FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Care este cea mai buna imprimanta foto a momentului ??

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Joi Feb 28, 2008 7:49 pm    Titlul subiectului: Care este cea mai buna imprimanta foto a momentului ?? Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum reiese din titlu....ma intereseaza sa cumpar o imprimanta pentru a-mi scoate fotografiile acasa.
Criteriile sunt urmatoarele [in ordinea preferintzelor]: A4, Imagine, Printare si pe CD/DVD, posibilitate refilare, costuri, fiabilitate.

Momentan nu pot sa ma hotarasc intre:
CANON medelele: Pixma iP4500, iP5300, iP6700
HP modelele: Photosmart D5160, D5360, C5280, D7160

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/ca/en/sm/WF02a/12144670-12144672-12144728.html
Astept pareri avizate inainte de a cumpara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 28, 2008 7:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
UTU2005



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 135
Locatie: Deva

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 11:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am de 1an si ceva un Canon IP4300 si sunt foarte multumit de calitate, cu cartusele originale, defapt numai asa am cumparat.Si restul IP-urilor tot asa sunt....ok!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merita sa-ti scoti pozele acasa?
_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
UTU2005



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 135
Locatie: Deva

MesajTrimis: Sam Mar 01, 2008 3:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca nu! obligatoriu iti trebuie hartie fotgrafica care nu este tocmai ieftina plus cata cerneala lasa pe o poza.....eu zic ca iesi mult mai ieftin in oras! (asa de distractie cateva sa vezi de curiozitate cum iasa e alta treaba.)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mda ...am cumparat CANON modelul IP4500 deuarece la modelul IP6700D care avea 5 culori + 1 negru nu se gasesc cerneluri si cartuse mai precis nu se gasesc lighturile.
Intredevar costurile sunt mai ridicate per foto dar si calitatea este mai buna fata de studiourile foto unde se da buleala, plus ca poti sa-ti editezi sau corectezi fotografiile, si sa imprimi CD/DVDurile care ies super bine.

Hartia "fotografica" intradevar este mai scumpa in general cea Canon care impreuna cu cartusele originale garanteaza 100 ani fotografia [Chromalife 100] si Hp dar am gasit la oferta Verbatim pachet de 200 de buc [10x15 / 200gsm] destul de groasa si foarte buna la 30 ron. A4 100 bucati / 150 gsm 37 ron.

In curand urmeaza sa achizitionez sistemul asta [280 ron] si termin cu grija cernelurilor.



ip4200.jpg
 Description:
 Filesize:  19.63 KB
 Viewed:  361 Time(s)

ip4200.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
video_marker



Conectat la: 23 Ian 2007
Mesaje: 141
Locatie: New York

MesajTrimis: Lun Mar 10, 2008 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

UTU2005 a scris:
Am de 1an si ceva un Canon IP4300 si sunt foarte multumit de calitate, cu cartusele originale, defapt numai asa am cumparat.Si restul IP-urilor tot asa sunt....ok!


Idem si io. F. multumit de IP-euri.
HP = tzeapa scumpa.
Pentru foto mici 10x15 recomand Canon Selphy CP510 (520), nu seria 740. Iese cam 1 Ron per bucata si o faci cand vrea muschiul tau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 10, 2008 8:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fara suparare, catalin_bm, dar trebuia sa intrebi : ce imprimanta foto sa-mi iau pt home use ? Nu cum ai zis tu : care e cea mai buna imprim foto a momentului ?

Daca tu chiar crezi ca pozele scoase cu vreo una din imprimantele mentionate de tine sunt ok, pai nu stii ce inseamna print impecabil.

Ia vezi asta ? Cum e ? Parca se mai apropie de ceea ce se cheama lucru de calitate, nu?

Configuratia (PGI-5BK, CLI-8BK, CLI-8C, CLI-8M, CLI-8Y) o am si eu pe multifunctionala MP600, tot 1 pl pe duze (e si normal, e acelasi cap) si e muuult departe de ceea ce poate un Canon imagePrograf (iti zic din ce-am vazut 'pe viu').

Din pacate , la momentul achizitiei printer-ului eram in criza de bani si am ramas la un produs din gama "computer crap" (sau mai bine zis plasticuri de prin mediagalaxy), dar tare mult as fi vrut un Canon din seriile Pro.

Pe partea audio lumea s-a mai emancipat....alocarea unei sume de 1.5k eur sau chiar mai mult pt un sistem audio nu mai e un act de excentricitate sau snobism, cam oricine intelege necesitatea unei astfel de investitii pt obtinerea unui sunet la minimul decentei...totusi nu ne gandim sa cheltuim macar 5-600 eur pt o imprimanta klumea...

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofile



Conectat la: 21 Iun 2006
Mesaje: 369
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Mar 11, 2008 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pt. home-use si print-uri asa de familie e OK ce ai ales.
DAR, eu consider ca o imprimanta foto incepe cu A3 si ofera libertatea unor formate mai mari (panorama, etc), eventuari feeder pt rola.
Din punctul meu de vedere calitatea foto incepe cu un Epson R1800 sau un dye-sub echivalent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community