FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Muzica improvizata vs. muzica "lucrata"
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mie Feb 28, 2007 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Avind in vedere respunsul pe care l-am dat intrebarii tale (adica pe fondul problemei) pot sa declar impacat ca nu sint nici mai fericit nici mai nefericit din cauza asta Smile Wink Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 28, 2007 2:20 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
robinson



Conectat la: 03 Mai 2005
Mesaje: 371
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 28, 2007 3:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

butch a scris:
Costin a scris:
butch a scris:
Imi permit sa spun ca muzica celor de la Oregon nu-mi da senzatia ca e preponderent improvizata.
Ceea ce denota o improvizatie de calitate Wink

Tot ce-i posibil Smile Dar ce parere au altii? Prefera toti improvizatia care nu "misroase de la o posta" a improvizatie?
Iar daca recunosc improvizatia ca facind parte din definitia oficiala sau nu a jazzului, e toata lumea fericita? Very Happy


cred ca acel "mirosit de la o posta" sugereaza ca echivalezi "improvizatia" cu bestelitul, fuseritul. Or, ma tem ca ideea e alta. E vorba, pana la urma, de perspective diferite asupra creatiei muzicale. De exemplu, muzica indiana este doar improvizatie. Ei cred ca improvizatia inseamna muzica in pulsatia ei vie. Dintr-o asemenea perspectiva, improvizat vs lucrat este similar lui viu vs. impaiat

Ok, in cultura europeana lucrurile sunt mai nuantate. In muzica culta momentele de improvizatie sunt rare. Exista un fel de platonism implicit al compozitorilor, care isi vad creatiile ca instante ale sublimului; muzica este dovada existentei frumosului transcendet. Or, daca e vorba de perfectiune in actu, nu mai e nevoie de improvizatie - care n-ar putea decat sa altereze perfectiunea.
Chiar si in cazul cadentelor pentru instrumente solo, cadente pe care compozitorul le lasa pe seama interpretului, s-a incetatenit practica interpretarii unei cadente prestabilite. De exemplu, un violonist intr-un concert prefera mai totdeauna sa interpreteze cadentele lui Kreisler (sa zicem), iar asta nu pentru ca e incapabil sa improvizeze, ci ca un semn de umilinta in fata unei realizari sublime. E un gest de modestie.

Jazzul e expresia unei alte atitudini fata de muzica. E un gen care a plecat de jos, iar caracterul teluric nu l-a parasit niciodata - nici macar in cazul heruvimului de Garbarek lucrurile nu stau prea diferit.
Eu zic ca suntem privilegiati sa traim in acest moment, deoarece putem sa gustam din bunatatile mai multor lumi. iam iam

Eu zic sa fim fericiti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Sam Mar 03, 2007 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns, robinson, ma simt flatat.
Cele spuse mai sus ma fac sa realizez ca, admitind ideea ca jazzul = improvizatie, sint clar polarizat spre un anumit subtip al genului.
Am deschis topicul pentru ca am observat o inclinatie destul de evidenta pentru unul din cele doua tipuri de muzica, functie de persoana. Cu siguranta e "acquired taste".
Personal prefer muzica care da senzatia unei masinarii perfecte. Nu pot sa explic de ce, pur si simplu constat.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Loris Capirossi
Vizitator





MesajTrimis: Dum Mar 04, 2007 10:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

butch a scris:
Alt exemplu. Victor Bailey. Aceeasi intrebare.


o clipa m-a pufnit rīsul

am avut senzatia ca vorbesti de Derek Bailey

lol
Sus
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Mar 05, 2007 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca tot veni vorba, Masada mi se pare improvizatie 100% (cum am mai spus, acest proiect nu-mi place deloc). S-avem pardon, daca cineva imi spune ca Masada si Oregon, ca sa raminem la acelasi exemplu, improvizeaza la fel... undeva cineva sigur percepe lucrurile deformat. Nu persist doar din incapatinare, dar nu-mi vinea un exemplu contrastant.
Si ca tot se discuta la Stereophile de muzica vs audiofilie, Masada mi se pare genul de muzica pur adudiofila, prin simplul motiv ca mie nu-mi trezeste nici o senzatie care sa aiba legatura cu musical enjoyment. E tipul de muzica care ascultat pe un sistem mediocru chiar e lipsit de sens. Nu de alta, dar daca nu e audiophile enjoyment chiar nu mai e nimic.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar urechile mele asa percep.

_________________
"[...] sufletele fragile, de lebede ranite, ale audiofililor romani"
(un clasic in viata)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community