FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Caut un cd player pt ascultarea dtsurilor 5.1

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalin1984



Conectat la: 10 Noi 2006
Mesaje: 34

MesajTrimis: Dum Dec 10, 2006 2:46 pm    Titlul subiectului: Caut un cd player pt ascultarea dtsurilor 5.1 Raspunde cu citat (quote)

Caut un asemnea cd player care se va conectat la un receiver prin cablu optic sau coaxial.

Neaparat trebuie sa pot sa ascult cduri dts. Receiveru decodeaza dts...

Are cineva un sfat?

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 10, 2006 2:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
audiofile



Conectat la: 21 Iun 2006
Mesaje: 369
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Dec 10, 2006 7:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dvd-player
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin1984



Conectat la: 10 Noi 2006
Mesaje: 34

MesajTrimis: Dum Dec 10, 2006 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si calitatea v-a mai fi care?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
audiofile



Conectat la: 21 Iun 2006
Mesaje: 369
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Dec 10, 2006 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da-mi un exemplu de cd-player care scoate semnal AC3/DTS prin spdif.
Restul deduci singur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin1984



Conectat la: 10 Noi 2006
Mesaje: 34

MesajTrimis: Dum Dec 10, 2006 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa inteleg ca pot sa cumpar cel mai prost dvd player de pe piata ca oricum codarea o sa o faca receiverul si calitatea tot el o v-a da.

Corect?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
audiofile



Conectat la: 21 Iun 2006
Mesaje: 369
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Dec 10, 2006 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu chiar ultima porcarie.
Un Panasonic mai acatarii se preteaza (S42 de ex.)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 11, 2006 12:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un pioneer, panasonic, sony, cam ce doresti tu. DTS pe cd este o forma comprimata a sunetului, in esenta similar cu mp3, deci cam ce calitate ai mai vrea. noroc ca, similar cu mp3-urile recente si bine codate, toate dts-urile sunt facute acceptabil, dar prin procedee destul de multe. chiar nu gasesc acum fisierul unde aveam toti pasii, vreo 5 programe erau implicate.

cica ar exista si cd-playere care permit trecere semnalului spre iesirea digitala, n-am pus mana pe unu inca. tinand cont de cele spuse mai sus, chiar ma mira existenta lor.

eu le ascult (sau varinatele lor pe dvd) pe un lg si un sony. pe eboda nu am incercat, dar la eboda cd-urile in general se aud prost.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danBlaua



Conectat la: 12 Ian 2007
Mesaje: 17
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,

eu folosesc un cd player Denon DCD615, care are iesire digitala pe coaxial si spre surprinderea mea am observat ca imi ruleaza cd -urile inregistrate cu DTS.
In momentul cand folosesti iesirea digitala a playerului va intra in functiune DAC-ul din receiver si nu cel din player care nu recunoaste codarea si va scoate pe iesirea analogica un fasait continuu.
Banuiesc ca cu orice player cu iesire digitala poti rula cd cu DTS.

Numai bine
danBlaua
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca zici ca merge, incerc si eu diseara, am hard-ul necesar, dar n-am avut curiozitatea sa bag prin cd.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danBlaua



Conectat la: 12 Ian 2007
Mesaje: 17
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 3:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa fii atent la o chestie:

la avr-ul meu pot seta pe intrarea audio digitala sa fie "AUTO", "PCM" sau "DTS".
semnalul care provine de la cd audio normal este PCM, pe cand cel care provine de la cd DTS este, normal, DTS, deci ar fi bine sa-l pui pe AUTO, altfel no sa se auda nimic ori pe un format, ori pe celalalt.

Succes
danBlaua
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merge fara probleme, am testat. la mine totul e automat. cd-player-ul e chiar al meu de ani de zile, dar cum am cateva dvd-playere, nu am avut niciodata curiozitatea sa incerc si pe asta. doar auzisem ca exista unele.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 9:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

audiofile a scris:
Da-mi un exemplu de cd-player care scoate semnal AC3/DTS prin spdif.
Restul deduci singur.

Meridian G08 (stie DTS-CD) .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan a scris:
audiofile a scris:
Da-mi un exemplu de cd-player care scoate semnal AC3/DTS prin spdif.
Restul deduci singur.

Meridian G08 (stie DTS-CD) .


Din pacate, pentru prea multi dintre noi, scarile pana la "turn" sunt prea numeroase Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Smile . Ma gandeam eu ca s-ar putea sa iasa putin din buget
Rolling Eyes ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doar asa "putin" Laughing Totusi cine stie ce receiver o avea omul acasa Rolling Eyes nu e bine sa fim carcotasi Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community