FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
cap discret inregistrare cass

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 06, 2008 11:04 am    Titlul subiectului: cap discret inregistrare cass Raspunde cu citat (quote)

Caut un cap inregistrare discret cass , sau chiar intregul mecanism al casului , pentru a-i lua capul discret de inregistrare. Nu conteaza modelul cass-ului , cred ca il pot prinde pe sania existenta.
Cine imi ofera o mana de ajutor ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 06, 2008 11:04 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Mie Feb 06, 2008 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un exemplar de cap 3head ca cel din imaginea aceasta v-ar putea folosi?Caracteristicile electromagnetice sunt foarte bune.Am avut 10 exemplare identice,8 le-am folosit in diferite proiecte DIY,finalizate sau in curs de dezvoltare.De probat le-am probat insa pe toate,deci functioneaza ok si celelalte doua.Au insa ghidajele de banda in stanga(situatie mai rara),deci azimutul se regleaza din surubul din dreapta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 06, 2008 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

draga hiatus , multumesc mult pentru raspunsul prompt si oferta de ajutor....
Dar eu am nevoie de un cap de inregistrare DISCRET !
Acolo in poza vad un cap sandwich inregistrare+redare, dar eu am nevoie de un cap discret de inregistrare , cap ce intra in fanta mica a casetei , imediat inainte de fanta mare , unde intra capul sandwich ori capul de redare...
Sistemul cu capete discrete este practicat la cateva modele/marci , gen : Nakamichi , Alpage , Akai ( mai noi )....
Multumesc mult , oricum pentru oferta prompta....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 07, 2008 8:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca exercitiu util , daca va spun ca alaltaseara am rebobinat un cap de inregistrare de Nakamichi , ma crede oare cineva ?
Hai ca sant tare curios de reactii... ( " esti nebun , nu te credem omule....")
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 12:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Shocked Shocked Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 1:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
Ca exercitiu util , daca va spun ca alaltaseara am rebobinat un cap de inregistrare de Nakamichi , ma crede oare cineva ?
Hai ca sant tare curios de reactii... ( " esti nebun , nu te credem omule....")
Ahhh............. asta-i nimica.
Eu aseara am demontat un CPU Pentium si am schimbat toate jonctiunile electrolitice (ElCo'uri) din el ca erau rusesti ca de ROSTOV si avea probleme cu Windows (Asta'la)VISTA
ROFL ROFL ROFL ROFL ROFL ROFL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
Ca exercitiu util , daca va spun ca alaltaseara am rebobinat un cap de inregistrare de Nakamichi , ma crede oare cineva ?
Hai ca sant tare curios de reactii... ( " esti nebun , nu te credem omule....")


Niste dovezi sub forma de poze se poate ?
Pana la proba contrarie totul e posibil Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 10:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa spun!
Aseara am instalat WINDOWS WISTA pe Unitra M 2405 S.
Merge de n-ai treaba cu Vista Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 10:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este adevarat ce spune sunwindcornel. Desi rebobinarea a reusit doar partial ( semnalul fiind f mic la inregistrare - cap discret separat de cel de redare) este de laudat ca el a incercat si a dovedit o excelenta indemanare, chiar daca rezultatul final nu a fost cel scontat. Insa am gasit un cap nou pe ebay ( m-am bucurat f mult ca am gasit asa raritate ptr Nakamichi 1000) si ii doresc sa castige licitatia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dragii mei , cand v-am spus ca am bobinat un cap de inregistrare de Nakamichi , ....nu v-am spus tot !
De fapt nu v-am spus si ce-am obtinut : aproape nimic !
Dar asta am lasat-o sa v-o spun acum , ca prea era pustiu pe forum...
Deci , dragii moshului.... , cum va spuneam , am bulit un cap de inregistrare ( cap discret ) de la Nakamichi 1000 , ce tocmai l-=am luat prin schimb cu " dmjk "
Cum l-am bulit ? Cand am desfacut sania cu capete , bun bazat ca cablurile ce vin la capete sant prinse ferm de sanie , nu am acordat atentie faptului ca am lasat spanzurata in cabluri sania cu capete...
Cand am facut la urma o proba de inregistrare , am constatat lipsa unui canal , si cand l-am desfacut din nou , un piciorus al capului iesise din cap , iar cand am studiat un pic problema , intreaga placuta din spatele capului , cu celelalte trei picioruse ramase , se deplasase din cap si aproape iesise afara... Grav de tot , trebuie sa recunoasteti...
Cauza , pe langa manevra mea imprudenta de a lasa sania cu capete sa spanzure de fire ( care nu erau chiar ferm prinse de sanie ) , a fost si o rasina imbatranita cu care capul de inregistrare este fixat in interiorul cutiei de plastic , cutie inchisa de acel capacel ce contine cele patru picioruse....Am desfacut complet capacelul din spate , ocazie cu care am rupt si celelalte trei fire ce mai erau prinse ( dar alta sansa de a desface capacelul din spate nu era , va asigur ) , am indepartat cu un varf ascutit rasina flexibila cu care minuscululu cap de ferita era fixat in cutiuta sa , ( mai mult ca sigur ca am distrus atunci si bobinele... ) si , in final , tinandul cufundat in acetona si presand pe fata activa a capului , dupa ce am indepartat toata rasina aia care era faramicioasa , capul minuscul a iesit din cutiuta...
Am desfacut complet cele doua bobinaje , rupand spirele ...
Sub actiunea acetonei , miezul de ferita s-a separat in trei componente : cele doua miezuri care trebuie sa contina bobinele , si o piesa polara unibloc , care contine fata activa a capului ( prin mijlocul piesei unibloc trece si un ecran dintr-o tablita de cupru..)
Am lasat deoparte piesa unipobloc , si pe rand , am bobinat , cu alta sarma ( eu am folosit cam 0,08 , iar cea originala era cred de doua ori mai subtire ) , am bobinat 150 spire pe fiecare miez. In zona pe care am efectuat bobinajul , am pus initial o picatura de rasina epoxi , pentru ca stratul original care era acolo pe post de izolatie intre primele spire si miezul de ferita , s-a dizolvat dracului in acetona... )
Constient ca fac lucrul asta ca sa ma aflu in treaba , dupa ce am bobinat cele doua miezuri ( erau in forma de " C" ) , am lipit cu cate o picatura de rasina epoxi cele doua miezuri exact asa cum le-am gasit , adica cele doua capete ale "C"-ului se suprapun peste cele doua capete ale piesei polare unibloc , asta pe fiecare canal . Tablita de cupru incastrata in piesa polara unibloc , fiind mai lunga , am observat ca la origine ea sustinea cele doua miezuri cu bobinaje pe pozitie fata de piesa inibloc , prin doua picaturi de rasina rigida., asa am facut si eu , fixand cele doua miezuri cu bobinajele pe ele , pe tablita de cupru..
Am refacut si piciorusul lipsa de la placuta capac , am turnat rasina epoxi pana s-a umplut cutiuta , am pus capacelul cu piciruse la loc , am legat la picioruse cele patru capete ale celor doua bobine , gata !
Rezistenta ohmica a bobinelor ? 6,5 ohmi !Nu stiu cat era la origine , dar cred ca cel putin 30 ohmi...
Intrucat s-a intarit imediat rasina epoxi , am si facut prba de inregistrare.
Ei , aici e aici : se aude mizerabil !! Dupa cum era si de asteptat , numarul mai mic de spire , sectiunea mai mare , si imperfectiunile de asamblare au facut sa nu mai poata fi folosit la inregistrare : la o proba cu 0dB semnal 400 hz pe monitor sursa , ies doar -20dB pe monitor tape , iar banda de fregvente este extrem de limitata...
Cum am lucrat , va veti intreba ? Sub o lupa uriasa , de fapt o lampa cu tub fluorescent in jurul unei lupe , sant in comert chestii de astea...
Ei , acu' sper ca CyberCSX va opri ironiile .
Era chiar absurd sa va spun ca am obtinut ceva care l-ar face pe Niro Nakamichi sa crape de invidie....
Intre timp , ma stradui sa gasesc un alt cap de inregistrare si multumita lui " clauelf" sper ca rezolv...
Poze ? Nu am poze ! Crede cine vrea , cine nu , nu!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 12:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai daca n-ai reusit nimic, cauta si tu acolo un cap de casetofon STAR, punel si e OK Laughing Laughing Laughing
( Mai glumim, nu? )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:
Pai daca n-ai reusit nimic, cauta si tu acolo un cap de casetofon STAR, punel si e OK Laughing Laughing Laughing
( Mai glumim, nu? )

Ha , ha , ce umor mai ai , mai CyberCSX....
Mai bine spune-mi ce-ti mai face Uherul Variocord , mai merge ? S-au ai reusit in sfarsit sa-l dai ?
Nu stiu daca ti-am spus , dar am primit de la tipul ala din Slovenia , cass-ul Alpage AL-300 . Doamne , sant tare bucuros .... E o scula fenomenala....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uher-ul Variocord este de aprox. 3 Saptamīni īn Bucuresti si cel care l-a cumparat e foarte multumit de el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 3:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
CyberCSX a scris:
Pai daca n-ai reusit nimic, cauta si tu acolo un cap de casetofon STAR, punel si e OK Laughing Laughing Laughing
( Mai glumim, nu? )

Ha , ha , ce umor mai ai , mai CyberCSX.......
Umor, n-e umor dar sa sti ca am avut parte sa vad "perle" din astea.

Am avut parte sa vad cum o muscase unul pe ebay, un tip din forumul german.
A dat 500 EURO pe un Akai GX 636 si cīnd a ajuns magul a trebuit sa constate ca īntregul suport de capete era modificat cu improvizatii si īn loc de capezele GX avea pt. redare capete de UNITRA ZK 246 si pt. īnregistrare capete de Philips N 4504.
Am zis ca face infarct ala cīnd a vazut pe ce a dat 500 EURO Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community