FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Criterii pentru alegerea unei camere video

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Willi



Conectat la: 07 Iun 2004
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 1:57 pm    Titlul subiectului: Criterii pentru alegerea unei camere video Raspunde cu citat (quote)

Am descoperit acest forum care se ocupa si de camere video.
Doresc achizitionarea unei camere video digitale dupa urmatoarele criterii:
- zoom peste 20x
- calitate buna/foarte buna la lumina slaba
- pret <450 USD in SUA
- raport bun calitate/pret
Sper sa ma ajutati cu pareri.

PS: Una din alegerile mele din acest moment este Panasonic PV-GS15.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 1:57 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

articolul meu de pe site l-ai citit ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Willi



Conectat la: 07 Iun 2004
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca te referi la ghidul cumparatorului iti spun ca il am de pe net inca de prin noiembrie 2003. asa ca pot spune ca am bazele achizitionarii.
tie iti multumesc pentru raspunsurile de pe alte forumuri pentru ca m-am lamurit in multe privinte.
de asta am facut aceste criterii pentru a alege o camera care sa ma satisfaca si am postat aici pentru ca mi se pare ca este cel mai la obiect forum.

astept pareri in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Willi



Conectat la: 07 Iun 2004
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

incerc sa fac un compromis intre pret si calitate. am inteles ca mai bine una digitala scumpa sau o analogica carein acceasi gama e mai buna.
nu ma arunc dupa night shot dar vreau de ex. sa filmez in casa cu un bec aprins si sa se vada ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 4:41 pm    Titlul subiectului: Re: Criterii pentru alegerea unei camere video Raspunde cu citat (quote)

Willi a scris:

- calitate buna/foarte buna la lumina slaba SONY VX2100
- pret <450 USD in SUA gasesti dar nu cel de sus adica VX e cam 2500-2800
- raport bun calitate/pret cele doua de sus
Sper sa ma ajutati cu pareri.

PS: Una din alegerile mele din acest moment este Panasonic PV-GS15. am incercat un panasonic si la lumina slaba sucks. Adevarat nu modelul amintit de tine

Ma tem ca ceea ce vrei tu nu se poate. Eventual sa se sparga butoiul cu noroc deasupra ta.

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2004 5:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adevarul e ca argumentul "calitate buna/foarte buna la lumina slaba" sau "raport bun calitate/pret" este total incompatibil cu "pret <450 USD in SUA"...

adica trebuie sa te hotarasti daca are rost sa faci un studiu asupra modelelor existente din perspectiva calitatii video, sau tu de fapt vrei unul din cele mai ieftine camere care exista (caz in care nu-ti permiti sa ai nici un fel de pretentii si trebuie sa te multumesti cu orice gasesti cu un pret cat mai mic).

altfel, eu as vrea in locul tau calitate nu buna ci excelenta la lumina slaba, si sa fie pe degeaba sau sa-mi dea si bani pe deasupra cand o cumperi.... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Willi



Conectat la: 07 Iun 2004
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2004 9:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu: Laughing
ma mai gandesc la ce ai spus.
sa vad daca imi permit finantele mai mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Willi



Conectat la: 07 Iun 2004
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2004 9:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

glido: ma gandeam si am vazut acel sony dar nu imi permit chiar asa. in plus vreau pentru amatorism nu pentru a castiga bani din filmat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2004 10:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Willi a scris:
...nu ma arunc dupa night shot dar vreau de ex. sa filmez in casa cu un bec aprins si sa se vada ceva.

Analog S-VHS S-VHSC sau un Hi8, in svhs panasonic in Hi8 sony ar fi recomandabile.
in nici un caz nu vei gasi la 450$ camera digitala care sa mearga bine la lumina slaba.
dintre camerele miniDV la acest pret poate modelele sony mai fac ceva aceptabil la lumina de sa zicem un bec de 100W. Imagiea este intunecoasa dar fata de alte camere destul de clara si fara prea multi pureci

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Willi



Conectat la: 07 Iun 2004
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2004 10:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dar despre noile modele JVC DX77 si DX97 ?
au lentile de f:1.2 !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2004 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

s-a testat in numarul 2 GR-DV700 cu o asemenea lentila F1.2
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Willi



Conectat la: 07 Iun 2004
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2004 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa vad pe unde mai gasesc numarul ala din revista nu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2004 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca te intereseaza, da.
http://www.hi-fi.ro/comandaf.php

in rest nu prea am ce parere sa am despre camere pe care nu am pus mana (inca ?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community