FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Vreau sa aflu parametrii d functionare ale unui difuzor Atto

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
predut



Conectat la: 25 Iul 2004
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Iul 25, 2004 1:30 pm    Titlul subiectului: Vreau sa aflu parametrii d functionare ale unui difuzor Atto Raspunde cu citat (quote)

Am cumparat d la un magazin d p Maica Domnului un difuzor marca Atto model BW-1028 si vreau sa aflu parametri lui.
Daca stie cineva mai multe despre el sau un catalog cu difuzoare ...ceva de genu' asta as fi foarte recunoscator.
I NEED HELP......
10x
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iul 25, 2004 1:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Dum Iul 25, 2004 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu ai pus intrebari pe forum inainte de-al cumpara?
Si daca o sa afli datele si o sa constati ca nu e bun la ce vrei tu sa-l folosesti, ce te faci?
Intrebarea suna cam asa reformulata: am facut o prostie, cum pot s-o dreg?

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
predut



Conectat la: 25 Iul 2004
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Iul 25, 2004 3:44 pm    Titlul subiectului: pe mine ma intereseaza doar 3 factori Raspunde cu citat (quote)

p mine ma intereseaza 1.fregventa de rezonanta in aer liber;2.Q total;3.volumul echivalent
vreau sa-mi fac un woofer bandpass si am nevoie d datele astea ca restu sunt usor d calculat
daca ma poti ajuta cu astea ...it would be nice
10x
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Dum Iul 25, 2004 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Difuzorul tau e OEM made in China si se vinde pe piata sub diverse branduri. Daca are doua infasurari de 4 Ohm atunci:
Frecventa de rezonanta e de 31 Hz, Vas-ul de 64 litri, Qts-ul 0.21.
Incinta recomandata e bassreflex, 16 litri cu portul de 18 cm si diametrul de 6.8 cm.
La volumul cutiei adaugi si displacement-ul difuzorului si al portului de cca 2 litri deci construiesti cutia de 18 litri.
Din pacate subwooferul tau nu va cobori sub 50 Hz la 3dB, fiind destinat unei incinte auto. Va avea un raspuns tranzitoriu bun si un SPL demn de respect.
Sfat: daca vrei sa-l folosesti in casa, renunta.
Daca are o singura infasurare de 4 sau 8 ohm atunci n-am datele lui. Le poti masura, eventual.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !


Ultima modificare efectuata de catre Doru la Dum Iul 25, 2004 6:47 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
predut



Conectat la: 25 Iul 2004
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Iul 25, 2004 6:47 pm    Titlul subiectului: nu are decat o infasurare Raspunde cu citat (quote)

modelul asta are 4ohm dar cu o singura infasurare
daca ai info la modelu asta ...
10x anyway
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Dum Iul 25, 2004 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zi-mi cat ai dat pe el, am mai avut un amic cu ceva similar luat din Maica domnului si dupa ce i l-am masurat s-a potrivit bine intr-o cutie cu volumul de 36 litri portul de 6.8 cm diametru si lungimea de 14.5 cm (sunt unele gri la Boss Trading in Maica domnului si costa vreo 80.000 lei)
Frecventa la -3dB a coborat undeva pe la 38 Hz, acceptabil.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
predut



Conectat la: 25 Iul 2004
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Iul 25, 2004 7:06 pm    Titlul subiectului: am dat 1.140.000lei Raspunde cu citat (quote)

si membrana parea fi din fibra de carbon
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Iul 26, 2004 2:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru ,

Tu esti in poza din avatar ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 26, 2004 6:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru e ... cu ochelarii lui Neo Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Iul 26, 2004 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce am vorbit pe la telefon credeam ca este mai batrin .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Iul 26, 2004 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt foarte batran, crede-ma. Mai corect imbatranit.
Ce, 40 sunt putini? si daca socotim cei 15 ani de privatizare ...
Doar carcasa a mai ramas din mine.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Iul 26, 2004 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu arati de 40 , cel putin din ce se vede in poza .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community