FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Lavardin

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2004 9:44 am    Titlul subiectului: Lavardin Raspunde cu citat (quote)

Multumesc lui CC pentru link-urile date de unde am aflat informatii noi legate de problema Lavardin. Pentru cei care aud prima data de Lavardin specific ca este vorba de o firma frantzuzeasca ce vinde de putin timp niste amplifuri care au produs o emulatie deosebita in lumea audiofila (mai ales a reviewer-ilor Hi-Fi) si au la baza ideea evitarii asa numitului efect de memorie al dispozitivelor semiconductoare datorat histertezisului de origine termica.
Pentru cei interesati de problema am gasit acest link:
http://peufeu.free.fr/audio/memory
de unde puteti descarca chiar patentele Lavardin care le protejeaza descoperirea. Interesant ca tuburile nu prezinta aceasta problema de memorie si cica asta ar fi o explicatie pt. sound-ul mai placut chiar la distorsiuni (masurate clasic cu semnale sinusoidale de amplitudine constanta) mai ridicate.
Pe site-ul respectiv exista si un proiect de DAC si explicatiile teoretice necesare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Sep 23, 2004 9:44 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2004 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce timp de vreo 2 zile am citit patentele Lavardin, articolele lui Borbely si experimentele lui Peufeu si am decis ca fenomenul histerezisului termic poate genera distorsiuni si am inteles metoda propusa de inlaturare, am modelat in CircuitMaker niste scheme de etaje de intrare. Am obtinut rezultate excelente, teoretic am reusit un etaj de intrare asemanator cu a lui Peufeu care sa fie aproape imun la drift termic atit pt. tensiuni in mod diferential cit si in mod comun. Cum ar veni, cei doi tranzistori diferentiali de la intrare lucreaza la putere instantanee aproape constanta (un delta de 0,3%) ceea ce nu le schimba PSF-ul indiferent de semnalele de la intrare in banda +/-200mV. Pare absurd, inchipuiti-va arhicunoscutul etaj diferential minarit in asa hal ancit puterea instantanee pe fiecare din cele 2 tranzistoare (chiar la nivel de substrat de siliciu) sa fie constanta si relativ mica cu eroare de 0,3%. Asta se obtine prin scamatoria de a pastra produsul tensiunii si curentului colector-emitor pe fiecare tranzistor cit mai constant indiferent de variatia dependenta (cu semnalul) a tensiunii sau curentului.
Cititi va rog articolele din link-ul din postul anterior ca nu veti regreta, mie se pare ca mi-a schimbat radical parerea in ce priveste tratarea design-ului etajelor audio. Pina sa dau de ele chiar luam la misto declaratiile unora sau altora in ce priveste sunetul amplifurilor Lavardin. N-am ascultat inca unul dar as fi foarte amator sa ascult, stie cineva undeva cindva sa pot asculta un Lavardin ca sa ma convertesc total?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community