FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfat conversie ntsc-pal

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Ioan Mihai



Conectat la: 01 Feb 2006
Mesaje: 133

MesajTrimis: Joi Iul 19, 2007 2:29 am    Titlul subiectului: Sfat conversie ntsc-pal Raspunde cu citat (quote)

Canera Sony hdv-hc3 pe care o detin are o parte buna....e facuta in Japonia (si se vede acest aspect)partea mai neplacuta fiind ca este pt Japonia si este (evident ) NTSC.
CA majoritatea celor ce detin HD folosesc compresia harware si astfel obtin pe caseta un mpeg de HD.
Problema apare cand fac transformarea in PAL.Am incercat sa o fac in diverse moduri (chiar la captura,la "exportul" materialului editat sau chiar in softul de scris DVD-ul)>
Testele le-am facut folosind pt captura si editare Adobe Premiere 2.0 iar pt DVD "Sony dvd Arhitect 3.0".
Neplacerile cauzate de acesta conversie se manifesta printr-o usoara incetosare(blur....defocalizare..etc) si in anumite cazuri cu puternice intarzieri, in speta pe orizontala....acest aspect insa am reusit sa-l minimizez prin aranjarea unor setari.
Sunt constient ca normele pal & ntsc sunt diferite intre ele destul de mult ...nr de linii,fr/sec, raport dif pt 16/9...etc...prin urmare acesta conversie are de suferit mai mult sau mai putin,stiu ca exista convertoare specializate(si evident destul de scumpe) care realizeaza acest lucru la un nivel acceptabil.
Intrebarea mea se adreseaza celor care au trecut prin aceasta problema cum au reusit sa obtina conversia in conditii cat mai bune, in ce punct de lucru au facut-o si ce programe se preteaza mai bine in acest caz.
Multumesc anticipat celor care pot sa-mi dea un sfat .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 19, 2007 2:29 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
adytzu



Conectat la: 07 Iun 2004
Mesaje: 243

MesajTrimis: Vin Iul 20, 2007 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NU au reusit s-o faca. Si eu am avut aceeasi dilema, dar pana la urma, m-au convins baietii: de ce e nevoie sa faci conversia?
Eu inca nu am gasit pana acum vreun DVD care sa nu stie sa citeasca si sa reproduca material NTSC. Poate doar antichitati.
Si eu tot o camera NTSC am si e totul ok.
Ce e insa foarte interesant, e ca am luat o camera Sony HC-96E la servici si, desi e PAL, culmea, imi vede si casetele NTSC. Am sa incerc o trecere a materialului (care 100% e filmat NTSC) pe calculator cu acea camera si iti spun rezultatul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Sam Iul 21, 2007 8:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adytzu a scris:
NU au reusit s-o faca. Si eu am avut aceeasi dilema, dar pana la urma, m-au convins baietii: de ce e nevoie sa faci conversia?
Eu inca nu am gasit pana acum vreun DVD care sa nu stie sa citeasca si sa reproduca material NTSC. Poate doar antichitati.
Si eu tot o camera NTSC am si e totul ok.
Ce e insa foarte interesant, e ca am luat o camera Sony HC-96E la servici si, desi e PAL, culmea, imi vede si casetele NTSC. Am sa incerc o trecere a materialului (care 100% e filmat NTSC) pe calculator cu acea camera si iti spun rezultatul.


Nu te mai chinuii. Via Firewire tot NTSC o va reda !
Daca ai placa de captura analogica sar putea sa ai norocul sa poti captura direct PAL.
Conversia NTSC PAL este o posibilitate destul de frecvent incorporata in camerele SONY modelele PAL adica pot reda si casete NTSC in format PAL dar numai pe iesirea analog.
Am si eu o camera NTSC si chiar nu-mi bat capul cu conversia. Fac DVD-ul final NTSC, ca majoritatea echipamentelor de azi (DVD player sau TV) stiu ambele standarde. Laughing

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ioan Mihai



Conectat la: 01 Feb 2006
Mesaje: 133

MesajTrimis: Sam Iul 21, 2007 9:15 pm    Titlul subiectului: ntsc-pal Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pt raspunsuri...cred ca o sa va urmez sfatul...adica sa lucrez tot in ntsc......stiam ca majoritatea dvd-urilor au si oricum cele vechi nu ma intereseazapt ca oricum lucrez numai cu +dvd.Dar aveam indoieli ca majoritatea televizorelor vandute la noi detin norma ntsc.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adrian FX



Conectat la: 18 Feb 2006
Mesaje: 25
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Mar Noi 06, 2007 12:32 am    Titlul subiectului: canopus procoder 3 Raspunde cu citat (quote)

incearca cu Canopus Procoder 3
ProCoder 3: Key Features



Professional high-speed, high-quality encoding and conversion of video to all popular formats including MPEG-1, MPEG-2, Windows Media®, QuickTime® and more
Grid encoding for MPEG-2 (transport stream, program stream) – support for multiple CPUs within one PC (including dual and quad core CPUs). Applies to 'HDV Target' and 'Preview DVD target' settings NEW
Watch folder function for automated encoding
Job queuing manager with priority functions
Stitching of multiple source files to create a single file
Simultaneous creation of multiple target files
Aspect ratio conversion
NTSC/PAL conversion
Frame rate interpolation and conversion

_________________
Life, down here, is just an illusion!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community