FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Preturi zglobi la Cora. Dece oare?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2004 4:28 pm    Titlul subiectului: Preturi zglobi la Cora. Dece oare? Raspunde cu citat (quote)

Ma macina de ceva vreme o intrebare: de ce oare la Cora unele preturi sunt cu mult mai mici decat la alte firme. Si ma refer aici la cateva electronice, in particular la produsele Yamaha. De ex din oferta de zilele astea Yamaha DVD S-540 e 7.3 mil, pe cand la www.aoy.ro de exemplu e 10.7 mil. Un receiver RX-440 era mai demult 14 mil pe cand la magazinul Yamaha de pe Victoriei era aproape 16 mil. Sistemul de boxe 5.1 NSP100 e 5.3 mil iar la flanco vreo 9 mil. O explicatie ar putea fi faptul ca Yamaha de la Cora sunt luate de la dealerul datasoft (craiova), celelalte probabil de la avitech. Dar chiar asa de mare sa fie diferenta? In orice caz suna tentant oferta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 07, 2004 4:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
panzer



Conectat la: 29 Apr 2004
Mesaje: 41

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2004 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din acelasi motiv din care Alpine la Carrefour e cu pana la 50% mai ieftin ca reprezentanta Alpine de pe Stirbei Voda: supermarketurile au putere de negociere cu importatorul ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2004 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Supermarket-ul cumpara in cantitati mari si primeste discount pe masura.La unele produse se simte f putin,la altele in schimb diferenta de pret e semnificativa.
Ideea e ca se merita sa iei ceva de la Cora,Carrefour..etc daca ai studiat piata si stii ca acolo e pretul cel mai mic.

Eu de ex am luat un dvd-rom din Carrefour(distribuit de Dep de Calc) si peste cateva zile am vazut ca la Tape e mai ieftin cu aproape 3 sute de mii.Nu pare mult dar cu banii aia puteam sa fac ceva mai bun decat sa le maresc profitul unor escroci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 08, 2004 7:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apropos, o chestie care am mai observat-o: componentele de calculator sunt mai scumpe decat la magazinele de profil (best, dc, etc). Insa preturile de la Yamaha chiar m-au uimit. De aceea chiar mi-am luat acum ceva timp in urma un receiver rx-v440 cu vreo 2 mil mai ieftin decat in alte parti. si chiar ma tent asi dvd playerul ala la 7 mil. mai ales ca se potriveste cu cutia pe care deja am luat-o.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2004 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este adevarat ca in anumite conditii supermarketurile pot sa sara peste distribuitorul national ? Am auzit chestia asta din mai multe surse si nu stiu daca este real .

Apropo , ce mai stiti de Media Markt ? Cand se deschid magazinele din Romania ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hawkie



Conectat la: 08 Iun 2003
Mesaje: 58

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2004 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu o chestie n-o pricep... unde este E-ul din Market la denumirea magazinelor Media Markt ??? Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2004 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hawkie a scris:
eu o chestie n-o pricep... unde este E-ul din Market la denumirea magazinelor Media Markt ??? Question


Markt, der; -(e)s, Märkte
1. Sphäre der Warenzirkulation, Gesamtheit der Vorgänge des Kaufs und Verkaufs, die im Soz. als Phase des einheitlichen Reproduktionsprozesses planmäßig gestaltet werden, im Kap. sich nach dessen ökonomischen Gesetzen vorwiegend spontan und anarchisch vollziehen: diese Ware erscheint, fehlt auf dem M., ist ganz vom Markt verschwunden; ein Erzeugnis auf den M. bringen; dieser Artikel ist vor kurzem auf den M. gekommen, ist auf dem M. gefragt; neue Märkte erschließen, suchen; Textilien aus Kunstfasern erobern heute den M.; den M. stärken, beleben; für diese Ware sind keine Käufer am M., gibt es keinen M. mehr; Die Kaufleute schreien nach Märkten Brecht Dt. Kriegsfibel; die Monopole beherrschen den kapitalistischen M.; in Krisenzeiten ist der M. schlecht, gedrückt, übersättigt, erschöpft, liegt der M. darnieder; der M. ist mit einer Ware, mit Papiergeld überschwemmt worden; der Kampf um Märkte war häufig eine Ursache von Kriegen; eine Anspannung des Marktes; die Aufnahmefähigkeit des Marktes; der innere, inländische, nationale, äußere, internationale M.; ausländische, überseeische Märkte; der schwarze M. (illegaler Handel mit Mangelwaren zu Überpreisen); Neupräg. BRD der graue M. (Kauf von Waren beim Hersteller oder Großhändler unter Umgehung des Einzelhändlers); der Gemeinsame M. /Bez. für die Europäische Wirtschaftsgemeinschaft und deren Ziel/
2. Verkauf von Waren an fliegenden Ständen zu bestimmten Zeiten an einem bestimmten Ort: mittwochs und sonnabends ist hier M., wird in der Stadt M. (ab)gehalten; d. Bauern, Händler fahren zum M. in die Kreisstadt, bringen ihre Waren auf den M., zu Markte; eine Ware auf öffentlichen Märkten anbieten, verkaufen; der M. ist gut mit Obst und Gemüse beliefert, beschickt worden; sie gingen auf den M., zum M.; etw. auf dem M. kaufen, vom M. mitbringen; /bildl./ der M. (das laute Getriebe) des Lebens; aller Aufmunterung beraubt, verschwindet sie [die Kunst] von dem lärmenden Markt des Jahrhunderts Schiller 12,6; /übertr./ umg. seine Haut zu Markte tragen (sich in Gefahr begeben)
3. Marktplatz: diese Straße führt zum M.; sie gingen schräg über den M.; das Rathaus, die mittelalterlichen Bürgerhäuser am M.; die Kundgebung findet auf dem M. statt; Markt und Straßen stehn verlassen Eichendorff 1,267; /bildl./ etw. auf offenem Markte (in der Öffentlichkeit) bekennen; Der Unzufriedene schweigt auf dem Markt, meidet am liebsten die laute Gasse Harden Köpfe 343
zu 1 /in Verbindung mit Hinweisen auf das, womit gehandelt wird, z. B./ Arbeits-, Bücher-, Effekten-, Geld-, Getreide-, Kapital-, Kunst-, Papier-, Stellen-, Waren-, Wertpapier-, Wohnungs-, Zuckermarkt; /ferner in/ Absatz-, Binnen-, Inlands-, Schwarz-, Weltmarkt
zu 1 u. 2 /in Verbindung mit Hinweisen auf das, womit gehandelt wird, z. B./ Eier-, Fleisch-, Gemüse-, Obst-, Pferde-, Sklaven-, Vieh-, Viktualienmarkt
zu 1--3 Fisch-, Holzmarkt
zu 2 Bauern-, Christ-, Heirats-, Jahr-, Striezel-, Super-, Topf-, Weihnachts-, Wochenmarkt
zu 3 Alt-, Neu-, Ober-, Untermarkt


Nu toata lumea vorbeste engleza, you know... Wink

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 11, 2004 7:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte curand nu cred ca o sa deschida Media Markt in Romania. Dimensiunea pietei nu justifica momentan investitia. Parerea mea este ca in 2 ani, inainte de intrarea in UE (daca sunt baieti destepti si vor sa iasa mai jos cu costurile).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2004 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA se poate,e vorba de discounturile de care pomeneam si mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2004 10:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Defapt nu atat pretul ma deranja, ca in fond cu cat mai ieftin cu atat mai bine, chiar si luat de la Cora sau Carfur. Temerea era ca nu cumva sa fie ceva de genul refurbished, returnate de unii altii cu probleme, zgarieturi, bube, etc. Si marturisesc ca am intors receiverul pe toate partile (si in ca ma mai uit circumspect la el , desi au trecut cateva luni bune) insa nici un repros, muchiile sunt aliniate aproape perfect, carcasa e ok, inauntru nu zangane nimic. E drept ca exista si dezavantaje privind luatul de la astfel de supermatket-uri: vanzatorii - care au o lipsa totala de chef. Daca ar fi dupa ei, ar sta doar pe scaun si ar clika in aplicatia aia a lor cu stocuri, doamne fereste sa-ti arate ce si cum, sa-ti dea o boxa de pe raft (ala de sus cum e la Cora "Sa va arat boxa aia, ce sa vedeti la ea?"), sa te lase sa butonezi cate ceva, sau sa-ti dea cate un sfat altul decat "Luati-l ca merge, vi-l recomand".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiB



Conectat la: 22 Mar 2004
Mesaje: 83
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 20, 2004 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alt pret zglobiu in oferta noua: receiver Marantz (SR4400, cred), 15 milioane. Poate i-a scazut pretul dupa review-ul oarecum negativ din numarul 2 al revistei Laughing (just kidding...) Oricum in revista era un pret de peste 20 milioane - 25% mai ieftin, not bad...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community