FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
direct din franta

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Sep 17, 2003 9:28 pm    Titlul subiectului: direct din franta Raspunde cu citat (quote)

Twisted Evil
am ajuns in franta acuma é saptamani;
am vizitat cel mai mare magazin de hi_fi din europa; daca ati auzit de f-nac:
am vazut peste 50 de modele de av receivere,si dublu amplifuri
Au camere separate,cu fotolii ,unde poti asculta muzica,singur,pe configuratia dorita,ce boxe doresti;
eu am ascultat pe un rotel de 80 w si niste cobalturi jm lb
dvd sony , si am ramas placut impresionat
culmea,am gasit si incintele sony ss_mf 400 h,alea care nu_i plac lui audiofan;si in combinatie cu un receiver sony de 5.1 cu 90 w/canal,se aud superb; nu mai ai rezonanta reflexului,poti doza basu cum vrei,fara sa pierzi medii;
preturi super mici beton
boxele astea erau 300 euro+qmplif sony de 80 pe 5.1 cu aproape toate decodoarele inclus neo6 ajungea la 700 euro,si daca in sistem mai bagai un dvd care suporta si mp3 si JPG iti faceau reducere la pretul final de pana la 200 euro;&
deci cu 600 euro iti cumperi un sistem hi_fi
Amplifurile sunt cele mai ieftine,de exemplu;seria de la technics sau sony sau denon sau acuphase adica amlplif +tuner+cd player ieseai la 500_600 euro cu 80_90 wati
un amplif de 100 w sony,cu distorsiuni minime si raport semnal dist mici ajunge la 3-400 euro,si le poti testa in orice combinatie+iti dau garantie +2 ani
Am testat 2 B&w de 150 w )boxe +amplif Rotel si am ramas fara plombe:
bine,boxele erau la 800 euro
Magazinul este impartit pe 3 etaje ;deci dati_va seama
Si asta nu e tot; asta e un lant de magazine+germania+italia+++++
am sa caut un amplif de 110 w care e in jur de 400+mixer professional mix de 200 euro+tunner de 150e +dvd DE 150 euro,care suporta MP3 SI jpg

DACA AVETI VRE_O CONFIGURATIE si vreti s_o testati,spuneti_mi si o sa fie testata; bineinteles ca nu de mine
Au laboratoare izolate fonic,unde testeaza fiecare piesa hi-fi,inclusiv boxe
ramai masca; doar iei pliantul,cauti detalii tehnice si_ti alegi produsu;*
daca vrei,poti sa_l testezi tu singur in combinatia dorita,si daca mai vrei, iti fac ei testele real time

Scrieti_mi ce amplif de 100 w credeti ca e bun.

eu astept sa_mi cumpar laptop ,care si astea_s ieftine,undeva intre 700 si 1500 euro,adica pentium4+hdd 60 GB+Video 64 out+MODEM +DVD wr
SI DUPA CE8MI CUMPAR PC,o sa va scriu
acuma scriu de la un net ieftin,care are 3 euro pe half hour
deci mai vb peste cateva zile

salutari de la BORDEAUX,tara vinurilor si a branzeturilor

_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Sep 17, 2003 9:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kostin



Conectat la: 22 Iul 2003
Mesaje: 28
Locatie: Germany

MesajTrimis: Joi Sep 18, 2003 3:30 am    Titlul subiectului: he he Raspunde cu citat (quote)

pai cred ca ai varsta de 17 ani ptr ca de pe atunci eu deja incepeam ca cunosc magazinele alea (cred ca tu vb. de MEDIA MARKT ) acum sunt plictisit de ele . Magazinele alea mau facut si pe mine sa rup vreo 3000 euro ( pana acum ) Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Sep 18, 2003 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, e adevarat ca p'afara se gasesc mega-storeuri cu scule de toate felurile (nu detine Franta monopolu' Wink )...
Mai putin chestia aia cu Accuphase - n'as crede ca poti sa dai doar 200 Euro pt. un amp de la ei... Confused
Cataline, fii smart si asculta cat mai mult (chiar daca set-upu' nu este pregatit pt. tine Wink )...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Sep 18, 2003 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mar Ian 03, 2006 6:08 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Sep 18, 2003 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai, cam asa vine... 500 pachetu' (CD-player+tuner+amp) ar reveni cam 200 amp, 100 tuner, 200 CD-player... Confused
Berea nu'i luata'n calcul Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Sep 22, 2003 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DECI ,inca nu am 17 ani de audio hi-fi,dar acestea sunt niste lanturi de magazine speciale pt cumparatorii dornici ,dar si cu pretentii;
DUPA CUM SPUNEAM,se numeste F-NAC;;;; aviza amatorilor KOSMIN

spune-mi domn kosmin,daca la magazinele acelea,te duceau in laboratoare izolate fonic,inconjurat de aparatura de ultima ora,unde iti stau la dispozitie tehnicieni ,si-ti testeaza produsul ales ;
si cand zic testare,nu-ti spun ca-ti baga-n priza scula hifi,si ti_o da s-o asculkti;

CI ITI ia aparatul ales,si -l conecteaza la un pc+aparate de masurat distorsiuni,calitatea semnalul detectat si amplificat, limitele intre care aparatul functioneaza-n param reali
factorul de amortisment raport semnal/brut+ multe altele,dar nu prea am timp de scris


faza cu acuphase,sau cu celelalte Smile si mie mi-ar fi placut sa fie 200 euro,dar, la un sistem complect,primesti la sfarsit reduceri de 200 pana la 500 euro,depinde de ce vrei sa iei;

de exemplu un home cinema e compus sa zicem din:
-samsung dvd e 235 care cosa 150 euro, citeste mp"+wma+jpeg
-receiver rx-v440 rds yamaha la 400 euro
-set 5.1 jbl mk beech incinte acustice de 390 euro de 150 w-jbl mk -1000
éx frontale jbl xe-20 mk II la 240 euro
ex centre jbl scs 178 la 150 euro

toate astea fac 1330 euro
dar pt ca le iei in pachet,ai reducere de 350 euro

ce inseamna pachet--dupa testele finale,se cupleaza componentele dupa unele criterii;;;;;

un DENON AVR 2803 6.1 la 130 w vine la 1000 euro,si nu la 1300

denon avr 3803 la 150 w 6.1 -----1300

iar in franta gasesti o multime de depozite de hifi
da:chiar depozite

_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kostin



Conectat la: 22 Iul 2003
Mesaje: 28
Locatie: Germany

MesajTrimis: Mie Sep 24, 2003 12:17 am    Titlul subiectului: :) Raspunde cu citat (quote)

bineinteles ca exista camera izolata fonic unde si pe stinga si pe dreapta sunt numai amplifuri si receivere iar in fata este un tv cu plasma , in spatele tv-ului este plin de boxe de toate neamurile + subwoofere... eu doar "subliniam" ca acest lucru , mie nu mi se pare deosebit , ci absolut normal.


...aviz amatorilor Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Sep 24, 2003 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai kosmin
desigur ca e asa cum zici tu,dar spune-mi in ce magazin ai parte de toata aparatura de masurat sculele audio+boxe,deci ei iti stau la dispozitie cu tv+boxe+amplifuri,dar ,pe langa asta ,si de aparaturi de masura electronice pt a vedea cat de competitiva e aparatura
asta ai mai vazut?

_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Mie Sep 24, 2003 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mar Ian 03, 2006 6:08 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kostin



Conectat la: 22 Iul 2003
Mesaje: 28
Locatie: Germany

MesajTrimis: Mie Sep 24, 2003 5:06 pm    Titlul subiectului: --- Raspunde cu citat (quote)

mmda , ma "depaseste" Very Happy , masuratori si toate chestiile astea...habar nu am la ce ti-ar folosi asa ceva, dar fiecare cu ... ale lui.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community