FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camere video pentru filmari la nunti ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marianghil



Conectat la: 15 Iun 2007
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mar Oct 30, 2007 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum cateva zile am primit camera video din SUA-Sony SR7, cu toate accesoriile de rigoare. Echipata cu ,,Gun Zoom Microfon", lentila ,,High Grade Wide Conversion Lens '' si o baterie (autonomie de 5 ore), am plecat , sambata, la nunta.
Formatul de lucru : SD la o rata de transfer de 9mb/s (HQ =1h/dvd), filmarea fiind facuta la lumina acceptabila (specifica restaurantelor din Ro= 8-10 lux), cu o singura concluzie : o camera exceptionala, cu mici probleme de sunet, (specifice vx-ului 2100) generate de volumul exagerat al statie de amplificare din restaurant(remediat din setari).
Cu o calitate a imaginii in SD (fara exagerari) cu mult peste vx2100
( data de senzorul CMOS) si o sensibilitate la lumina scazuta acceptabila, aceasta camera este deosebita ( tinind cond si de pretul casetelor mini DV-HD ), facandu-ma sa ma gandesc la urmatorul model cu 3ccd CMOS de 2,9 inch.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Oct 30, 2007 6:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Tractoristu'



Conectat la: 29 Sep 2006
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 30, 2007 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bravo
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Lun Noi 12, 2007 6:57 pm    Titlul subiectului: www.voinic.ro Raspunde cu citat (quote)

Are cineva habar de firma asta:
http://voinic.ro/index.php?main_page=privacy
cit sint de seriosi??
In cazul ca cineva ar vrea sa comande o camera video,evident pretul este atragator mai ales la o camera ,cum ar fi Z1,HVX200 etc. asta in cazul ca nu se trezeste cel care comanda cu un TVA "demn de luat in seama" si mai da si 20% avans inainte,si pina la urma vrei nu vrei dai de naiba cu pretul care iese la final.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 10:09 pm    Titlul subiectului: Re: www.voinic.ro Raspunde cu citat (quote)

BUBLE CORNEL a scris:
Are cineva habar de firma asta:
http://voinic.ro/index.php?main_page=privacy
cit sint de seriosi??
In cazul ca cineva ar vrea sa comande o camera video,evident pretul este atragator mai ales la o camera ,cum ar fi Z1,HVX200 etc. asta in cazul ca nu se trezeste cel care comanda cu un TVA "demn de luat in seama" si mai da si 20% avans inainte,si pina la urma vrei nu vrei dai de naiba cu pretul care iese la final.


Nu zic ca nu ar fi seriosi dar ... astepti prea mult, te trezesti cu cheltuieli neprevazute, si nic garantie nu ai uitate si tu la Cum Cumpar
plus ca nici nu stiu ce vorbesc Canon HV20 Mini DV HD DVD Camcorder acum e miniDV sau DVD ?

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marianghil



Conectat la: 15 Iun 2007
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mie Noi 14, 2007 7:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. Voinic ...... este o firma de vinzari online, cu ,,actionari'' RO, ce opereaza in SUA.
Preturile sunt bune, daca si numai daca ai noroc sa nu fii vamuit (4-5 %taxe plus 19%TVA- pentru camerele video)
2. Canon HV20 Mini DV HD, este o camera video excelenta pe caseta video ( cu o singura precizare: casetele dv HDefinition sunt un sac de bani).
Cu respect,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Dum Noi 18, 2007 4:05 pm    Titlul subiectului: Sony PMW-EX1/XDCAM EX Raspunde cu citat (quote)

Daca gasiti si alte teste comparative intre PMW-EX1 si alte camere video, postatile pe forum sa le vada mai multi cameramani pentru diferite pareri. Am gasit doar asta intre PMW-EX1 vs HVX200
http://www.slashcam.de/artikel/Test/Erste-Shots-mit-der-Vorserie--Sony-PMW-EX1.html
este prea putin,as fi vrut teste cu imagini intre XH-A1 vs PMW-EX1 nu numai atit
http://www.slashcam.de/artikel/Test/Sony-XDCAM-PMW-EX1---Vorserienmodell.html
unde mie personal nu-mi da incredere mare PMW-EX1,se vede ca are luminozitate foarte buna avind "Sensitivity F10 / 2000lux" 014 LUX la 18db (daca nu cumva este o pacaleala) cu toate astea mie mi se pare ca este la fel de stearsa profunzimea imaginii ca si la XH-A1 desi la culori este superioata PMW-EX1 si probabil si un plus de finete (cu mai putin zgomot)
Camera mi se pare destul de (bodoroasca) adica destul de urit facuta si ca lungime si mai ales ca latime si greoaie,la pret este greu sa se apropie cineva de ea iar in ce priveste cardurile trebuie sa ai un minim de 4 care sit la fel de piperate la pret,dar in sfirsit o camera cu sensori largi 1/2.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Lun Noi 19, 2007 12:15 pm    Titlul subiectului: Pentru PD170 dar nu numai Raspunde cu citat (quote)

Cei care cunosc mai mult partea audio de la PD170, ce microfon stereo (omnidirectional) i-mi recomandati tinind cont in special pentru filmari la nunti?? Pretul poate fi intre 400-600$ chiar si mai mult ceva. As vrea un microfon sensibil dar nici sa am destule dificultati cum este cel de la VX2100,sau cel original de pe PD170 ECM-NV1.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Sam Noi 24, 2007 1:02 pm    Titlul subiectului: PMW-EX1>HVX200>XH-G1>HVR-Z1 Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti despre fiecare camera dupa testul de aici:
http://www.genkosha.co.jp/vs/sp/200712/
personal mi-am facut o impresie,tinind cont ca am avut XH-A1 iar in test apare XH-G1 care este la fel la luminozitate si calitate(acelesi lentile si sensori)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Sam Noi 24, 2007 1:11 pm    Titlul subiectului: Teste camere video HD Raspunde cu citat (quote)

Am atasat si testul tradus in engleza:
http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.genkosha.co.jp%2Fvs%2Fsp%2F200712%2F&langpair=ja%7Cen&hl=en&ie=UTF-8
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
video_marker



Conectat la: 23 Ian 2007
Mesaje: 141
Locatie: New York

MesajTrimis: Lun Ian 07, 2008 12:55 pm    Titlul subiectului: Re: Pentru PD170 dar nu numai Raspunde cu citat (quote)

BUBLE CORNEL a scris:
Cei care cunosc mai mult partea audio de la PD170, ce microfon stereo (omnidirectional) i-mi recomandati tinind cont in special pentru filmari la nunti?? Pretul poate fi intre 400-600$ chiar si mai mult ceva. As vrea un microfon sensibil dar nici sa am destule dificultati cum este cel de la VX2100,sau cel original de pe PD170 ECM-NV1.


Deci treaba e binecunoscuta: VX2100 bate PD170 la sunet. Daca vrei ceva mai "sensibil" si foarte accesibil ca pret, merita sa-ti arunci o privire si la produsele celor de la RODE. De exemplu RODE VideoMic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
valman



Conectat la: 07 Apr 2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2008 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai, dar chiar nu are nimeni de pe aici un sony HVR HD1000 sa ne zica si noua cate ceva despre ea ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
visleo



Conectat la: 16 Mai 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Mai 16, 2008 12:17 pm    Titlul subiectului: Canon XL2 Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua!
Vizavi de discutia camerelor video pentru nunti vreau sa va spun ca eu posed un Canon XL2 si se comporta excelent -chiar si in conditii de iluminare slaba.
Este o camera care merita toata atentia...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
il_conte



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 269
Locatie: Galati

MesajTrimis: Joi Iun 05, 2008 3:34 pm    Titlul subiectului: Re: Canon XL2 Raspunde cu citat (quote)

visleo a scris:
Buna ziua!
Vizavi de discutia camerelor video pentru nunti vreau sa va spun ca eu posed un Canon XL2 si se comporta excelent -chiar si in conditii de iluminare slaba.
Este o camera care merita toata atentia...

ai probleme cu redatul casetelor minidv pe alta camera?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
visleo



Conectat la: 16 Mai 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Iun 06, 2008 7:48 am    Titlul subiectului: redare Raspunde cu citat (quote)

NU, nu am probleme cu redarea casetelor pe alta camera....
Cel putin eu mai detin un JVC GR340 si nu am intampinat niciodata probleme...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 6:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si cu greutatea cum te impaci cu xl2 la nunta? Am filmat si eu cu ea putin dar nu la nunta, si pentru nunta mi s-a parut grea si incomoda, desi la setari si calitatea imaginii e beton.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 5 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community