FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Noua serie Platinum - Monitor Audio

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
radub



Conectat la: 23 Apr 2005
Mesaje: 299
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 22, 2007 7:30 am    Titlul subiectului: Noua serie Platinum - Monitor Audio Raspunde cu citat (quote)

Dupa o lunga asteptare, Monitor Audio lanseaza noua lor serie de incinte Platinum.

http://www.platinumseries.co.uk/

_________________
Home of Audio Hi-Fi : www.realacustic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 22, 2007 7:30 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Lun Oct 22, 2007 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

preturi ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
klipsch
Vizitator





MesajTrimis: Lun Oct 22, 2007 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Platinum 300: $8995/per.
Platinum 100: $4295/per.
Platinum 350C: $4295/buc.
Platinum 100 stand: $695/per.
Platinum PLC stand: $495/buc.
Sus
radub



Conectat la: 23 Apr 2005
Mesaje: 299
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 2:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deh, preturile din piata Nord Americana ... toti visam la ele ...

Intre timp le-am introdus si noi.

O sa incercam in 6-8 saptamani sa aducem o pereche de PL300 si un NAD Masters M3 cu M5 ca sa le putem "misca" ...

_________________
Home of Audio Hi-Fi : www.realacustic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 02, 2007 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Legat de "visul romanului" la preturile din piata americana, e un vis care poate deveni realitate. Avem un caz concret, Parasound-ul care a fost comercializat (sau este in continuare) de catre taticul acestui site, onor Dl. Doru. Si care Parasound avea fix acelasi pret pe site in Ro ca si in USA.

Subiectul comporta mai multe aspecte:
1. politica de preturi a producatorului, multi producatori lucreaza cu asa numitul SRP = Sugested Retail Price, care este acelasi in toata lumea, cu observatia ca nu include taxele locale (in cazul nostru la boxe, exista atat taxe vamale cat si tva, taxele vamale fiind in functie de tara unde au fost produse)
2. Unii productori, suporta inclusiv o parte din aceste taxe, a.i. pretul sa fie acelasi
3. adaosul comercial al vanzatorului, personal cred ca aici este problema in Ro

Din experienta mea, un producator de acest gen, pentru un canal oficial de distributie intr-o anumita tara ofera reduceri de la SRP de pana la 50%. Intr-o lume normala si pe o piata competitiva, cu siguranta preturile ar fi similare in Romania ca si in alte tari. E suficient sa ne uitam la piata de calculatoare in care se manifesta hipercompetitia si preturile sunt foarte aproape de cele din alte tari.

Din pacate in domeniul audio, nu exista cerere suficienta, nu exista competitie, ca sa ajunga preturile acolo unde ar trebui sa fie. In plus exista mirajul preturilor ma bune din alte tari si al achizitiilor directe de scule fara plata TVA-ului, care mai scuteste niste bani dar are si niste lipsuri (garantie, manuale localizate, software localizat, suport tehnic, etc).

Recomandarea mea este sa negociati pretul si veti avea surprize placute, mai ales in cazul achizitiilor de valoare semnificativa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Lazi



Conectat la: 19 Iul 2006
Mesaje: 184
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Noi 05, 2007 4:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arata cam patratoase dar sunetul poate fi excelent , ramane de vazut ce zic cei care vor pune urechiusele pe ele Laughing
_________________
Omul cat traieste invata ... si tot prost moare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community