FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
secte si confesiuni audiofile ?!?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Mar Mar 13, 2007 11:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
I wake up to a Philips radio alarm clock in the morning, brush my teeth with a Philips toothbrush, shave with a Philips razor and then get a cup of coffee from the Senseo coffee machine, brought to me by my wife. Then I watch the morning news on a flat-screen Philips TV and go to the office, where I'm surrounded by Philips light all day -- depending on the time of year.


... sa ma bata cucu' daca nu am "inregistrat" (citind putin in viteza) "brought to me by my Philips wife" Shocked

_________________
Rock is better than classical music. I can't open my windows and yell at my neighbors "HOW BOUT SOME BEETHOVEN MOTHERFUCKERS"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 13, 2007 11:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 1:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Nu am intentionat sa supar cu ceva pe audiofili.

Lumea electronicii audio este in permanenta miscare . Faptul ca am postat niste articole, nu reprezinta decat ca am dat de anumite informatii si le-am postat pe forum.

Chiar nu vad nici un motiv pentru care cineva ar trebui sa se supere.


Nu stiu daca cumva pe mine ma viza postul tau (vis-a-vis de suparare), sau poate ceea ce scriai era la modul general. (nu de-alta dar nu vedeam o legatura cu alt post)
Daca totusi la mine "bateai" cred ca ai inteles gresit.(daca eu am inteles gresit scuze de off topic)
Nu m-am suparat deloc.
Spuneam doar ca cei ce inghit tot ceea ce le serveste departamentul de merketing nu sunt audiofili.
Dar ma rog, vad ca sa obisnuit pe forum ca audiofil=noob si suntgheorgeamletconsiurechidetablanuambani=expert

_________________
all parts in audio chain are equal
some are more equal then others
speakers are the most equal of all
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 8:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cineva a amintit de o surubelnita, o remarca ieftina si superficiala.
Poate prinde ideea aceasta: si Lexus sunt masini bune, dar am auzit ca au motor de Renault...
Multumesc celor care se implica serios in discutii.Respecte

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 8:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Cineva a amintit de o surubelnita, o remarca ieftina si superficiala.
Poate prinde ideea aceasta: si Lexus sunt masini bune, dar am auzit ca au motor de Renault...
Multumesc celor care se implica serios in discutii.Respecte

ai auzit prost, iar motoarele de renault sunt chiar foarte bune atat performanta cat si fiabilitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Era o gluma si nu era pt tine, de aceea nu ai prins ideea.
Probabil esti posesor de Logan, dar daca ai sta vreodata intr-un Lexus...
Dar deviem de la subiect

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 10:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Probabil esti posesor de Logan, dar daca ai sta vreodata intr-un Lexus...

scuze ca sunt offtopic, insa esti complet in offside la faza cu loganul. loganul nu are motorul prost ci cutia de viteze e la misto, e o ditamai diferenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 10:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si cablurile audiofile unde se fac? hihi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XRCD24



Conectat la: 11 Noi 2005
Mesaje: 601
Locatie: Made in Germany

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 10:22 am    Titlul subiectului: Re: secte si confesiuni audiofile ?!? Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Intr-o discutie contradictorie (Denon vs Pionner) s-a folosit urmatorul argument: "faptul ca Denon nu sunt producatori de subansamble spune totul de calitatea oferita de ei". Deci Pionner, din moment ce produce subansamble pt alte firme audiofile, este cu mult peste Denon.


Corect si asta asa si este!
Daca te-ai documenta ai constata ca subansamblele, vorbiind mai ales de unitati laser, cele ale firmei Pioneer sint folosite majoritar la aparatele "universale" digitale, adica CD / DVD / SACD HighEnd din ziua de astazi!

PolyGram a scris:
Sa admitem drept argument pro-calitate acest fapt.
Dar apare urmatoarea problema: acest argument poate fi si unul contra-calitate in cazul firmelor (Luxman, Creek, etc) care nu sunt in stare sa produca acele subansamble (unitati laser sau altceva) si sunt nevoite sa apeleze la alte firme (Pionner, Sony, Philips). Celelalte subansamble proprii oare sunt de calitate?(s-ar putea intreba unii)


.. asta este o deductie polemica si intentionat formulata pe cit se poate de provocativ!
Era vorba de un buget de 800 EURO, si o sursa digitala pe cit se poate de buna la banii respectivi
Un pret la care un LUXMAN din seriile actual nici macar SecondHand nu vei gasii!

Concludent ai inteles absolut invers ceea ce am vrut eu sa zic!!

Nu era vorba la mod general de firme ce produc subansamble vs firme ce nu produc subansamble, ci la un buget limitat!
Avind in privire bugetul limitat, am recomandat Pioneer-ul, al carei unitate laser se regaseste in nenumarate aparate CD, DVD + SACD FOARTE scumpe! Nu fara motiv aceasta unitate se regaseste in LUXMAN-urile de virf, in TEAC-uri, In McIntosh-uri .. si in multe altele!

Nu am sustinut ca PIONEERul ar depasii vreuna din cele enumerate! dar nici nu este cazul deoarece acestea costa substantial mai mult!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iarasi ma bag si eu, ce Dumnezeu, rumun sunt, si forumist, pe deasupra! Laughing
Tot ceea ce afirma, in foarte buna cunostinta de cauza( cum altfel!?), DNA in primul post de pe acest topic este perfect adevarat. Pe parcurs FATHER spune:"DNA, ai dat o lovitura naprasnica audiofililor care asculta marketing..."( cu mult umor banuiesc!)

In primul rand ca noi asa zisii audiofili nu ascultam "marketing" pentru simplu fapt ca marketingul nu se asculta ci se invata si se practica. Imi place sa cred ca suntem niste fiinte mai speciale, asa cu nebunia noastra audiofila, si ca ASCULTAM IN PRIMUL RAND MUZICA si abia apoi sunetul sculelor audio. Bineinteles ca traim intr-o lume complexa si pragmatica unde BANUL ESTE ZEU si nu gasesc ca acest lucru este neaparat rau.
In fine, prea multa "filozofie" nu se poate face pe tema asta. Pana la urma ce conteaza unde este facuta si de cine este facuta respectiva scula audio si mai ales ce contine, atata timp cat o putem folosi intr-un scop atat de nobil.
Lumea nu mai este ceea ce a fost. Nu mai gasesti manufacturierii de alta data. Bineinteles ca mai sunt inca branduri care-si fac sculele acasa, cel putin proiectarea si asamblarea si uneori si anumite componente dar dupa cum stim cu totii preturile acestora sunt pe masura manufacturii si din pacate cam mari pentru buzunarele noastre. In fine, pana la urma totul tine de posibilitati si de cat de mult ne dorim ceva anume cat si de self-respect. Eu zic ca nu este nimeni si nimic de blamat in aceasta situatie pentru ca pur si simplu asa se invarte roata si noi odata cu ea! Laughing

Hai ca am scris mai mult ca de obicei asa ca I take a break Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tot nu am inteles despre ce se discuta aici... Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 11:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fanbose a scris:
De exemplu, Denon, Marantz si McIntosh apartin unui obscur D&M Holdings Inc.


Nu cred ca este chiar obscur acel holding Wink
Este rezultatul comasarii celor 3 firme sub o singura "umbrela" - nu este o vanzare sau preluare ostila...
Sus
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
fanbose a scris:
De exemplu, Denon, Marantz si McIntosh apartin unui obscur D&M Holdings Inc.


Nu cred ca este chiar obscur acel holding Wink
Este rezultatul comasarii celor 3 firme sub o singura "umbrela" - nu este o vanzare sau preluare ostila...




Este obscur pentru marea masa de consumatori.

Stiu oameni care cred ca Denon si Marantz sunt firme concurente si ca au cercetari diferite, etc.
In opinia mea, daca stii aceste dedesubturi, se pot intelege mai bine anumite fenomene de pe piata sculelor audio.

Treaba cu sunetul japonez, englez, danez, patagonez este inca o credinta puternica. Saracii ingineri chinezi, ce naspa trebuie sa se simta atunci cand citesc cronicile sculelor facute de ei Laughing

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:

Treaba cu sunetul japonez, englez, danez, patagonez este inca o credinta puternica. Saracii ingineri chinezi, ce naspa trebuie sa se simta atunci cand citesc cronicile sculelor facute de ei Laughing


Nu e chiar asa. Cei doi frati care au cumparat lista aia nu foarte lunga de firme britanice folosesc designeri englezi si asta se simte. Ma indoiesc sincer ca e vorba doar de marketing iar inginerii chinezi sint atit de buni incit sa ia un produs de geniu (quad ESL 57), sa il rafineze si sa il modernizeze in asa fel incit sa i se pastreze calitatile originale(seriile 900 si 2900). Din moment ce si-au permis sa cumpere atit si sa isi construiasca asemenea facilitati in Shenzen, e clar ca angajarea citorva englezi talentati nu constituie vreo problema. La urma urmei, e reteta perfecta pentru audio: minte englezeasca in corpuri chinezesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin Matei a scris:
DNA a scris:

Treaba cu sunetul japonez, englez, danez, patagonez este inca o credinta puternica. Saracii ingineri chinezi, ce naspa trebuie sa se simta atunci cand citesc cronicile sculelor facute de ei Laughing


Nu e chiar asa. Cei doi frati care au cumparat lista aia nu foarte lunga de firme britanice folosesc designeri englezi si asta se simte. Ma indoiesc sincer ca e vorba doar de marketing iar inginerii chinezi sint atit de buni incit sa ia un produs de geniu (quad ESL 57), sa il rafineze si sa il modernizeze in asa fel incit sa i se pastreze calitatile originale(seriile 900 si 2900). Din moment ce si-au permis sa cumpere atit si sa isi construiasca asemenea facilitati in Shenzen, e clar ca angajarea citorva englezi talentati nu constituie vreo problema. La urma urmei, e reteta perfecta pentru audio: minte englezeasca in corpuri chinezesti.


Este corect ceea ce afirmi.
Probabil ca au un hardcore R&D team ce traseaza liniile directoare.
Acest exemplu este un caz fericit, pentru ca firma respectiva este specializata pe investitii in industria electronica , axata pe audio, in special.

Ce te faci cand o firma este cumparata de un colos financiar axat doar pe investitii in orice domeniu ? Acesta este cazul fostei firme DST, actuala Tymphany.

http://www.vpvp.com/port_list.asp
In acel carnat de firme este si Tymphany.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Treaba cu sunetul japonez, englez, danez, patagonez este inca o credinta puternica. Saracii ingineri chinezi, ce naspa trebuie sa se simta atunci cand citesc cronicile sculelor facute de ei


Pai felul in care stau lucrurile in domeniu nu ma mira catusi de putin...ba mai mult, am un puternic sentiment de dejavu....mi-aduc aminte cu durere de cumpllita perioada din liceu cand citeam o poezie, ma straduiam sa o inteleg, si sa fiu patruns de mesajul ei....apoi venea profesorul/profesoara de romana (sau vreo carte de comentarii for that matter) ca sa ne explice ei mai bine CE VOIA SA ZICA POETUL Shocked Shocked Shocked Ca sa nu mai spun ca poetul spunea (aplicat aceleiasi poezii) lucruri uneori diferite, asta in functie de viziunea profesorului care expunea ideile.

La fel stau lucrurile cu creatia furnicutei chineze si cu review-ul jurnalistului britanic (sau ma rog, orice natie mai europeano-americana)

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community