FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Raspuns tranzitoriu - nedumerire

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2004 11:35 am    Titlul subiectului: Raspuns tranzitoriu - nedumerire Raspunde cu citat (quote)

Am facut de curiozitate urmatorul experiment. Am simulat comportarea a doua incinte propuse de Visaton, de la cele doua extreme ale intervalului de pret: Alto II la cel inferior si Atlas Compact MK IV la cel superior, folosind Unibox. In special m-a interesat raspunsul tranzitoriu. M-am asteptat sa obtin rezultate pe masura diferentei de pret. Dar spre mirarea mea nu a fost asa. Mai mult, raspunsul tranzitoriu obtinut cu incinta Atlas este mai slab decit cel al incintei Alto II (atasej graficele). In acest moment ma intreb, daca nici cu o incinta care foloseste unele din cele mai scumpe difuzoare pe care le ofera Visaton nu se poate obtine un raspuns tranzitoriu satisfacator, nu cumva ceva e putred la mijloc? Va rog sa ma ajutati sa gasesc o explicatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Oct 12, 2004 11:35 am    Titlul subiectului: Mitica




atlas_transient_response.gif
 Description:
Atlas
 Filesize:  19.6 KB
 Viewed:  147 Time(s)

atlas_transient_response.gif



alto_transient_response.gif
 Description:
Alto II
 Filesize:  19.27 KB
 Viewed:  141 Time(s)

alto_transient_response.gif


Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2004 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Raspuns tranzitoriu = inertie Confused

Difuzorul find mai mare are de impins o masa mult mai mare de aer decat ala mic.

Oricum nu este asa de mare nici la una din incintele simulate de tine.

Sper ca nu am vorbit prostii, cred ca asta ar fi explicatia dece difuzoarele mai mari au un raspuns tranzitoriu mai prost si in general alea cu vas mare Laughing

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 9:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru difuzorul mai mare, masa membranei e mult mai mare, si pentru a putea fi controlata trebuie ca membrana sa fie rigida, si sa fie folositi magneti f. puternici.
Din cate stiu difuzoarele de randament mare au magneti puternici (si membrane rigide).
Incearca o simulare cu un dif de 15 inci de la Eminence (sau PAudio Wink ); cred ca se va obtine un raspuns tranzitoriu mai bun.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 10:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Crezi sau stii sigur?
Am mai spus-o prin alte post-uri: difuzoarele mari au un raspuns tranzitoriu mai slab asa cum au afirmat si antevorbitorii.
De aceea recomand (vezi un post de la Stereophile) bass-ul pe maxim 20 cm diametru (compromisul ideal intre bass si viteza).
In ceea ce priveste raspunsul tranzitoriu, acesta este caracteristic unei incinte date, mai putin difuzorului in sine. In concluzie, sfaturi de genul incearca un difuzor de la ... nu isi gasesc o sustinere serios argumentata si ar fi bine sa lipseasca. Corect ar fi: "incearca difuzorul X de la furnizorul Y intr-o incinta inchisa/ vented/ 4-th order/ cu volumul Z".
Iar un difuzor de 15" nu va avea in veci un raspuns tranzitoriu bun decat daca se preteaza unei incinte care din calcul sa coboare pana la 50 Hz, nu mai jos. Si credeti-ma ca 50 Hz sunt de cele mai multe ori mai mult decat suficienti.
Goana dupa specs-uri ne face sa ne strambam atunci cand vedem pe o incinta 60 Hz-20 kHz. Am de la Jack o pereche de Epos-uri cu aceste specs-uri (reale) si care suna foarte placut pe bass. In ceea ce priveste raspunsul simulat al Visatoanelor citate, Alto are un raspuns tranzitoriu foarte bun, care un difuzor de 30 cm si peste chiar daca este high-end nu are cum sa-l bata. Oricum 360-ul in incinta simulata are un raspuns tranzitoriu mai mult decat decent. Atentie insa si la diametrul portului care poate influenta anumite asimetricitati ale curbei de raspuns tranzitoriu.
Alt element care scapa majoritatii utilizatorilor de soft-uri de simulare este comportamentul intr-o incinta cu filtre reale. Unibox-ul permite sa-ti faci o idee de cam ce se intampla. Ca exercitiu simulati o incinta bassreflex cu separare intre joase si medii la 200 Hz (introducand in program valori pentru un filtru 6-12 dB/ octava si neaparat valorile inductantei si rezistentei bobinei difuzorului , Re, Le) si analizati raspunsul tranzitoriu cu si fara filtru. O sa fiti oripilati de caracteristica reala a incintei, care de multe ori se afla deja in sufrageria Dvs, cu specs-uri 27 Hz- 35 kHz la -3dB si de care sunteti foarte mandru.
Treaba asta cu boxele e meserie grea, believe me!

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community