FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Telecomanda magnetofon Rostov

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Ian 06, 2008 2:42 pm    Titlul subiectului: Telecomanda magnetofon Rostov Raspunde cu citat (quote)

As dori daca are cineva poze cu telecomanda, interior si exterior, si o schema.Doresc sa construiesc o telecomanda pentru magnetofo Rostov dupa cea originala.Cine ma poate ajuta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 06, 2008 2:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Dum Ian 06, 2008 4:04 pm    Titlul subiectului: Re: Telecomanda magnetofon Rostov Raspunde cu citat (quote)

Dj Valy a scris:
As dori daca are cineva poze cu telecomanda, interior si exterior, si o schema.Doresc sa construiesc o telecomanda pentru magnetofo Rostov dupa cea originala.Cine ma poate ajuta?

*
Nu ati terminat inca cu jafurile comuniste Razz Pune contacte in paralel cu cele de pe sasiu, eu asa am facut la Akai (F71), dar ala avea macar mufa prevazuta...
Telecomanda cu infrarosii... nu cred ca se poate pune suficient de usor ca sa nu depaseasca pretul tractorului...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Ian 06, 2008 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai daca iei un programator de TV pe 16 programe cu un amarat de SAA1024,SAA1251 cred ca problema e ca si rezolvata.Ii mai atasezi un demultiplexor pe 8-16ch si cateva tranzistoare si ai obtinut mult visata telecomanda...Smile
Si cand stau sa ma gandesc cate tv-uri Saba,ITT,Siemens am casapit in ultimi 3-4 ani...Smile
Mai ai varianta cu PICxxx dar deja trebe sa te stii cu programarea.
Io am ratat acest start din pacate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Ian 06, 2008 8:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 si kilaru_de_coduri, as dori daca se poate sa ma ajutati mai mult.Eu nu prea le am cu electronica.Ceva mai amanuntit si mai simplu.
Nu imi dau seama cum este cu conectarea pinilor si cati pini sunt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Dum Ian 06, 2008 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dj Valy,poate-ti foloseste schema aceasta:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Ian 06, 2008 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hiatus,multumesc mult de tot.Este foarte buna schema si foarte usoara.In cel mai scurt timp posibil ma voi apuca sa o construiesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Ian 07, 2008 11:51 am    Titlul subiectului: teleco Raspunde cu citat (quote)

Hai ca e tare , telecomanda la magnetofon Smile Very Happy Very Happy Very Happy , macar de era ptr un AKAI sau Technics , Pioneer , etc .. si mai e si cu fire.... Ce era asa greu sa pui niste intrerupatoare fara mentinere in paralel cu butoanele de comanda de la mag? Si pe langa asta , rostov nu a avut telecomanda speciala ptr el. Doar la Orbita 106 si 107 am vazut , dar nu se potrivesc la rostov.
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Ian 07, 2008 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai o poza cu un spate de Orbita ca sa vad ce fel de mufa are?
Am vazut ca Sanda are mufa de Rostov 105 identica, iar Rostov 112 are diferita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Ian 07, 2008 2:00 pm    Titlul subiectului: tele Raspunde cu citat (quote)

Greu se intelege omul cu tine si pe forum si pe mess. Pfff........ telecomanda de Orbita 106/107 are mufa DIN cu 7 pini , iar ca sa stii si tu , mufa de telecomanda la orbita106/107 se afla pe partea frontala a aparatului. Si nu se potriveste la rostov , de cate mii de ori sa ma repet , aia de la orbita are si potentiometru de volum pe ea. Eu iti sugerez sa iti iei un bat lung , tu sa stai in pat si cu batul sa apesi pe butoanele de la rostov. Tot un fel de telecomanda e si asta , si nu necesita fire si alte improvizatii. Sa imi zici daca reusesti
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community