FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Despre muzica
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Dum Iun 27, 2004 11:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Communique este unul din albumele mele preferate si printre putinele care ma capteaza de la inceput pana la sfarsit .

Inregistrarea este bine facuta iar mixajul nu este compresat decat intr-o foarte mica masura , fapt care pune in valoare sistemele de auditie performante ( de rezolutie ) . Chiar daca este mixat de pe banda , la timpul lui a fost ( si ramane inca ) o inregistrare de referinta in istoria inregistrarilor muzicale . Aceasta adevarata opera de arta poate fi data ca material de studiu pt. tinerii ce vor sa patrunda tainele masteringului si a mixajelor . Poate daca toti cei care fac mastering ar avea un asemenea background si ar fi invatat meserie incercand sa imite mixajul unor piese de pe Communique , muzica ar suna mai bine si pe noile albume .

Inregistrarea albumului a fost facuta pe un magnetofon de studio STUDER REVOX pe 32 canale ( 16 trackuri stereo ) la viteza de 76cm/secunda si uo consola de mixaj in care nu existau decat tranzistoare si tuburi electronice . Ca si divertisment va spun ca etajele de intrare si buferele electronice din consola erau numai in clasa A , alimentate la o tensiune de 48Vcc pt. a se obtine o excursie de tensiune uriasa , necesara reproducerii varfurilor de semnal , fiind astfel disponibil un headroom de 24 - 26 dB peste nivelul standard de 0dB ( 0.7Vef ) . Consola avea un raport semnal zgomot de 110 dB ( 1975 - 1977 anul de productie ) . Zgomotul a fost redus cu un DBX profesional ce a dus la un raport semnal zgomot de 115dB . Benzile originale au fost pastrate si transformate in digital pe un standard profesional ( 96Khz / 24bit ) la inceputul anului 1998 pt. a se pastra performantele nealterate ale benzii originale .

Apropo de chestia asta : In 1980 in studiourile bune se lucra cu raport S/Z de 100 - 115 dB si banda de frecventa pana la 40Khz . Poate din cauza asta sunau asa de curat si clar . Poate din cauza asta nici nu au renuntat sa mixeze analog pana prin anii 1994 - 1997 .
Nu stiu daca ati observat ca albumele de referinta facute in anii 90 , in prima parte , sunt in majoritate AAD . Odata cu adoptarea sloganului DDD ca " marturie " a calitatii a inceput si aparitia inregistrarilor supercompresate cu o marja de 3 - 5 dB si a sunetului puternic dar " inecat " .

Gata , va las si ma duc sa fac o baie la Herculane ( + un gratar in creierul muntilor ) Very Happy !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iun 27, 2004 11:07 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 12, 2004 8:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tocmai ce mi-a ajuns comanda Lynyrd Skynyrd:
1. Box Set (3CD)
2. On more time from the road - reeditarea concertului One more time for the road (2CD)
3. Thirty (2CD)

Oricare din aceste trei albume este ideal pentru cineva care doreste sa se familiarizeze cu formatia. Oricare din aceste trei albume este un must have pentru amatorii de blues si blues/rock.

Box set contine o carte cuprinzatoare despre istoria formatiei care canta "Sweet Home Alabama" si "Tuesday's Gone". Pe langa asta contine o serie lunga de piese "previously unreleased".

One more time from the road (25th anniversary) contine un booklet complet despre istoria concertului din Atalanta 1976, precum si remaster-uri dupa benzile originale ale concertului si o serie de piese inregistrate si nepublicate in prima editie a concertului.

Thirty, este un album aniversar (30th anniversary), care contine pe 2 CD-uri cele mai cunoscute piese ale trupei. Exista de asemenea in discografia trupei si albumul Twenty tot aniversar.

Pentru detalii despre trupa recomand site-ul www.lynyrdskynyrd.com

10x goodoldodg pentru ca mi-ai reamintit de aceasta trupa deosebita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Lun Iul 19, 2004 5:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ultimele achizitii toate originale
-Tiesto -just be albumul lui, care e fantastic ,vi-l recomand si pe acesta cu o placere mai ales pt vocile feminine :Nicola Hitchcock ,Kirsty Hawkshaw .A aparut si versiunea romaneasca ,energia si roton..dar suna ca fundul ....,cine e interesat 199k la mall si unirea.
-Tiesto -nyana (2cd) mix
-Faithless -no roots (album lansat pe 7 iunie 2004). Vi-l recomand cu placere , e o experienta deosebita .
urmatoarele achizitii :
-tiesto -in my memory album de prin 1997 ,care tot asa , e fantastic.
-faithless -reverence tot de prin 97
-ultimul album atb ,care inca nu e disponibil , sper sa fie cat mai curand pt ca e o schimbare si in genul lui ... A trecut la progressive ca mai toti ... Wink Rolling Eyes
Sus
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2004 11:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce am citit recomandarile muzicale de pe forum si dupa ce am ascultat cam tot ce a aparut la noi referitor la ATB(9 cd-uri) + Music Instructor,Brooklyn Bounce ,Sash!(in general muzica electronica,dance,house...) am cumparat Shiller si m-am pus pe ascultat! Este intradevar deosebit ! Mi-a placut foarte mult !!!

De semenea am gasit ieri Blank&Jones albumul Relax si a fost o surpriza extrem de placuta !!! Pentru mine atit Shiller si Balnk&Jones pot sta in topul preferintelor alaturi de ATB !!!

Caut in continuare DJ Tiesto albumul In my memory dar inca nu l-am gasit! Sunt foarte curios cum suna !

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un SACD hibrid care merita ascultat atunci cind ai un ragaz sau prinzi un break in the rush si neaprat cind este multa liniste este Diana Krall - The Girl In The Other Room. O muzica despre care ar trebui sa spun ca iti cere timp si atentie, devine geloasa atunci cind mai cochetezi si cu alte indeletniciri ... Daca se asculta tirziu in noapte, merge si un whisky scurt (bourbon ?) facut de mama natura in cel putin 12 ani si stricat intr-o secunda cu 2 cuburi de gheata in ciuda pianului racoros si invaluitor si a vocii alto care se insinueaza in intimitatea camerei ...
Un allbum care cheama atmosfera atunci cind ea nu exista.
Incercati va rog ...

In aceeasi nota as vrea sa amintesc aici si DVD-ul lui Norah Jones - Live In New Orleans = atmosfera + vizual.

As incerca sa va mai recomand pe fuga si o alta auditie interesanta - Concert For George - CD cu remember-ul George Harrison, am prins o copie made in ua si a fost destul de ascultata. Veti putea reintilni si reasculta prieteni vechi ca Eric Clapton, Ringo Starr, Tom Petty, Billy Preston, Paul McCartney & co.
O experienta placuta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xtreme-audiophile



Conectat la: 25 Mar 2004
Mesaje: 196
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Live in Paris" ?
Mie asta mi-a placut cel mai mult din albumele Dianei Krall.
"Raven", Rebecca Pidgeon (SACD) ?
O voce magnific inregistrata si o instrumentatie rafinata si discreta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 5:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Remember...George Harrison... Shocked Shocked Shocked Am auzit de el, de unde as putea face rost? Mai spune-mi , te rog, ceva despre el, Goodolddog...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
jpaul



Conectat la: 29 Iul 2003
Mesaje: 107
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am luat Diana Krall -The Girl In The Other Room- vinyl ( am si CD, un album excelent) .Sint curios de diferenta.
Si John Mc Laughlin- Live In Paris.
Nu am apucat sa le ascult ca sint in deplasare...am sa revin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre Concert For George:
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&token=&sql=10:efogtq2zzu4o

Vad ca exista si DVD. Cool ... Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
Pagina 5 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community