FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
problema cu un aparat digital. HELP

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
tormentor



Conectat la: 26 Sep 2006
Mesaje: 36
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 7:15 pm    Titlul subiectului: problema cu un aparat digital. HELP Raspunde cu citat (quote)

am imprumutat un aparat Canon a300 de la un amic. faceam poze pe tren si la un moment dat ecranul s-a facut negru iar lumina aparea alba in dungi orizonate care se tot misca.
nu l-am scapat, nu a suferit nici un soc... nici obiectivul nu a fost atins.
daca poate cineva sa imi raspunda care e problema....
multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 7:15 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Amnesia



Conectat la: 19 Ian 2007
Mesaje: 15
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 7:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite de asta nu imprumut eu aparatura...
Ai incercat sa scoti acumulatorul si sa-l pui la loc? Tot asa face? Unele camere au un mic buton (desi ma indoiesc ca s-ar putea rezolva cu asta) de reset de obicei prin locul pe unde se introduc acumulatorii. Daca are asa ceva, incearca sa-l apesi.
Daca nu rezolva cu nimic chestiile astea, atunci posibil sa fie o chestie interna (cablul acela plat care face legatura de la ecran la placa cu circuite de exemplu sau softul...).
Iti sugerez sa nu incerci sa-l desfaci tu... ci sa-l duci intr-un service autorizat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tormentor



Conectat la: 26 Sep 2006
Mesaje: 36
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am uitat sa scriu... poza se face, dar iese exact cum vede ecranul lcd si la view si pe pc descarcata Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tractoristu'



Conectat la: 29 Sep 2006
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 10:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cel mai probabil a crapat senzorul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Amnesia



Conectat la: 19 Ian 2007
Mesaje: 15
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 11:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tormentor a scris:
am uitat sa scriu... poza se face, dar iese exact cum vede ecranul lcd si la view si pe pc descarcata Crying or Very sad


Shocked Pai asta schimba datele problemei... vb. tractoristului... s-ar parea ca e senzorul dus. Sa intzeleg ca iti apar pe ecran simbolurile de la baterie de exemplu... numarul de poze... sau alte info-uri care apar de obicei. Doar ca imaginea e cu dungi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tormentor



Conectat la: 26 Sep 2006
Mesaje: 36
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 11:04 pm    Titlul subiectului: poza Raspunde cu citat (quote)

asta e o poza facuta cu aparatul... senzorul e ?
se poate repara asta? Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tormentor



Conectat la: 26 Sep 2006
Mesaje: 36
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 11:08 pm    Titlul subiectului: 1 Raspunde cu citat (quote)

nu s-a atasat pe mesajul de sus


IMG_7334.jpg
 Description:
 Filesize:  149.94 KB
 Viewed:  170 Time(s)

IMG_7334.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Amnesia



Conectat la: 19 Ian 2007
Mesaje: 15
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic ca cel mai bine e sa te adresezi unui service autorizat. Ei iti vor spune exact ce e defect la el. Sincer daca e senzorul... nu stiu daca mai merita reparat. Probabil reparatia va face aproape cat un aparat nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e o problema foarte cunoscuta

http://forum.computergames.ro/72-foto/195718-canon-ccd-problem-solving-models-a60-a70-a75.html

pe scurt, sunt niste contacte care mor dupa un timp la foarte multe din aparatele seria A. Canon si-a recunoscut vina lor si au promis ca le rezolva gratuit, dar cei din service-ul autorizat din Romania fac pe prostii.

Daca te duci la nesimtitii de la noi, vor incerca sa iti spuna ca e alta problema mult mai grava cu senzorul si trebuie schimbat tot, piesa si manopera fiind mai scumpe decat valoarea aparatului la second hand.

Asta e, ce sa-i faci, poporul roman e plin de nemernici. Emigreaza! Daca erai in UK sau in State, trimiteai aparatul prin posta si iti sosea inapoi reparat, nu trebuia nici macar sa platesti transportul coletului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
tormentor



Conectat la: 26 Sep 2006
Mesaje: 36
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 9:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru raspuns. aia e problema, sper ca voi gasi pe cineva care sa-l desfaca. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 10:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ca la Canon aia e rezolvarea,dar la Sony si la Konica Minolta este SIGUR problema de CCD si manifestarea este IDENTICA.
Si crede-ma,am schimbat peste 100 de CCD-uri la viata mea.
Sa dea domnul sa aiba dreptate.
Da' de ce nu te duci chiar la service-ul Canon?E undeva pe Campia Libertatii mi se pare.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 24, 2007 9:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca gasesti pe cineva sa ti-l desfaca sau te intelegi cu romanii de la Canon, spune-mi si mie te rog, si eu am o problema similara nerezolvata.

multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Iun 04, 2007 5:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

acolo, e posibil sa fie doar niste contacte proaste, incearca sa o desfaci si sa ii cureti contactele de le mufe, grija la panglici se rup foarte usor, cine are nevoie de service manual pentru camerele sony ii pot sta la dispozitie
_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
e.v.o.



Conectat la: 21 Oct 2006
Mesaje: 124
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 04, 2007 7:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Firma se cheama Chris Profesional si are sediul pe Bdul Campia Libertatii.Locatia se afla pe partea stanga la aproximativ 400m de intersectia cu Baba Novac.Bafta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tara



Conectat la: 25 Oct 2006
Mesaje: 445
Locatie: Rm Valcea

MesajTrimis: Mar Iun 05, 2007 2:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.kstest.ro/

Reparatii aparate foto digitale: "Sony" (autorizat), "Konica Minolta" (autorizat), "Canon", "Nikon", "Casio", "Kodak", "Fuji", "Olympus", "Pentax", "HP", "Panasonic", "Samsung", "Ricoh", "Benq"
Contact: Str. Grigore Alexandrescu nr. 7, bl. H1, sc. 1, et. 1, ap. 6, int. 06, sector 1 , Tel. (021)314.69.09; 0722.321.926; 0745.130.536; Fax (021)314.69.09
Email: servicecameras@clicknet.ro
Orar: L-V: 11-17

_________________
http://schemetv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community