FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sistem audio de 3.500 euro

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
proc



Conectat la: 10 Feb 2008
Mesaje: 3
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 7:08 pm    Titlul subiectului: Sistem audio de 3.500 euro Raspunde cu citat (quote)

Salut. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: vreau sa iau un receiver (1.000 E), doua standfloor (1.000 E), restul pana la 5.1 (500 E), un dvd player (500 E) si un cd player (500 E), cu mici variatii intre preturi. Sistemul e pentru ascultat muzica pe cd, precum si filme pe dvd, in proportii aprox. egale. Camera are cam 6x6 mp. Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 7:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic ca un dvd-player Oppo DV980 ar fi mai bun decat multe din sculele care le poti lua la 500Euro (DVD sau CD). Are reviewuri excelente, mai bune decat chiar DV981, nu credeam asa ceva pana nu am fost muscat de curiozitate sa ascult unul. Este unul din putinele playere "universale" pe partea de muzica: CD, HDCD, DVD-A si SACD (cu transmitere digitala pe HDMI a lor, desi personal prefer iesirile analogice interne).
Ca receiver recomand un Harman Kardon pentru performantele amplificatarelor incluse. Alte firme/receivere se lauda cu mai multe facilitati digitale, dar pana la urma conteaza finalii analogici...
Compara distorsiunile TDH/TIM la puterea maxima, Signal_to_Noise Ratio, banda de frecventa, slew rate si curentul instantaneu maxim la iesire.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 8:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
Eu zic ca un dvd-player Oppo DV980 ar fi mai bun decat multe din sculele care le poti lua la 500Euro (DVD sau CD). Are reviewuri excelente, mai bune decat chiar DV981, nu credeam asa ceva pana nu am fost muscat de curiozitate sa ascult unul. Este unul din putinele playere "universale" pe partea de muzica: CD, HDCD, DVD-A si SACD (cu transmitere digitala pe HDMI a lor, desi personal prefer iesirile analogice interne).
Ca receiver recomand un Harman Kardon pentru performantele amplificatarelor incluse. Alte firme/receivere se lauda cu mai multe facilitati digitale, dar pana la urma conteaza finalii analogici...
Compara distorsiunile TDH/TIM la puterea maxima, Signal_to_Noise Ratio, banda de frecventa, slew rate si curentul instantaneu maxim la iesire.


Nenea Sonic esti tare haios, pai dumneata cumperi si recomanzi dupa thd, SR si curent? Sau dupa ce l-ai ascultat ne spui ce review are dar nu ne spui si parerea dumitale despre aparatul in cauza ?
Greu ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
Compara distorsiunile TDH/TIM la puterea maxima, Signal_to_Noise Ratio, banda de frecventa, slew rate si curentul instantaneu maxim la iesire.


compara-le pana te plictisesti si apoi daca vei asculta cateva aparate vei vedea ca specificatiile si sunetul sunt 2 lucruri total diferite... trebuie ascultate nu comparate in db sau in kg...

o sugestie pt receiver - desi sincer mult mai bine ramai pe stereo si un amplif decent (la 1keur se poate gasi ceva bunicel) - ar fi Cambridge audio 540R/640R. e sub pretul scris de tine, si in plus poti discuta cu userul mselescu care mi se pare ca are 540-ul plus un dvd Cambridge, de asemenea de luat in seama - asta o spun si din experinta personala cu modelul dvd86 de care sunt f multumit...

la incinte va fi f greu, pt pretul de 1keur este poate cel mai critic, aici se trag cele mai mari tzepe, insa cu rabdare poate reusesti sa alegi o pereche de incinte si nu o pereche de boxe... insa ca sa poti face o alegere cat de cat eu as zice ca trebuie sa prioritizezi intre filme si muzica...

daca vrei muzica prioritar, as mai putea sa iti fac niste recomandari, daca vrei filme si 5.1 ma opresc aici...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, le compar si dupa specificatii, este mai bine decat sa le compari dupa pret.
L-am ascultat recent si desi mai am 3 transporturi in casa, unul care face exact acelasi lucru, o sa ma scobesc si o sa imi iau unul.
Si am mai citit reviewuri, lucru pe care altii se pare ca uita ca sunt accesibile in era internetului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, le compar si dupa specificatii, este mai bine decat sa le compari dupa pret.
Oricum in casa am un HK dupa numeroase auditii in magazinele de specialitate (care au camere speciale pt asa ceva).

Oppo l-am ascultat recent si desi mai am 3 transporturi in casa, unul care face exact acelasi lucru, o sa ma scobesc si o sa imi iau unul.
Si am mai citit reviewuri, lucru pe care altii se pare ca uita ca sunt accesibile in era internetului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 7:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bine ca nu prea se compara cu asa ceva este adevarat. Nici la pret, nici la executie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
Compara distorsiunile TDH/TIM la puterea maxima, Signal_to_Noise Ratio, banda de frecventa, slew rate si curentul instantaneu maxim la iesire.

Asta ar fi o greseala in opinia mea...

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
M&M



Conectat la: 02 Mar 2007
Mesaje: 320
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 12:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Omul a cerut sfaturi concrete nu discutii interminabile pe baza de specificatii ...

Si ca nu stie daca vrea mai mult muzica sau mai mult filme e perfect normal .

Cine s-ar gandi ca la 3500E nu si poate lua un 5.1 bun care sa sune bine si pe muzica si pe filme ? Rolling Eyes

E adevarat , cu cat o solutie e mai specializata cu atat implica un raport mai bun pret/performanta intr o anume suma de bani , dar exista un dar pentru simplul fapt ca omul nu a precizat :

1. Ce sisteme a mai ascultat pana acum fie ele stereo sau 5.1?

1.a Daca face diferenta de ordin conceptual ca un CD-Player la un anume pret , sa-i zicem X ron , o sa aiba o calitate mai buna la redarea CD-urilor audio , decat un DVD-Player la acelasi pret aflat tot in ipostaza de a reda acele cd-uri audio de care vorbesc .

1.b Daca isi imagineaza ca un SACD-Player ( care este in particular si la o calitate mai slaba si player de CD uri audio obisnuite) este mai scump si mai bun decat solutia DVD-Player care : "stie tot", inclusiv SACD.

Adica daca e sa comparam un SACD-Player ,la petul X , cu un DVD-Player tot la aceleasi pret pot sa-ti spun ca pentru un audiofil , un om care observa fineturile SACD-ul va fi un castigator.1.c Daca face diferenta intre faptul ca un amplificator stereo este mai bine gandit sa "cante" muzica in format stereo decat un amplificator multicanal/reciver care are ca target principal sa reproduca cat mai bine efectele din filme , adica sa puna accent pe anumite plaje de frecvente , etc decat sa "cante" stereo .

Diferenta dintre reciver si amplificator stereo este daca-mi permiteti analogia : exact ca si diferenta dintre un DAC si o placa de sunet .

Dac-ul este gandit pentru redare si doar atat pe cand o placa de sunet are si un line in (cele ieftine au ADC uri mediocre) , are si EAX , are si posibilitate de egalizare , amplificare pt casti (sau cel putin o tentativa), unele mai au si memorie RAM ca sa se mai obtina acel 1% performanta in jocuri .

Evident un om cu cerinte obisnuite se va bucura de un Creative in care se da cu pietre ca face resampling , ca are DAC ul nu stiu care , ca foloseste nu stiu ce driveri si op ampi prosti , ca nu are raport pret perfrmanta bun , DAR sunt la fel de multi care au Creative si sunt multumiti , sunt multumiti cu Altec MX5021 si asa mai departe (nu ma numar printre ei).

Nota: Asa ca , proc , daca vrei raspunsuri pertinente raspunde la prima intrebare ca sa stim ce preferinte in materie de sound ai putea sa ai , cat de educata iti e urechea pentru fidelitatea acestor echipamente audio si la celelalte doua de mai jos ca sa aflam mai multe despre tine .

2. Ce muzica asculta?

3. Daca este adeptul CD/DVD-urilor de calitate sau Nero+mp3+divx= Love ?


Bafta .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
IRIS



Conectat la: 08 Aug 2006
Mesaje: 219
Locatie: TM

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 1:06 pm    Titlul subiectului: Re: Sistem audio de 3.500 euro Raspunde cu citat (quote)

proc a scris:
Salut. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: vreau sa iau un receiver (1.000 E), doua standfloor (1.000 E), restul pana la 5.1 (500 E), un dvd player (500 E) si un cd player (500 E), cu mici variatii intre preturi. Sistemul e pentru ascultat muzica pe cd, precum si filme pe dvd, in proportii aprox. egale. Camera are cam 6x6 mp. Multumesc anticipat.


Ai un mesaj privat.Verifica,te rog.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Personal cred ca bugetul nu prea te ajuta... Cam de la suma asta am plecat si eu si am ajuns lejer la 5000EUR + ce va urma, ca mai am de adaugat Shocked

Daca mergi pe surround care sa fie bun in stereo as zice:

Player universal + Receiver (cu pre-out) + Power amp pentru fronturi + Boxe, preferabil din aceeasi linie

Un Player universal ca Marantz 7001 va face treaba bine si pe CD/SACD si pe video. Este in zona de 800EUR, chiar daca pe magazinele noastre am vazut ca preturile au luat-o razna

La receiver ai deja o multime de decizii de luat, depinde daca vrei HDMI video si/sau audio, noile formate HD, intr-un cuvant... complicat

Power amp zic ca e necesar pentru a conduce bine fronturile, un receiver cu bi-amping poate suplini intr-o oarecare masura

La boxe nu te amagi ca poti sa iei restul pana la 5.1 in 500EUR, va fi total disproportionat (in rau) fata de restul. Doar un centru bun costa atat, si nici subwoofer-ul nu e ieftin

Succese!

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca pentru cineva cu una bucata post precum proc din Sibiu, este o performanta sa incite atata interes! Nici macar nu s-a obosit sa mai apara, poate ca a si uitat pe ce forum a nimerit sa posteze?...

As propune ca astfel de posturi sa fie trecute automat la rubrica Publicitate, cu titulatura "Cumpar.....etc" nefiind altceva. Pun pariu ca deja noul user cu una bucata post are casuta pm plina cu oferte...
Chiar am vazut un efect puternic aici pe forum la posturile "Am x suma de euro (necesar sa fie cat mai mare insa nu atat de mare ca sa bata la ochi) si ma mananca in plama dreapta, nu-i asa ca ar trebui sa-mi cumpar troacele X si Z ?!..." etc, dupa care urmeaza un crescut interes justificat (de faptul ca multi stau pe forum din pure interese comerciale).

Iar daca tot am scris aici, ma intreb ce s-a mai intamplat cu pianistii nostrii de la Iasi pentru care am sarit cu totii ?! Din cate sunt informat, si-au gasit niste trancote pe care sa-si puna placile insa o data ce s-au vazut cu problema rezolvata, au disparut de pe forum. Multi au aparut si apoi s-au dus astfel.....asa ca ma gandesc de multe ori la rostul discutiilor de genul asta cat si la utilitatea lor?! E vorba de exemplul generic "Am suma X de euro si ce sa-mi cumpar?!"...
Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo, las' ca al doilea post sigur il vom vedea la rubrica "publicitate". va suna cam asa: vand sistem surround complet de 3500 eur cu 2000 euro... ca sa iimi iau altul de 7000... uite asa se nasc afaceristii in tzara asta Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
proc



Conectat la: 10 Feb 2008
Mesaje: 3
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radub



Conectat la: 23 Apr 2005
Mesaje: 299
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 4:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut Proc,

Ai un MP - Mesaj Privat

_________________
Home of Audio Hi-Fi : www.realacustic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community