am jignit, dar eu nu am spus-o cu acest gand, a fost efectiv o remarca mai rautacioasa... Confused
_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mar 18, 2006 5:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 19, 2006 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Escu' a scris:
hihi Si eu care nu am avut nevoie niciodata de mai mult de +9dB... Adevarat, eu stiu sa mai "umblu" pe la iris, pe la WB, pe la una-alta, nu las camera in full auto... Cel mai simplu e sa dai gain aiurea... Mai greu e sa pastrezi imaginea fara noise, ajutandu-te si exploatand la maximum tot ce ofera camcorderul din mana ta. Think about this. Wink
Mare atentie la prostioarele spuse, ca pe forum nimeni nu este cine spune el, ci este suma a ceea ce scrie Smile

In auto, inainte sa intre gainul, irisul se deschide intotdeauna mai intai la maxim. Singura setare pe care o mai poti face in plus in manual este sa maresti SS-ul (de ex de la 1/50 la 1/25), sacrificand fluiditatea miscarilor pentru o idee de lumina in plus. Tehnica insa nu este deloc ceva de lauda, de 100 de ori mai bine sa ai o camera mai buna/sensibila si sa nu fii nevoit sa apelezi la trucuri din astea.
Escu' a scris:
O regula elementara spune ca orice material video care are gain-ul peste +9dB (mai merge si +12dB, dar in situatii "mai speciale) e compromis

aiurea

nu poti vorbi de "reguli" cu marimi exprimate in dB generalizate. pentru ca 12dB la DSR170 este un fir mai buna decat 12dB la DSR150, mai curata decat 15dB la GS400 si mai luminoasa decat 18dB de la FX1.

Asa ca limita de 9dB poate arata decent pe unele camere si dezastruos pe altele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 19, 2006 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu a scris:
12dB la DSR170 este un fir mai buna decat 12dB la DSR150, mai curata decat 15dB la GS400 si mai luminoasa decat 18dB de la FX1.

Salutare Radu, nu ne-am vazut/auzit de mult p-aici... Trecand peste vreo introducere siropoasa, nu stiu de unde ai scos fraza de mai sus, pe ce te bazezi cand spui asta? Pe ochiul tau bine antrenat? Smile

Radu a scris:
Asa ca limita de 9dB poate arata decent pe unele camere si dezastruos pe altele.


Dezastruos +9dB nu poate arata pe nici un fel de camera (eventual pe vreo pocnitoare facuta de vreo firma fantoma, pe vapor, din China pana in Europa sau SUA). Wink Nici nu prea am inteles afirmatia, asa ca nu prea sunt in masura sa o contrazic... Ce intelegi prin dezastruos? Prea mult noise sau o imagine prea intunecata?

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 19, 2006 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut camerele FX1 si VX2100 side by side pentru comparatie si review, nu m-am dat pe net sa preiau pe nemestecate impresiile unora doar ca sa-mi formez si eu o parere...
Uite VX2100 12dB si FX1 18dB



dB.zip
 Description:

Download
 Filename:  dB.zip
 Filesize:  802.21 KB
 Downloaded:  115 Time(s)

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 19, 2006 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant, nu-mi prea vine sa cred... Cum era cu celelate setari? Mai iti aduci adminte? Si ca sa fiu un pic carcotas, de unde stiu ca nu ai faultat FX1-ul? Very Happy

Escu'

P.S. Mersi de mostre... Wink
P.S.2 Nu mi-ai raspuns la a doua intrebare din anteriorul meu post... Daca mi-ai spune parerea ta m-ai ajuta sa-mi conturez mai mult o idee despre topic-ul acesta... Laughing

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ak2



Conectat la: 21 Mai 2004
Mesaje: 39
Locatie: brasov

MesajTrimis: Sam Mar 25, 2006 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda .. tks de imaginile comparative!
Din pacate se pare ca doar calitatea ccd-urilor nu e suficienta daca aceasta a dus la pierderea unui lux la lumina Sad - cel putin la sony ma refer - .. care din pacate se vede rau.
Ceea ce am vazut eu la un z1.. era tot ceva de genu`... chiar mai rau as putea spune(ce-i drept ca era in alte conditii filmarea).
Oricum eu m-am hotarat pe varianta de la JVC. Astept sa-mi vina camera si dupa .. o sa va spun mai multe impresii si detalii.
Astept in continuare pareri despre cele 2 camere.. e bine sa lasam discutia deschisa pt. ca hd-ul e viitorul teoretic .. si e bine sa ne mai cultivam si noi din experienta altora.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 25, 2006 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ak2 a scris:
Oricum eu m-am hotarat pe varianta de la JVC.


Daca ai malaiul, merita... Wink

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Doruletz



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 106

MesajTrimis: Sam Mar 25, 2006 11:59 pm    Titlul subiectului: Zgomotul pe imagine Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar fx1 si fz1 comparate dpdv al sensibilitatii la lumina cu vx2000, 2100 dsr 150, 170 sunt ceva mai slabe. Am testat foarte amanuntit aceste camere si am constatat ca fx1 deschide irisul cu vreo 2 diafragme mai mult ca sa obtina acelasi nivel de iluminare cu vx 2000.
Referitor la zgomotul pe imagine (GAIN) avantajul este de partea fx1 si fz1. Adica Sony vx2000 cu Gain 0db are imaginea mai granulata decat Sony fx1 cu Gain 0db. Sensibilitatea si granulatia creste direct proportional cu nr de decibeli, astfel Sony Vx2000 la 18db este mult mai granulata decat sony fx1 la 18db, insa are o sensibilitate superioara
acesteia. Concluzia mea este ca Vx2000, 2100, dsr150, 170 sunt default setate cu un gain mai mare decat cel afisat in vizor.
JVC a fost testat de un coleg la Hydra si a ramas nemultumit datorita faptului ca are o sensibilitate redusa la lumina, acumulatori slabi, si daca dai gain de 9db, in acelasi cadru sunt diferente de sensibilitate, adica aprox jumatate de ecran este mai sensibila decat cealalta. O fi fost camera defecta? Nu stie.In plus camera are un aspect ieftin, butoane meschine, mult plastic, etc Pana la urma si-a luat un fz1 de care e foarte multumit Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Dum Mar 26, 2006 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar ce spui despre camera SONY HC1 ? ar fi un candidat destul de bun !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Doruletz



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 106

MesajTrimis: Dum Mar 26, 2006 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Habar nu am. Daca pun mana pe vreuna, promit ca scriu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ak2



Conectat la: 21 Mai 2004
Mesaje: 39
Locatie: brasov

MesajTrimis: Lun Mar 27, 2006 3:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Grrr.. nasol .. ultima oara cand am sunat la Hydra (de la servici - adica oficial din partea televiziunii) .. ei mi-au recomandat Jvc-ul.
Ce-i drept ca ei sunt reprezentanta JVC in Romania ... este posibil sa fi fost si o explicatie data cu scop mai mult comercial Sad.
Grrr...
Camera mea e pe drum .. teoretic cam intr-o saptamana revin cu detalii.

P.S ... SPEEEERRR !!!.. ca problema sa fi fost din camera.
(poate era ceva varianta x-demo ...care nu o fi fost teribil de buna... cel putin ma consolez cu ideea) Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Doruletz



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 106

MesajTrimis: Lun Mar 27, 2006 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai eu zic sa testezi bine de tot camera cand o veni si sa o refuzi daca are vreo buba cat de mica. Sper sa nu fie asa. Un coleg si-a cumparat un casetoscop e la hydra JVC 3000 sau ceva de genul asta si... dupa un timp a fost cu el din nou la ei ca sa-i alinieze TG-urile. Acum merge bine si e foarte multumit de el dar viseaza la un dsr 1500 de la sony. Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ak2



Conectat la: 21 Mai 2004
Mesaje: 39
Locatie: brasov

MesajTrimis: Dum Apr 02, 2006 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Yupii ... am camera Smile !
Primele impresii:
1. Se comporta bine la lumina slaba
2. Carcasa solida.
3. Acumulatorul cu care a venit e slabutz.. camera consuma destul curent si iti mai trebuie cel putin un alt acumulator de rezerva daca nu unul si mai mare.
4. dar...Incarcatorul de baterii are loc pt. 2 acumulatori.
5. Am vazut ca exista acumulatori mai puternici pt. ea .. ma rog .. bani sa fie .. Smile
6. ATENTIE pt. cei care nu sunt obisnuiti sa lucreze cu focus-ul pe manual e nasol pt. ca nu are servo pe inelul de focus si totul trebuie lucrat manual(practic nu are functie de auto focus Sad ).
DAR .. dar are un buton de focus asist care are urmatorul rol: - trece display-ul in alb-negru si suprapune niste punctuletze (de o culuare care se poate customiza) pe zona in care focalizarea este ok(punctele nu apar pe inregistrare sunt doar pt ghidaj).
7. Restul fuctiilor se pot seta pe auto (iris si alb si sunet)
8. Are posibilitatea afisarii de marker pt a delimita (4:3 , 16:9..etc)
9. Ce e nasol: ..... ca nu am gasit o durata a bateriei in minute cum are Sony-ul. Are in schimb are voltaj-ul bateriei afisat care tot scade pana la o anumita valoare si practic poti estima cam cat de plina e bateria. Are avertizare de baterie slaba.. dupa care se inchide camera. Smile
Nu am apucat sa fac teste pe inregistrare in HD cu ea .. am filmat doar pe DV pana acum. Va tin si pe voi la curent cu ce anume mai gasesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 03, 2006 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai un obectiv fara AF? esti sigur?
ouch....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Apr 03, 2006 4:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S-o stapanesti sanatos... Poate pui o poza cu ea in mana, sau mai bine pe umar, ca sa ii putem aproxima gabaritul... Wink
_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community