FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Instalatie stereo

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vasilicaz



Conectat la: 03 Mar 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 10:04 pm    Titlul subiectului: Instalatie stereo Raspunde cu citat (quote)

Am o statie stereo Yamaha Rx-V cu 4 iesiri de boxe si am nevoie de fapt de 6 boxe care sa functioneze cate 4 deodata (2 in bai, 2 pe terasa si doua la sistemul stereo din casa.).
Acum scot si bag fire continuu si nu pot sa reglez volumul diferit pe fiecare pereche de boxe.
Ce imi aparat imi mai trebuie ca sa schimb intre perechile de boxe si sa pot si regla volumul separat pe fiecare pereche de boxe?
Sper ca intrebarea nu e prea stupida, sunt incepator in sisteme stereo sau home cinema. Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 10:04 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 11:20 pm    Titlul subiectului: Re: Instalatie stereo Raspunde cu citat (quote)

vasilicaz a scris:
Am o statie stereo Yamaha Rx-V cu 4 iesiri de boxe si am nevoie de fapt de 6 boxe care sa functioneze cate 4 deodata (2 in bai, 2 pe terasa si doua la sistemul stereo din casa.).
Acum scot si bag fire continuu si nu pot sa reglez volumul diferit pe fiecare pereche de boxe.
Ce imi aparat imi mai trebuie ca sa schimb intre perechile de boxe si sa pot si regla volumul separat pe fiecare pereche de boxe?
Sper ca intrebarea nu e prea stupida, sunt incepator in sisteme stereo sau home cinema. Multumesc.


iti mai trebuie inca doua amplificatoare stereo...
sau daca vrei mai complicat, un receiver 7+1, pe care sa-l pui in mod ALL Stereo, si sa atenuezi sau sa amplifici pe urma fiecare canal dupa bunul plac (dar tot un potentiometru de volum vei avea)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 2:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau un amplificator "custom made", special pentru aplicatia ta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru aplicatii de genul asta exista amplificatoare specializate 3-4-6 zone.
Eu zic sa spepari sitemul adica amplificatorul yamaha sa il pastrezi pt sistemul din casa si pt restul sa iti iei unul specializat (dar care nu va avea veleitati audiofile).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vasilicaz



Conectat la: 03 Mar 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri. Imi era teama ca doar asta e solutia.
Ma apuc de cautat un alt amplif stereo.
Cum pun aceeasi sursa (cd-player-ul) sa intre pe ambele amplifuri? Pot sa scot din unul in altul? Cred ca se pot arde finalii daca ma joc la potentiometre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
momus



Conectat la: 29 Noi 2007
Mesaje: 19
Locatie: Heaven NL

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 9:38 am    Titlul subiectului: Re: Instalatie stereo Raspunde cu citat (quote)

vasilicaz a scris:
6 boxe care sa functioneze cate 4 deodata.

Teoretic exista 3 variante de functionare simultana - dpdv matematic.

Daca "statia" se numeste RX-V - nu cred ca e stereo.

Nu o sa gasesti un amplificator stereo cu care sa faci o aplicatie cu control individual pe mai multe zone.

Mai detaliaza inca odata ce anume vrei sa faci - si cred ca ar fi bine intr-o alta sectiune a forumului. Deocamdata ai pus un subiect numit "stereo" in sectiunea "home theater"...

_________________
---------------------------------------------
O constiinta curata inseamna o memorie slaba...
---------------------------------------------
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 11:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asteptam sa se clarifice problema. Pana atunci acest thread e mutat la Stereophile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 1:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai chestia asta nu e nici stereo nici surround... e catar! Wink
de ce nu se incearca solutia lojiteh?! ca yamaha e mai buna cea pe 2 roti... Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vasilicaz a scris:

Ma apuc de cautat un alt amplif stereo.
Cum pun aceeasi sursa (cd-player-ul) sa intre pe ambele amplifuri? Pot sa scot din unul in altul? Cred ca se pot arde finalii daca ma joc la potentiometre.


Gaseste al doilea amplificator stereo,apoi cd-playerul il bagi la intrarea cd a primului amplif,iar din primul amplif iesi de pe Tape 1 out(sau rec) cu un cablu in intrarea de cd a celui de-al doilea amplif.
Pe ampliful 1 folosesti 2 boxe iar pe al doilea 4boxe(A+B).Astfel vei avea permanent posibilitatea de a asculta cate 4 boxe deodata......
Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
lalihifi



Conectat la: 18 Iun 2005
Mesaje: 21
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Mar 06, 2008 2:55 pm    Titlul subiectului: Problema ramane Raspunde cu citat (quote)

Problema ramane oricum !!!
Omul vrea sa modifice volumul pe fiecare pereche in parte Exclamation
Asa cum zici inseamna pe 4 boxe acelasi volum .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
vasilicaz



Conectat la: 03 Mar 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Mar 07, 2008 12:24 am    Titlul subiectului: Solutie finala Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult, m-am lamurit.
Fac rost de o statie custom cu trei cai stereo/trei potentiometre si vand Yamaha sau mai iau un stereo si atunci controlez 4+2 dar am avantajul ca la o adica pot folosi surse diferite (in baie o muzica iar in camera si pe terasa alta treaba).
Noi si noi succese tuturor Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community