FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Help! Cum se fac un post de radio sa transmita si pe net ???

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Lun Iul 12, 2004 11:37 am    Titlul subiectului: Help! Cum se fac un post de radio sa transmita si pe net ??? Raspunde cu citat (quote)

Nu am gasit un loc mai potrivit pentru acest subiect, m-am gandit la Pro Corner, dar...

Un post de radio cu sediul in Severin si cu o filiala in resita, trebuie sa il fac sa transmita si prin internet; exista pentru asta un calculator pentium II ce fa vi conectat la reteaua locala care e permanent conectata la net; ok. Postul din severin deja emite si pe net, cu 3 versiuni de kbps. Mai trebuie facut si cel din resita sa faca la fel. Pentru cel din severin exista un site care gazduieste postul, si pe care presupun ca l-am putea pune si pe acesta din resita (pe acelasi site, cu un link separat).

Am inteles ca se pune problema sa avem linux pe calculatorul dedicat transmiterii postului. Problema cea mai mare cred ca este ca nu stiu ce soft se foloseste pentru a transforma semnalul ce iese din tuner sau mixer intr-unul care sa poata fi trimis si pe care sa il si trimita pe acel site de gazduire. Cu linuxul nu e problema, ma pricep sa il si instalez, si cred ca sunt in stare sa il bag si in retea (retea de windows 98 unfortunately Sad( ), problema e ca nu stiu daca softul de care eu am nevoie (nu stiu cum se numeste) se gaseste in vreo distributie de linux sau trebuie scos de pe net, sau daca ruleaza sub windows de ce mi s-a spus ca trebuie sa punem linux pe acel calculator.

Daca are cineva idee despre asa ceva rog mult help me out!

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 12, 2004 11:37 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Mie Iul 14, 2004 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut ! nu stiu daca ce iti scriu acum vrei sa faci,dar citeste poate te ajuta:
Pe net se transmit formate audio compresate, gen RealAudio,ASF,MP3.Cel mai folosit cred ca e MP3. (dar asta probabil ca stii deja)
Pt. net-radio cu streamuri mp3 ai nevoie de un PC pe care sa ruleze un server de broadcast(parca asa i zice)
gasesti unul free (f.folosit atat pe Linux cat si Win) SHOUTCAST http://www.shoutcast.com/download/
(cerinte hardw min. CPU:i P200; Ram:64MB, asta e cam putin zic eu, pt. ca cerintele de CPU,Ram,latime de banda pe net cresc odata cu nr. ascultatorilor)
Pt. ati usura munca poti folosi WinAmp alaturi de un Plug-in "RadioSpy Dj" http://www.radiospydj.com , care il activezi in WinAmp : Ctrl+P ->Plugins->DSP/Effects->RadioSpy Dj-Plugin, apesi Configure si specifici adr. IP a serverului ShoutCast si parola si parametrii streamului ce vrei sa emiti, ex:64kbps, 22KHz, stereo
Un alt program server similar este IceCast http://www.icecast.org
O adresa utila poate fi si : http://hotwired.lycos.com/webmonkey/00/45/index3a.html (Streaming Audio Tutorial)
In rest...citeste docum./help de la serveru' de streaming, pune in practica si te mai lamusesti pe parcurs cum stau lucrurile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Mie Iul 14, 2004 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok man, merci mult de ce ai scris, o sa incerc sa fac ceva si te tin la curent cu rezultatel. Daca am de ales intre linux si windows e clar ca aleg linux, is the best friend, isn't it? Smile
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community