FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
damping cu nisip

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
alessandro



Conectat la: 22 Apr 2004
Mesaje: 19
Locatie: zalau

MesajTrimis: Mie Oct 20, 2004 10:09 pm    Titlul subiectului: damping cu nisip Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa aflu ce parere aveti despre incintele cu pereti dubli printre care se umple cu nisip(Structura sandwich). Cica ar fi ff. buni,fara nici un fel de rezonanta a peretilor samd.
Cei care ati facut asa ceva,dati cu parerea,va rog!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Oct 20, 2004 10:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2004 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am incercat acum 10 ani . In afara de greutate marita nu am auzit nici o crestere de calitate a sunetului .

Dupa o luna de teste si experiente am inceput sa merg pe logica inversa , adica sa incep sa reduc dampingul pina cind se simte o diferenta .

Concluzia a fost cutremuratoare pentru mine in acel moment pt. ca pina atunci construiam nistre monstri de boxe extra rigidizati , super intariti , si grei ca piatra .
Dumpingul nu este chiar asa de important pe cit se crede iar rigiditatea unei incinte trebuie sa fie doar atit cat trebuie . Peste o anumita limita degeaba mai rigidizezi pt. ca nu se simnte nimic in sunet .
Rau nu este dar nici util .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2004 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai DJ ca stii si tu ca fara doua straturi de lemn masiv de 5 cm grosime cu intarituri din 10 in 10 cm si niste plumb si smoala intre ele transparenta se duce dracu', ca sa nu mai zic de saundsteigi care e la pamint, omogenitate si echilibru ioc... Asa miine renuntam la cabluri din oxygen-free copper si condensatoare cu dielectric din coaja de ou de brontozaur si se duce dracului toata audiofilia...

Acum ceva mai serios, oare chiar sa ne bagam sutul in damping? Totusi, dampingul nu e numai pt atenuarea rezonantelor peretilor incintei, unii zic ca are legatura si cu undele stationare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2004 5:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am facut doua subwoofere cu 2x18" (Beyma 18P1000) si am folosit doua placi de pal de 18 mm intre care am lasat un spatiu de 30 mm in care am tunat beton (fara gluma). Incintele le-am asamblat exact in locul in care se afla si acum si cred ca acolo vor ramane pt totdeauna. Asta a fost prima si ultima mea experienta de acest gen. De ce? Pentru ca sunetul nu era mai bun decat in celelalte doua subwoofere din acel club pe care le-am facut cu aceleasi difuzoare dar din plywood de 22 mm cu ranforsari interioare. Singura diferenta este ca incintele din plywood mai pot fi si mutate daca e cazul (e adevarat ca e nevoie de vreo 4 oameni Laughing )
_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2004 5:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Titro, as vreau sa stiu de unde ai procurat placaj de 22 si cam cit te-a costat. Poti sa raspunzi pe privat ca sa nu deviem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2004 7:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Syd ,

Eu mi-am bagat de mult picioarele in OFC si in tot ce nu pot eu calcula pe hirtie cu legea lui ohm si alte formule din astia dar cred ca deja stii lucrul asta .

In ceea ce priveste dumpingul exista o limita minima sub care incinta incepe sa " cinte " , adica incepe sa vibreze intr-un mod ce se aude naspa rau de tot . De frica acestor efecte constructorii amatori se apuca sa faca boxe cu difuzoare de 16 cm din MDF de 22mm si il mai si dau cu magiun si asfalt pe interior .
Ca in orice domeniu , excesul demonstreaza necunoastere principiilor de functionare . Este ca si cind ai pune in locul lantului cu care tragi apa la WC un lant ce rezista la 1000 kg/forta pt. a fi sigur ca nu se rupe si sa sustii ca ai observat ca dupa schimbarea lantului apa curge mai bine .

Tendinta de a face boxe din beton armat vine din credinta ca cu cit este mai rigida o incinta cu atit o sa sune mai bine basul . Spun chestia asta pentru ca si eu am fost unul ce am facut astfel de experiente mai ales intr-o perioada de inceput .

Am tras aceste concluzii pe baza testelor facute de mine si chestia asta vine cam contra credintelor generale ( again ) . In orice caz , o intarire suplimentara nu face rau nimanui si daca omul se simnte bine cu boxele grele si care suna a plin , e ok , let's rock !


Ultima modificare efectuata de catre DJ DNA la Joi Oct 21, 2004 8:05 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2004 7:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

syd a scris:
Titro, as vreau sa stiu de unde ai procurat placaj de 22 si cam cit te-a costat. Poti sa raspunzi pe privat ca sa nu deviem.


Placaje de care doriti, trebuie doar sa veniti pana in Maramures ca sa-l cumparati Laughing
http://www.sigstrat.ro

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
alessandro



Conectat la: 22 Apr 2004
Mesaje: 19
Locatie: zalau

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2004 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gata,m-ati convins.Multumesc pentru raspunsuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2004 1:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

100% de acord cu ce a spus DjDna. Incintele respective le-am facut cand inca mai credeam in tot felul de teorii si a trebuit sa experimentez pe pielea mea pana cand mi-am dat seama ca se poate face totul mult mai simplu si ma eficient (doar sa fie foarte bine gandit).
_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community