FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator >150W

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
tlp



Conectat la: 21 Dec 2006
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 5:24 pm    Titlul subiectului: Amplificator >150W Raspunde cu citat (quote)

Salut

Sunt proaspatul posesor a unei perechi de boze B&W 604 S3 si sunt in cautare de Amplificator pentru ele.

Am ascultat un Marantz 6010 OSE un Yamaha, NAD 352 si NAD 372.
Primele 3 cu puteri de max 80W iar cel din urma cu 150W. Am fost sfatuit ca pentru aceste boxe sa imi iau un amplificator f puternic iar din ce am cautat eu, singura varianta ar fi NAD 372 la 150W care mi-a si placut.
Se simte o diferenta foarte mare intre cele 3 cu puteri de max 80W si cel de 150W chiar daca Marantz-ul avea mediile usor mai clare decat NAD-urile, Yamaha fiind cam pe ultimul loc.

Bugetul meu ar fi cam de 25-30 Mil pentru Amplif.

As aprecia niste sugesti de Amplificatoare pe care sa le folosesc pentru noile mele boxe si care se fie suficient de puternice (>150W).
Am discutat si cu cei de Luxtone (dealeri Rotel) si de asemenea mi-am spus ca am nevoie de putere mare pt aceste boxe..... ei sugerandu-mi o configuratie cu un Preamp si cate un amp pe canal....solutie care imi cam sare din buget si nu mi se pare prea interesanta avand in vedere ultimele pareri despre Rotel.

Multumesc Anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 5:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu as fi sugerat blocuri de putere...
Ce este cu Rotel?

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 5:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
Si eu as fi sugerat blocuri de putere...
Ce este cu Rotel?


China poate?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
champ



Conectat la: 03 Dec 2006
Mesaje: 89
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 8:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca la bugetul asta poti incerca un Marantz pm-17, sunet f. cald, inalte naturale, e peste 6010, chiar daca are putere nu prea mare.Cu 604s3 se potriveste ok, le mai tempereaza inaltele fortate, metalice si basul cam bubuit. Eu l-am ascultat pe 603s3 si suna ok, le mai aduce spre normalitate. Degeaba iei vreun nad sau rotel >100w daca suna ca o sarma, mai ales rotelurile noi care parca au aceiasi soarta cu hk.
Ai mai putea incerca un classe, din aceiasi familie, dar parca pus cu seria 600 e cam mult
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Asi



Conectat la: 03 Ian 2006
Mesaje: 82

MesajTrimis: Joi Feb 28, 2008 9:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

behringer? max2500 e ok. si Phonic max2500 era foarte ok pe vremea cand era la 1300-1500ron, dar acuma au mutat fabrica in america si a sarit un pic pretul la 1600-2000ron.

nu vreau sa intru in polemici ca sunt ampuri pro, e doar o recomandare, iar 750w4ohm/500w8ohm, pe canal si 1500w in punte, nu sunt de neglijat.
cum se aude? - surprinzator de bine. parca simti ca platesti cele 20kg+ ale ampului si nu firma(raport calitate/pret +cantitate/pret e foarte bun). cateva mici plusuri ar fi linile balansate, filtraj 6x10000uF, etc

Pentru calitate ceva mai buna si consacrata la pro-uri de putere mare sunt variante dar potential mai scumpe (marshal, etc - unde se plateste si numele).
Daca ai ocazia sa asculti un amp pro pe niste boxe decente sa observi diferentele ar fi ideal - e cam preconceptie ca prourile nu pot suna bine, mai bine le asculti si tragi concluzii.

in gama hi-fi - blocuri de putere..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community