FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
john zorn -moonchild(2006)

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
neonzander



Conectat la: 29 Ian 2006
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 5:19 pm    Titlul subiectului: john zorn -moonchild(2006) Raspunde cu citat (quote)

Ati ascultat albumul ,,Moonchild'' semnat Zorn si interpretat
de Mike Patton - vocal,Trevor Dun - bass si Joey Baron - baterie?
Eu nu am mai ascultat nimic asemanator si nu prea am cuvinte
sa va descriu limbajul pre-verbal afisat in acest ultim proiect
zorn-esc.Daca nu as fi avut norocul sa-i vad in concert cred ca
puneam cd-ulpe undeva si as fi uitat de el o vreme dar asa inca
mai ,,mestec''la el.Am facut bine ca am ascultat inainte de
concert cd-ul si nu am fost prins in off-side ca multi spectatori
care au plecat din sala dupa primul sfert de ora.
Pe Patton il stiam din citeva piese Faith No More si din cele
3 albume scoase cu Mr. Bungle cu totul altfel decit in aceste
SONGS WHITOUT WORDS.Performantele vocale dublate de exercitiul
fizic au fost remarcabile.Instrumentistii Dunn si Baron au fost
de nota 10+++ !!!Zorn a iesit si el din culise la inceputul showului
a salutat publicul si-a prezentat trupa apoi s-a asezat pe un scaun
la mixaj in mijlocul salii.La sfirsit s-a imbratisat cu baietii si gata!
Pacat ca nu a atins si el saxofonul sa se dezlantuie un pic (pe afis
era trecut si el la sax alto).Lucrul asta ar fi minusul spectacolului.
Si tot cu minus sonorizarea prea puternica pt o sala asa mica(sau a fost
o parere de-a mea fiind vorba de genul asta de muzica?!).
Postez si niste fotografii nu prea reusite.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 5:19 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Vin Dec 08, 2006 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

esti fericit ...

sīnt fan Zorn iar Mike Patton este un meserias.
Sus
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Vin Dec 15, 2006 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am primit cadou de la un vechi-fost forumist, bibi, un cd( versiunea ruseasca-limited edition) cu John Zorn- Invitation to a suicide. Super albumul si inca odata-i multumesc lui Bibi pentru el.
Neonzander, te rog mult sa-mi faci si mie o copie dupa cd-ul tau cu Zorn si sa mi-o trimiti. Multumesc!

e-mail: grigoremacovei@yahoo.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 16, 2006 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Grigore, iar te rog sa promiti ca in cazul in care iti place albumul, sa il cumperi in forma lui originala si sa arzi copia la o flacara de acetona. Sau alt tip de flacara, la alegere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Sam Dec 16, 2006 3:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De-a lungul timpului am primit foarte multe copii dar cei ce ma cunosc stiu ca le folosesc pe acestea doar orientativ pana-mi cumpar originalul deoarece sunt perfect de acord ca trebuie platite drepturile de autor si taxele, etc. Toate copiile primite si facute de mine pana acum le-am dat cadou mai departe.

Oricum, in mod normal colectionez doar cd-uri originale, asa ca da, promit public, asta daca mai era cazul, ca voi scapa de copii( nu o sa le ard ci le voi pasa mai departe!).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
neonzander



Conectat la: 29 Ian 2006
Mesaje: 15

MesajTrimis: Dum Dec 17, 2006 10:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atentie ca a aparut ,,ASTRONOME'' in aceasi formula Patton/Dunn/Baron compus de Zorn si dedicat urmatorilor : Antonin Artaud,Edgar Varèse si Aleister Crowley. O (alta) nebunie!

Pt Grigore : daca ai facut rost de chibrituri si acetona tine-te bine ca o sa vina.Ca tot ai amintit de Bibi, multumiri merita si de la mine- caci multa muzica a curs si spre mine de la el!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce chibrituri si acetona? A trebuit sa ma imbat bine de tot ca sa pot asculta cele doua albume. Inca le ascult caci nu am reusit sa decodific mesajul. Da, sunt incredibile din mai multe puncte de vedere. Oricum, Zorn este adevarat, nu este ipocrit! Omul este suparat rau de tot pe toti si pe toate, parca-l si vad spunand"Na, luati d-aici, terra voastra de pamanteni", el fiind extraterestru, bineinteles!!!!!!!!!!!!
Daca nu am dreptate inseamna ca am baut prea mult!
Recent am terminat rezerva strategica de whisky, de dragoste si ura, de viata si de moarte, de moarte buna, acum ma duc sa Zorn, sa John si iar sa Zorn de-a binelea-n cultura, in cultura mea de audiofil cu o vodca buna ! Laughing Laughing Laughing

Nu va speriati, uneori ma chinuie talentul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Vin Ian 12, 2007 10:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing Am ascultat din nou ultimele aparitii Zorn-iene si pot sa spun ca este sincer in manifestiul sau artistic si ca stilistic si filozofic este foarte apropiat de Cioran, daca-mi ingaduiti aceasta comparatie. In tinerete Cioran era insomniac si se plimba noaptea singur pe strazile Sibiului si din cauza ca nu putea sa doarma incepuse sa-i urasca pe toti si cum Cioran nu putea sa fie un ipocrit si era sincer in ura sa cel mai mult se ura pe sine. Oricum Cioran nu putea sa inteleaga nicicum EXISTENTA si faptul ca aceasta nu-si avea nici un rost si nici o finalitate era tocmai existenta lui. Contrar a ceea ce se poate crede, Cioran a fost profund crestin ca si Zorn de altfel. Intotdeauna erotismul, erotismul sanatos, erotismul nefinalizat a fost si este de natura esoterica asa ca as indrazni sa combin cele doua cuvinte si sa creez unul nou si anume EROTERISM-ul. Incercati sa fiti eroterici, incercati sa faceti dragoste pe muzica lui Zorn( ulimele albume, desigur!) si vedeti ce se intampla. Eroterismul este arta oculta a trupului, sufletului si mintii ce ne apropie cel mai mult de Creator atunci cand actul nu se finalizeaza si ne coboara in iad atunci cand finalizarea actului eroteric ne releva iluzia momentului. Zorn, ca si Cioran, fiecare-n felul sau fac parte din acea specia rara a insomniacilor sinceri care nu cred in nimic altceva decat in linistea sublima a Marelui Somn.

Acum va rog sa-mi ingaduiti sa ma duc sa ma culc!
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Sam Ian 13, 2007 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Of, Doamne !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community