FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DivX Sacadat

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Mai 31, 2004 9:39 am    Titlul subiectului: DivX Sacadat Raspunde cu citat (quote)

Buna. Ma chinui de ceva vreme sa redau prin camera de pe Pc cu DV2Tv filme format Divx. Calitatea imagiinii este mai mult decat acceptabila. Singura problema este a ca mai ales la secventele unde se misca si camera apare o sacadare a imaginii.
Metoda de lucru arata cam in felul urmator. Material brut AVI DV. compresie Divx cu Vdub astfel: filtru deinterlace (implicit din Vdub)
audio MP3 iar la divx in doi pasi cu 1500kbps, Encode as progressive, slowest, threshold 50%, keyframe interval 125, fara cropping, psichovisula si alte chestii.
Sacadarea apare si pe PC nu numai la redare pe TV. Exista vreun filtru care sa fluidizeze miscarea sau vreo setare in Divx?
Astept sfaturile voastre

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mai 31, 2004 9:39 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mugurel



Conectat la: 26 Feb 2003
Mesaje: 131

MesajTrimis: Lun Mai 31, 2004 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bitrate-ul este prea mic pentru rezolutia folosita. Eu micsorez imaginea la 640x480 dupa deinterlace (imaginea ramane inca suficient de mare si proportia este cea corecta de 4:3).
In plus este aproape obligatoriu sa se faca compresie in 2 pasi. La compresia intr-un singur pas se elimina din cadre atunci cand algoritmul de compresie nu poate sa sustina bitrate-ul prestabilit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Lun Mai 31, 2004 7:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce ai zis tu pare ok. Poate calculatorul tau e prea slab? Sau vreo problema de codecuri.
Incearca si pe un alt calculator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 01, 2004 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mugurel a scris:
Bitrate-ul este prea mic pentru rezolutia folosita.
ba nu, 1500 este bitrate standard pentru ~ 1h/CD. mai ales pentru ca a precizat ca face compresia in doi pasi, este un bitrate cat se poate de decent pentru filmarile de amatori (DivX-ul vine implicit cu setarea default la 780kbps)
mugurel a scris:
La compresia intr-un singur pas se elimina din cadre atunci cand algoritmul de compresie nu poate sa sustina bitrate-ul prestabilit.

Nimic mai fals! Daca materialul intalnit este prea simplu sau prea complex, se ajunge in situatia de undersize sau oversize (mai rar ultima, de obicei prima). Cadrele nu sunt "eliminate" sub nici o forma la o compresie offline, ci numai poate daca se face compresie real-time (odara cu captura) si procesorul nu este suficient de rapid sa tina pasul cu fluxul de date.

Din ce spune glido, cred ca sistemul lui nu face fata la decompresia in timp real a materialelor cu multa miscare (verifica cu media player 6.4 frame-rate-ul real al playbacl-ului in acele momente : click dreapta pe imagine - statistics)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Iun 01, 2004 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

despre sistem:
MB EPOX cu NFORCE
CPU AMD 2500+ Barton (512K cache)
Mem 256MB 2.5CL Corsair 400MHz
HDD 2x80Gb Seagate Baracuda V ATA133
VGA GFORCE MX4 440 128MB
Nu cred ca acesta ar fi problema
Sacadare apare si daca ma uit frame cu frame. Sacadarea apare la compresie nu la decompresie. Un Cd scris cuun asemenea Divx l-am incercat pe Eboda 555 si si acolo facea aceeasi figura.

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 01, 2004 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

>Sacadare apare si daca ma uit frame cu frame.

cred ca problema ta sta ascunsa in interpretarea acestui cuvant. ce intelegi tu prin sacadare ?

daca e vorba de "impresia ca miscarea nu este continua", atunci e normal sa se intample "si daca te uiti frame cu frame". de asemenea mai este normal sa apara daca folosesti un algoritm de deinterlace care nu stie sa "blurreze" zonele in miscare pentru a mentine senzatia de miscare pe care o dau campurile initial.

daca tu intrii in premiere si te uiti la histograma frame-urilor, o sa-ti dai seama daca lipseste ceva (apropo de neadevarul lui mugurel). in rest toate senzatia de fluiditate/sacadare cade in sarcina conversiei din intretesut in progresiv.

imi mentin sugestia sa verifici cu media player 6.4 rata de redare a materialului fata de cat este ea reala. si nu e vorba de sistem, incearca sa nu mai codezi cu slowest, ci cu standard for a change. altfel iti pot arata material divx care merge cu 11 fps din 25 reali si pe p4 la 3Ghz, nefiind vina sistemului ci fiind filmul prost codat in asa fel incat decompresia este intarziata pe orice procesor din lumea asta (chestie de insiruire de P/B frames non-optima, nu de insuficienta putere de procesare)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Iun 01, 2004 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru deinterlace folosesc filtrul implicit din Vdub cu prima optiune tot implicita. I-mi recomanzi alt ceva?
Worship Worship Merci si pt raspunsurile voatre de pana acum

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 01, 2004 5:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

incearca sa nu mai bagi nici un filtru din vdub, sa setezi fast recompress din meniul de video si sa bagi din codec "deinterlace all frames"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 10:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa lupte seculare si o gramada de setari care mai de care aiurea o solutie care se paropie de adevar:
filtre Vdub:
2:1 Reduction High quality
Sharpen o valoare de maxim 15 uzual 11
Crop daca este cazul si dupa bunul plac al fiecaruia
in Divx (5.0.5 nu stiu de ce nu-mi place 5.1x Evil or Very Mad ) Encode as progresiv si un bitrate de 1500
Astfel "sacadarea" devine mai mica (distanta dintre 2 imagini consecutuve e mai mica deci trecerea dintre frame-uri pare mai lina)

O alta solutie, mai greu de realizat, este sa nu misc camera in timp ce filmez Laughing

p.s. la vizionare frame droppingul e 0 deci nu aci erau problemele

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 11:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sharpenul mai bine il faci la afisare, post-compresie, altfel dauneaza grav eficientei codecului (calitatii)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Iun 15, 2004 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Voi incerca si asa dar sincer nu sunt multumit de filtrul ffdshow, folosesc Divx-ul implicit.
Sharpenul l-am bagat pt ca era o diferenta vizibila (si explicabila) intre 720x576 cu deinterlace si 360x288 (dupa 2:1 red) in favoarea lui 720 in sensul ca imaginea este mai clara (mai focalizata) ca sa contracarez acest lucru in 360am folosit sharpenul.
Daca tot veni vb de ffdshow ce setari imi puteti recomanda ? In ideea ca Pc are de unde.

am pus si eu aceasta ntrebare ca unii lenesi care in loc sa incerce mai bine iau totul de-a gata Embarassed

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community