FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Proiect sistem surround

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Andrey82



Conectat la: 08 Sep 2004
Mesaje: 5
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2004 12:08 am    Titlul subiectului: Proiect sistem surround Raspunde cu citat (quote)

Salutare. Sunt nou pe acest forum(defapt acesta este chiar primul mesaj pe care il scriu). Pentru inceput trebuie sa marturisesc ca pana in urma cu o saptamana mi se parea aproape imposibil realizarea unor incinte profesionale facute in casa(DIY ca sa inteleaga tot omul). Acest forum mi-a schimbat insa total parerea. Mi-am dat seama ca exista persoane pe acest forum care merita tot respectul si care cu siguranta stiu ce zic(atunci cand o fac).
Am citit cred aproape toata sectiunea DIY si m-am hotarat ca cer un pic de ajutor de la cei mai experimentati dintre voi(care sunt dispusi sa ma ajute binenteles).

Cam despre ce ar fi vorba: vreau sa-mi construiesc un sistem surround 4.1, sateliti de 30-40 W , woofer de 60-70 W. Si binenteles vreau sa sune cat mai bine, si sa fie cat mai ieftin posibil. Daca se poate pretul sa fie foarte comercial, calitatea sa fie ceva mai mare. Acest sistem ar trebui sa se bazeze pe difuzoare Visaton(am inteles ca sunt destul de bune, si cred ca se si pot procura destul de usor, preturile fiind cred ca acceptabile).

Tot in acest threat sper sa ma lamureasca si pe mine cineva in legatura cu difuzoarele FX 10 4 OHM de la Visaton. E ceva de capul lor sau sunt mult prea comerciale si nu se merita defel cumparate? Se poate baza proiectul meu pe ele(in sensul safie folosite in sateliti)?

Sper sa isi gaseasca cineva un pic de vreme sa ma ajute cu chestia aceasta. Sper de asemenea sa nu primesc raspunsuri aberante(adica care sa contina multa matematica & stuff) pt. ca nu inteleg nimik din ele. Un raspuns foarte multumitor pt mine ar fi ceva de genul: pt. satelit foloseste dif. xxx, cutie Lxlxh, din material xx de zz mm, la fel pt subwoofer. In speranta ca nu vam plictisit de tot vreau sa mai spun ca un proiect de genul acesta ar fi f interesant de discutat aici(mai ales daca este destul de complet) pt. ca nu prea am gasit nimik pe forum in acest sens.

PS. Scuze pentru lungimea textului, dar am vrut sa ma fac bine inteles, de multe ori enuntul problemei e cel mai important.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Sep 09, 2004 12:08 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2004 1:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna, uite ca m-am adus aminte si de tine. Scuze ca nu am raspuns mai repede dar am uitat Embarassed

M-am gandit si uite la ce concluzie am ajuns
Mergi pe situl www.visaton.com si acolo cauti sistemul home System CT 100, alegi varianta care-ti place. Dai jos proiectele de acolo si apoi iei difuzoarele de la www.visaton.ro

Este singura modalitate de a construi un sistem performant si la un pret decent.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Andrey82



Conectat la: 08 Sep 2004
Mesaje: 5
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2004 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merci mult pt raspuns. m-am uitat pe acolo si era sa mor cand am vazut cam la ce pret iese. eu ma gandeam la ceva din gama hi-fi ieftina. Adica decat sa cumpar ceva din comert cu 2-3 milioane, mai bine sa le fac eu. Teoretic in aceeasi bani ar trebui sa-mi iasa ceva mai klumea decat alea din comert.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2004 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar fi o varianta si sistemul CT80 care iese mai ieftin.

Gandeste-te ca tu cumperi doar difuzoarele, mai ieftin de atat nici nu ai cum.

Din pacate MAI ieftin nu iesi decat daca iti faci un sistem cu difuzoare chinezesti DAR nu ai proiecte pentru incinte.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Andrey82



Conectat la: 08 Sep 2004
Mesaje: 5
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2004 6:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, merci mult de tot. Acum am vazut ca iese mult mai acceptabil ca si pret CT 80-ul. Difuzoare chinezesti nu voi folosi, asta e sigur. Vreau ce e mai ieftin de la Visaton, cu care sper eu ca voi obtine calitate mai mare decat ceva cumparat din comert cu 2-3 milioane.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community