FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
O mica intrebare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nashu



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 32

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2003 1:25 pm    Titlul subiectului: O mica intrebare Raspunde cu citat (quote)

Salut,

varul meu doreste sa-si cumpere de la Cora (cred ca ma duc si eu duminica pe acolo sa arunc o privire) o pereche de boxe coloana si un receiver cu 5.1 pentru a-si realiza un sistem HT entry level.

Ceea ce a vazut el (interesant ca pret) sunt 2 produse Yamaha.
Un receiver RXV340RDS la pretul de 9 milioane fara ceva si o pereche de boxe model NSG40mkII la pretul de 5 milioane. El este foarte incintat de faptul ca se pot cumpara si in rate (Hua!) si m-a intrebat pe mine ce parere am (urmind ca verdictul meu sa fie definitoriu in luarea deciziei).

Problema este ca nu am nici o idee despre calitatea produselor respective. Am insa o parere foarte buna despre Yamaha.

Aveti cunostiinte despre cele doua produse ori puteti sa recomandati altele similare la acesti bani? (maxim 15 miliane si receiverul si boxele).

Despre boxe stiu ca sunt pe 2 cai cu 3 difuzoare. 2 de 17cm si unul de 2,5. Au putere 120W/60W la 4ohmi, 35Hz-20kHz, 25X85X24cm si 12 kg

Receiverul:
Premier amplificateur audio-vidéo de la gamme Yamaha, le RX-V340 RDS représente un rapport qualité/prix extr&mement compétitif pour tous ceux qui désirent profiter des pistes 5.1 Dolby Digital et DTS de leur lecteur DVD. Nouveau pas dans la démocratisation du "Cinéma & Domicile" dans l'univers domestique, ce RX-V340RDS propose aussi le décodage Pro Logic 2 afin de recréer cet univers surround & partir des sources stéréo et Pro Logic. De plus, il est équipé des modes Phantom Dolby Digital EX et DTS ES virtuels pour recréer l'enceinte centrale arri&re comme en 6.1. Il délivre 60W par canal, puissance suffisante pour des pi&ces ne dépassant pas les 20m2. Il poss&de la fonction Silent Cinema, les entrées évolutives pour les futurs formats de son et il présente une panoplie incroyable de modes DSP grâce & 41 variantes des 21 modes proposés. Enfin, cet amplificateur se dote d'une double sortie enceintes A/B, assez rare pour ce type d'entrée de gamme. Complet, efficace, configurable facilement, ce RX-V340RDS vous fait pénétrer dans l'univers du vrai son Surround pour un prix tr&s attractif .

Nouveau microprocesseur de conception et de fabrication Yamaha YSS-938 32 bits : 21 programmes surround (41 variantes)

Décodeurs Dolby Pro Logic II, Dolby Digital et DTS

Modes Phantom Dobly Digital EX et DTS ES

Menu Set Up facile

Mode Silent Cinema

Tuner RDS & 40 présélections

Caractéristiques
Décodages
Dolby Digital
Dolby Digital EX (Phantom)
Dolby Prologic/Prologic 2
DTS-ES (Phantom)
Compatible 96 kHz/24 bits
Yamaha YSS-938 32 bits
21 Programmes Cinema DSP (41 variations)
Mode Silent Cinema (effets Cinema DSP avec un casque)
Menu Set Up facile
Equaliseur graphique 5 bandes

Puissance et mesures
5x60 Watts RMS (8 ohms 20-20.000 Hz)
Rapport Signal/Bruit 100 dB
Réponse en fréquence 10-100 000 Hz

Tuner RDS
PS, PTY, RT, CT, EON, PTY SEEK, EON SEEK
Acc&s & 40 stations mémoires
Mémorisation automatique ou manuelle des stations
Sélectivité FM: 70 dB
Rapport signal/bruit FM: 76 dB
Sensibilité utilisable FM: 2 uV

Fonctions
Réglage du volume numérique
Mode "Silent Cinema"
Ecoute possible sur 6 canaux avec 2 canaux stéréo
Sélecteur d'impédance
Evolutif 5.1
Sélecteur d'enceintes A/B

Dimensions (LxHxP) 435x151x322 mm
Poids : 8 kg
Garantie constructeur 2 ans

Connectique
4 entrées A/V
1 sortie moniteur composite
Entrée casque en façade
2 entrées audio
1 entrée numérique optique
1 entrée numérique coaxiale
2 sorties audio analogiques (VCR+ MD)
Sortie subwoofer pour caisson de graves


Multumesc anticipat pentru orice informatie/sfat

Tot respectul, Stefan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Oct 31, 2003 1:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2003 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre amplificator nu am auzit nimic, dar boxele la are un prieten de al meu (cumparate tot de la Cora Very Happy ). Impresia lasata de aceste boxe (in 30 minute cat am avut timp sa le ascult) este buna, mai ales la pretul ala.
Din cate stiu eu modelul asta nu se mai fabrica (eu nu l-am gasit pe situl Yamaha), oricum merita la pretul asta.
Erau legate la un amplificator antic (un Akai) care cu basul dat la maxim distorsioneaza rau (asta la volum mic). Nu imi dau seama daca e de la amplificator sau de la boxe dar basul avea tendinta de a suna boomy.
Calitate aconstructiei este buna, sunt solide, bine finisate. Eu zic ca la banii astia nu gasesti o altrenativa mai buna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
nashu



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 32

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2003 3:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Multumesc Dode!

Am cautat si eu pe net referinte despre NSG40 dar nu am gasit mare lucru. Oricum cred ca sunt o afacere la bani aia (cred ca sunt peste Sony si Technics) mai ales ca sunt Mark II Very Happy

O sa-l sfatuiesc sa-si ia macar boxele si cu receiverul sa mai astepte. Daca ma incinta cum suna poate imi iau si eu o pereche Wink si o sa-mi spun parerea despre ele atunci. Chestia cu basul nu ma deranjeaza (foarte tare) pentru ca sunt un fan al "sferelor" inalte. Am intels ca in Germania costa 150E asa ca pretul de aici este excelent.

Ce regret eu cel mai tare este ca acum o luna si jumate am gasit doi pusti in tirg la Vitan care vindeau 2boxe Elac pe trei cai, inalte de 55-65cm la pretul de 2,5mil lei (nu bucata ci perechea) Crying or Very sad Banuiesti ca nu le-am achizitionat Evil or Very Mad

Cele bune, Stefan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community