FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
"teste" audiofile la Ateneu

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 6:47 pm    Titlul subiectului: "teste" audiofile la Ateneu Raspunde cu citat (quote)

http://stiri.acasa.ro/stiri/Cvartetul-Belcea,-la-Ateneu_--s38575.html

Oricine se poate duce sa auda cum "se taie dulapul pe viu" dupa care poate ajunge acasa, da drumul la trancote si.....are o revelatie! Laughing

Care ne facem mai cultzi in cap?! 28 februarie 2007, ora 19. Mai merge careva?
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 6:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
robinson



Conectat la: 03 Mai 2005
Mesaje: 371
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 9:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momolo, nu gasesc nicaieri programul concertului. Pe site-ul oficial al Filarmonicii George Enescu nici nu apare (iar site-ul Ateneului pare ca s-a desfiintat). As veni, insa asta depinde de program.

Ultima oara cand am fost la concert cameral (acum o luna), am fost dezamagit de acustica. Ecou cat cuprinde - e adevarat insa ca se lucreaza, sunt schele pe pereti. In schimb, la concertele simfonice, n-am mai sesizat vreo problema (cu tot cu schele).

Din pacate, revelatia de dupa un concert e una trista - cam toate sculele ies sifonate - oricat de scumpe ar fi ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

au pus si afise pe la metrou. Se tine. Nu am tras o tura dupa belete insa poate ma preocup zilele astea.
Citat:
Ultima oara cand am fost la concert cameral (acum o luna), am fost dezamagit de acustica. Ecou cat cuprinde
- mergem cu shuba si caciula sa mai absorbim ecoul! Very Happy Ne tragem mai in fatza spre scena sa fie intim.

Hai, care mai vine la "taiat dulapu" ?
Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 20, 2007 11:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Auditie audiofila de grup? Se testeaza arcusuri sau se asculta diferite tipuri de sacaz? Sa stiu daca aduc niste par de cal si colofoniu ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 12:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Auditie audiofila de grup?
Tu poti sta in ultimul rand sa nu te simti "stramtorat" de "grup"! Laughing
Vi si tu? Daca da, promit sa rabd si eu data viitoare ceva "insolent noise"! Wink
Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 21, 2007 12:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As veni ...

Cand te duci sa iei bilete intreaba daca pot sa aduc de-acasa o partitura pe care-o cunosc, sa-mi pot da seama de diferente. Desi as paria din start pe parul de cal ... are un sunet analogic, mai cald, mai natural decat fibra sintetica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Feb 28, 2007 4:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ANUNT - diseara are loc taierea dulapului la Ateneu. Deja sunt cumparate bilete si anuntata venirea urmatorilor impricinati:
-eu
-robinson
-chrissugar
-viperu
-Jack
-grigore35

purs nu poate veni din motive personale.

Cumetria va avea loc la ora 19.00 iar beletul costa 3,5 RON ( Shocked da! am scris bine! Atata "valoreaza" muzica de camera in tara asta!)

Cine mai vrea sa vina isi cumpara belet singurel.

Multumim lui robinson care a facut drumul si a cumparat deja din propriul buzunar! Daca nu ne va place nu-i mai dam banii pe bilet, eventual il si batem pe o strada laturalnica prin spatele Ateneului sa ne tina minte!
Fiecare este obligat ca la sosirea acasa dupa concert sa verifice soundstage'ul la propriile trancote si apoi sa traga concluzii!
Sus
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Mie Feb 28, 2007 4:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fericitilor, va invidiez... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan69



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 820
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 28, 2007 5:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma oftic ca am vazut abia acum subiectul. Poate imi fac totusi o gaura in program. Ma duc sa caut sacaz in locul lui purs Very Happy
_________________
poluarea devine o problema foarte serioasa. Ieri am deschis o conserva si inauntru am gasit pesti morti si ulei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Mar 01, 2007 1:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

testele audiofile la Ateneu s-au incheiat aseara cu o ciorba de varzutze oferita de prietena lui chrissugar la o bodega cu footbal si budha-bar aflata la 10 minute distanta, aproximativ vreo 10km de mers pe jos! Laughing Multumim de gestul nobil pentru niste audiofili bicisnici!

robinson a fost un adevarat Mecena platind la toata lumea beletul la concert. Si pe aceasta cale ii multumim! A scapat nebatut!

Jack si grigore35 au tras chiulul.

Am intalnit intamplator un alt forumist ce se strecurase incognito, dl. Miclovan. Nu a scapat de privirea mea agera si a trebuit sa dea socoteala la sfarsitul concertului!

Concertul a avut 2 parti, muzica de camera. Solistii au fost de exceptie, sounstage fabulos......pana si o baba care tusea din "canalele spate surround" o facea atat de natural! Tweeterul reda perfect si foshganitul de hartiute in care isi tinea baba pastilele de tuse! Very Happy Am tusit si noi putin ca sa ramanem posteritatii pe banda...impreuna cu o mare parte a salii....se cereau de urgenta tratamente la medic de prin toate partile! Very Happy

Culmea! Nu a sunat nici un telefon mobil in sala! Very Happy

La pauza, intr-o sala de protocol s-a servit (gratis) sampanie cu fursecuri, lume esquizita!

In final am scapat cu bine. Am dormit doar putin in prima parte insa cand s-a incins "joagarul" la taiat "busteanu" inspre partea a doua mi-a placut foarte mult.

Ajuns acasa am verificat sistemu'. Acesta a facut fatza comparatiei cu brio. Muzica la conserva este si ea acceptabila insa lipseste ambiantza si imaginea color! Wink

Sper sa ne culturalizam mai des!
Sus
HIFI



Conectat la: 13 Dec 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Sam Mar 17, 2007 8:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca veti avea vreodata drum prin Budapesta si veti dori sa ascultati muzica, va propun un concert la Mathias Church. http://en.wikipedia.org/wiki/Matthias_Church
Este cea mai veche catedrala din oras, acustica este una deosebita si in plus, un concert ascultat in acel cadru are ceva '' esoteric'' pentru a-l cita pe prietenul grigore_35.
Eu pot sa va ajut cu obtinerea biletelor - evident la pret oficial - precum si cu hai sa zicem putina logisitca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community