FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Canon HDV XH-A1
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite o chestie pe care eu nu am stiuto (sa scriu cu litere mici) OK si i-mi cer scuze,am facut-o din nestiinta. Vreau sa-mi explic putin partinirea catre canon xm2 fata de vx2100 pe care il am si eu. XM2 este adevarat ca-i trebuie normal 3 lucsi minim de lumina fata de 1 lux la VX2100,dar diferenta nu este asa de mare. Ce nu-mi place la vx2100 este ca are un unghi destul de mic,in 3m vezi aproximativ 1.70-1.75 cu xm2 vezi 2m apoi daca prinzi o imagine ceva mai deschisa mai luminata vx2100 automat inchide shuterul prea tare si iese o imagine prea inchisa(vezi fete de oameni) care sint cu fata in umbra,nu se comporta la fel xm2 care scoate imaginea mai luminata are un "dinamic range. mai bun decit vx2100 apoi atunci cind prinzi mult zarea din spatele unor imagini intuneca tare fata subiectului de filmat(o nunta )nuntasii vara pe drum pina la biserica,sala de sarbatorirea evenimentului etc.oamenii intra cind in umbra cind la soare xm2 se comporta mai bine ca vx2100 este adevarat ca au fiecare reglaje ajutatoare dar nu ai timp pentru ele poti pierde anumite faze mai luminat decit cele doua se comporta jvc gy-dv300,apoi daca filmezi un bloc si ai in cale o sumedenie de cabluri pe stilpi si filmezi de la virf in jos vx2100 zimteaza rau de tot conturul si liniatura cablurilor se comporta mult mai bine xm2(nu uita ca xm2 are pixel shift orizontal si vertical ceea ce nu mai au celelalte camere sony,jvc doar orizontal,aproape toate muchiile orizontale si luminate vx le zimteaza mai rau ca xm.
Vezi un meci de fotbal televizat si uitate liniile albe cum sint zimtate de camerele sony(au un sharp fortat electronic,gen cristal)dar nu foloseste totdeauna.Daca ai xm2 inainte de a o schimba mai studiazo poate treci la altceva nu neaparat la vx.Eu colaborez des cu TV-DEVA (suport NAT.TV)noi avem aici 1 pd150 si 3 pd170 si citeva de mina camere mai de 2 bani,dar nu se comporta chiar la fe in situatiile descrise de3 mine pd170 este ceva mai fina la lumina slaba decit vx2100,vx200 nu o cunosc dar spun ca as prefera pd150 in loc de pd170 parca are un contrast mai placut si indica mai real culoarea rosie pe lcd si nu o arata cu nuanta de roz. Cei care au avut rabdarea sa citeasca lungul meu discurs sa ma ierte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 11:21 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
videoiava



Conectat la: 16 Iun 2006
Mesaje: 65
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 6:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da-le-ncolo de Veics-uri si Icsem 2, sunt depasite. N-am pus gheara pe noua camera Chenon dar imi place ergonomia ei , faptul ca ai functii manuale acolo unde trebuie sa fie, la fel ca la camerele pro, cu intrerupatoare si inele de scharf, zoom si iris nu rotite si butonase meschine k la Sony. Mie imi place la nbunie Chenonica asta, dpdv al ergonomiei si al reglajelor parametrilor imaginii, care sunt peste ce ofera Sonica la acelasi pret. Daca pun vreascu pe una o sa scriu dar iti spun de pe acum ca, fanii Veicsului nu vor vrea sa creada ca exista o camera mai buna k a lor...
K sa ai o imagine de calitate iti va trebui lumina si cu mama Veicsului, asa ca nu e importanta o diferenta de 1-2 luxi! Unde Chenonica va vedea prost, Veicsu va vedea un pic mai luminos dar tot PROST Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

videoiava ai dreptate eu chiar mi-am pregatit 3.800-4.000 euro pentru un XH-A1 chiar daca filmez numai in SD cu ea si nu prea am ce face deocamdata cu HD-ul,dar astept si eu poate cineva cumpara de undeva o testeaza si ne impartaseste si noua din practica lui.Nu m-as duce pina in Germania ca ar trebui sa stau cam 7 zile acolo ca sa-mi cumpar un XH-A1 de aici:
http://www.preissuchmaschine.de/psm_frontend/main.asp?produkt=388167
Ca sa cumperi din Germania la pret mai mic trebuie sa comanzi pe internet si astepti 7 zile, ca in magazine este mai scumpa si la ei,ai naibii nemtii au ridicat si ei TVA-ul la 19%(MVST-ul lor) Stie cineva daca se mai plateste tva la granita noastra?? adica eu persoana fizica ma duc in germania si cumpar xh-a1 platesc acolo tva(mvst) mai platesc si la rominasii nostri ?? mai ales ca 19 au ei ca si la noi.
Am dat citeva telefoane de ex.la NEOMAX sa-mi aduca una dar mi-au zis ca trebuie sa dau cam 30% ori 50% din valoarea camerei ca sa fie ei siguri ca eu nu ma razgindesc iar ei in aproximativ 30 zile i-mi aduc la 3.800 euro,dar nu ma lasa inima sa dau niciun ban,daca ar avea pe stoc ma duc vad i-mi convine cumpar si salutare taica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XH-A1 vs FX7
http://www.fxsupport.de/15.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca ar putea aduce cineva camere video de aici ce viata ar mafi pentru cameramani si mai ales pentru mine. Cum or fi asa mici preturile acolo ??
http://www.royalcamera.com/camcorders.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
UTU2005



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 135
Locatie: Deva

MesajTrimis: Vin Ian 19, 2007 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=433&postdays=0&postorder=asc&start=75&sid=c7568871c7518ca2e13872a81021e723 d-nu michelefoto se pare ca are.

si tot despre XH A1 printre altele si aici: http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=120162&st=510
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
flavian



Conectat la: 23 Apr 2004
Mesaje: 51
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 12:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda, incepe sa apara ca precomanda pe tot mai multe siteuri:

http://emag.ro/camere_video/camera-video-canon-xh-a1--pAD1192B001AA

http://www.cameredigitale.ro/eshop/Canon_XH_A1/Camere_video/id/8134/categorie/4/index.html

http://www.oktal.ro/detalii_camera+video_canon_xh-a1_4964_4

http://www.shopit.ro/foto-video/camere-video/canon/xh-a1/

Puteti incerca cu telefoane daca sunteti nerabdatori.
Personal, prefer sa mai astept 2-3 luni pana se stabilizeaza piata, pana atunci imi aranjez si bugetul si incepe mai serios si activitatea Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
il_conte



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 269
Locatie: Galati

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca nu mai postez in alta parte, ce stiti de gy dv 500 de la jvc, isi merita banii, cred ca, cu 1500 sau 2000 E o iau cu vreo 8 accumulatoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dot Underground



Conectat la: 17 Iun 2006
Mesaje: 31
Locatie: .ro

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 3:34 pm    Titlul subiectului: GY-DV500 Raspunde cu citat (quote)

Camera profesionala de la JVC, 3xCCD de 1/2" Sony (da, ai citit bine), capabila de rezolutii de peste 700 linii (din specificatii, n-am masurat personal), stabilitate foarte buna, dsp 14Bit,fara LCD, vizor b/w cu zebra, cam vechi modelul (a aparut intre timp GY-DV550, GY-DV5000), optica detasabila Canon 12x sau Fujinon 16x (mi se pare ca nu au focus decat manual, obiectivul Canon mi se pare mai sharp si mai bun; btw, numai obiectivul, nou, facea cam 1500-2000 $), dar, parere pur personala, nu se poate compara cu VX2100, DSR-PD170, DSR-250 fiind peste ele cu mult... multa vreme a fost preferata ENG-istilor, calitatea imaginilor fiind una de top. Fiabilitatea e, de asemenea, foarte buna, accesoriile sunt mai ieftine ca la Sony... Intr-un cuvant, pot spune doar atat: asta chiar e o camera profi, de tv nu de (zer)0Tv, ai controale manuale chiar mai multe decat ti-ai fi dorit, dar, daca nu stii s-o utilizezi, poate fi foarte slaba, mult mai slaba decat un VX sau DSR pus pe full auto. Si, inca un amanunt interesant, nu e facuta in Japonia, ci in Thailanda, asta pentru cei care mai cred ca se fabrica vreo camera prin Japan. Wink
_________________
cutter-grass4dogs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este o vorba (timpul coace merele) asa ca cei care avem banii necesari pentru XH-A1 mai asteptam ceva timp poate se contureaza vreo concurenta si la noi intre cei ce pot aduce,sa scada macar pe la 3.500euro.
Daca ar fi GY-DV5100 de marimea la GY-HD100 nici nu m-as mai gindi la HD-uri.Am vazut o prezentare de vreun an la Timisoara intre GY-DV5100 si 3 camere sony de aproximativ acelasi nivel de performanta DSR390,400 si 450 vizibil cu ochiul liber batea JVC si la lumina si la rezolutie mie mi s-a parut una din cele mai tari de pe piata dar este al naibii de mare si aproape 6 Kg.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
il_conte



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 269
Locatie: Galati

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 10:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

voi ce ziceti, merita banii aia?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cluca1969
Vizitator





MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 11:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde cat de folosita este camera.
Sus
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 4:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa o iei sa filmezi nunti, mai bine uita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
flavian



Conectat la: 23 Apr 2004
Mesaje: 51
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca vrei sa o iei sa filmezi nunti, mai bine uita.


Vorbesti de gy dv 500, de XH A1 sau de amandoua ?

Hai, nu fii rau, cand vedem si noi primele sampleuri de HX A1 de la tine ? Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 24, 2007 9:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vorbesc de camere cu obiective full manual Cool

hdv-ul e oricum alta mancare de peste. o sa vedeti sample-uri cand o sa apara si o sa fie rentabila stocarea materialelor hd pe altceva decat un HDD sau o banda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 2 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community