FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
simfonica 5.1, ce imi recomandati?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
foxX



Conectat la: 11 Mar 2006
Mesaje: 149
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 01, 2006 7:54 pm    Titlul subiectului: simfonica 5.1, ce imi recomandati? Raspunde cu citat (quote)

sal.

ma intereseaza DVDA, in care eu sa fiu in mijlocul orchestrei, si nu cu orchestra in fata si public / sala in spate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 01, 2006 7:54 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Vin Dec 01, 2006 8:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce? Cinti cumva la flaut sau oboi?
_________________
Rock is better than classical music. I can't open my windows and yell at my neighbors "HOW BOUT SOME BEETHOVEN MOTHERFUCKERS"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
foxX



Conectat la: 11 Mar 2006
Mesaje: 149
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 01, 2006 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Alexander Maxim



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista niste inregistrari DTS 5.1 free pe net cu muzica clasica, cu orchestra radioului suedez sau cam asa ceva. le am, le-am ascultat, se aud super.
link
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 07, 2006 2:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu faceti confuzii!!!

Am si eu DTS/5.1 original cu muzica simfonica, dar aici este vorba de cu
totul altceva!

Omul a cerut "ma intereseaza DVDA, in care eu sa fiu in mijlocul orchestrei, si nu cu orchestra in fata si public / sala in spate."

Ori asa ceva NU cred ca exista! Sau, daca exista, este o aberatie!

Ochestra de muzica simfonica nu se aseaza la intamplare!
Exista o ordine a instrumentelor etc etc, iar auditorul este pozitionat in fata ei!

Pentru ce a cerut omul, nu exista decat doua explicatii:

- Prima este ca habar nu are ce este aceea muzica
simfonica si a postat si el ceva la intamplare... in cazul de fata o MARE
tampenie, care ar dovedi o lipsa crasa de cultura...

- A doua explicatie este ca intr-adevar canta la clarinet, flaut, oboi
si doreste sa auda muzica din acea pozitie... Shocked

Cu alte cuvinte, mare e gradina Domnului!...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
foxX



Conectat la: 11 Mar 2006
Mesaje: 149
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 2:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunt in prima categorie, influentat fiind de discul death cult armageddon de la dimmu borgir, in care eu sunt in mijlocul orchestrei si al formatiei

recunosc faptul ca sunt incult in materie de clasica (au trecut foarte multi ani de cand nu am mai ascultat, in principal din motive logistice).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
foxX



Conectat la: 11 Mar 2006
Mesaje: 149
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 2:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inteleg deci ca nu exista asa ceva Sad

100% orchestra sta in fata pentru ca acum 400 ani cand au facut prima data asta le-a fost greu sa o amestece cu audiotoriul.

pe sus-amintitul dvd, orchestra e predominant pe canalele surround si center, oi fi profan, dar suna minunat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 10:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu esti profan, cred ca ala era scopul.

la clasica sunt ceva mai conservatori (de aici si Conservatorul Laughing )

uite ca nu mi-am pus niciodata problema asta mai ales ca si asa exista putina muzica accesibila mie pe DVD-A, pt ca acasa nu am (cred).

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In principiu, din informatia existenta pe o inregistrare multicanal poti sa obti prin prelucrari specifice sunetul corespunzator oricarui punct in spatiu. Deci daca chiar exista cerere pt. asa ceva se poate scoate din inregistrarile multicanal existente si chiar fara mare bataie de cap. Nu stiu in ce masura userul final are acces la informatia canalelor la nivel digital dar casa de discuri ar putea usor sa livreze si varianta cu respectiva pozitie de ascultare.
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

foxX - sistemul din semnatura ta este chiar neimportant pe acest forum...
Sus
Lazi



Conectat la: 19 Iul 2006
Mesaje: 184
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum zice Dorin , nu ar fi mare lucru ca o casa de discuri sa ne dea posibilitatea de a asculta din perspectiva dirijorului , mie cel putin mi-ar parea o optiune interesanta.Sunt sigur ca mai multa lume ar aprecia acest lucru , iar data viitoare cand as mai invita un dirijor la mine la o auditie as putea sa-i pun piesa , dar de data aceasta exact in modul pe care il percepe el Laughing si evaluarea ar fi mult mai realista ...
_________________
Omul cat traieste invata ... si tot prost moare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofile



Conectat la: 21 Iun 2006
Mesaje: 369
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-o inregistrarea (sau [re]mastering) surround de calitate canalele de spate nu redau decat ceea ce s-ar numi 'ambience cues' in incercarea de a crea senzatia de being there cat mai realist. Asta este general valabil la muzica acustica (jazz, clasica, etc). Orice altceva este intr-adevar o aberatie.
Pe muzici mai moderne, electronice etc alegerea este la latitudinea artistului/producatorului.
Eg Remaster multicanal Dark Side of the moon, Tubular Bells, etc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
foxX



Conectat la: 11 Mar 2006
Mesaje: 149
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur - am rezolvat problema (era vestigiu de pe vremea cand ceream ajutorul in diverse probleme hardware)

audiofile - ce spui tu varsa niste lumina asupra unor inregistrari 5.1 cu care m-am intalnit.

intre timp am aflat ca dvdurile de la silverline - mahler, simfonia numarul 1 cel putin - sunt mixate conform cu ceea ce caut. ramane de vazut cum gasesc asa ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 5:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

putin off, nu vi se pare ca muzica stereo e mai reusita ca imagine si ca spatialitate decat 5.1 in cele mai multe cazuri? si de asemenea, inregistrarile quadro parca suna si ele mai bine fara canalul centru si sub (mai putin daca ai doar sateliti si te bazezi pe sub pt frecvente joase), practic sa ai 2 imagini stereo care se contopesc cu tine in mijloc (dar ce redau boxele fata sa zicem, nu este similar 100% cu spatele).
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community