FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum masor in cel mai simplu mod puterea unui amp?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bodisan



Conectat la: 05 Sep 2004
Mesaje: 9
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Oct 16, 2004 12:59 pm    Titlul subiectului: Cum masor in cel mai simplu mod puterea unui amp? Raspunde cu citat (quote)

Sunt curios cum as putea sa masor puterea unui am folosind un multimetru digital si o boxa eventual?
Daca masor tensiunea in paralel cu bornele boxei conectate si folosesc forumla : P=(U*U)/Z este bine?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Oct 16, 2004 12:59 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Oct 16, 2004 4:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Metoda pe care ti-o propun este acceptabila daca vrei sa iti faci o idee despre puterea amplificatorului . Doza de imprecizie este in limita a 10% .

Din calculator sau de pe un CD de teste redai o frecventa sinusoidala de 100Hz . Ridici volumul pina cind sunetul ajunge la limita distorsiunilor pe care le auzi imediat in momentul cind apar .
Masori ( in curent alternativ ) tensiunea de pe bornele boxei .

Folosind formula de calcul a puterii afli puterea sinusoidala debitata .

De exemplu pentru 28Vca o sa avem cam 90 - 110w daca boxa are 8ohm .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Sam Oct 16, 2004 5:35 pm    Titlul subiectului: Re: Cum masor in cel mai simplu mod puterea unui amp? Raspunde cu citat (quote)

bodisan a scris:
Sunt curios cum as putea sa masor puterea unui amp folosind un multimetru digital si o boxa eventual?
Daca masor tensiunea in paralel cu bornele boxei conectate si folosesc forumla : P=(U*U)/Z este bine?


Nu e f bine numai daca dai un semnal de o anumita frecventa si calculezi (sau iei de pe un grafic) impedanta boxei la acea frecventa deoarece se stie ca reactanta inductiva a boxei variaza cu frecventa dupa formula: XL=w*L (a se citi w=omega) unde w=2*PI*f (PI=3.14, F=frecventa).
Deci ideea este ca decat sa te complici cu atatea calcule mai bine pui pe iesirea amplificatorului o rezistenta de putere de 8 Ohmi si atunci este valabila formula ta. Singura problema este ca nu ai cum sa iti dai seama de nivelul maxim care se poate atinge fara distorsiuni, numai daca ai un osciloscop sau daca ampliful are led de Clipping.

_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bodisan



Conectat la: 05 Sep 2004
Mesaje: 9
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2004 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi pentru sfaturi. Ce am facut eu: am masurat o rezistenta de resou astfel incat sa aiba rezistenta 8ohm. Am taiat-o si am pus-o in locul boxei.
Am folosit un semnal de 100hz de pe calculator (si am facut si un sweep ca sa vad cat de cat liniaritatea) si am masurat tensiunea la borne. Ca sa am o idee cat de cat asupra distorsiunilor, pe canalul celalalt am pus o boxa si am dat amplificatorul pana la limita distorsiunilor auditive. Deci daca am obtinut 16v pe ecranul multimetrului inseamna ca am (16*16)/8=32w rms?

Apropo, initial m-am speriat cand s-a incalzit rezistenta si a inceput sa miroasa a ars in camera Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2004 4:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bun subiect!
uite dom'le, in sfarsit vad ca stie cineva cum se afla puterea PRACTIC.
DJ DNA, multam fain! Bow Down

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
C&S ELPROD



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 124

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2004 12:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut

Si pe izatech este un asemenea subiect si am zis si acolo ca nu este posibil sa facem masuratori cu un aparat de masura de tip AVO fie el analogic sau digital .
Cit despre formula de calcul P=(U*U)/Z pot spune ca ea va "cade", deoarece nu avem cu ce masura tensiunea efectiva , eu am masurat cu 5 aparate de calitate buna si toate aveau "personalitate" Very Happy diferente de peste 10-30% pentru ca nu toate au acel capacitor de mediere , si in cazul in care il au nu masoara liniar .
De aceea eu consider ca osciloscopul este cel mai adecvat . iar formula este P=(Ua*Ua)/2Rs sau P=(Uvv*Uvv)/8Rs , Ua fiind tensiunea de amplitudine , iar Uvv este tensiunea virf la virf .

_________________
<Don`t make the mistake>
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2004 2:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

C&S ELPROD a scris:
Salut

Si pe izatech este un asemenea subiect si am zis si acolo ca nu este posibil sa facem masuratori cu un aparat de masura de tip AVO fie el analogic sau digital


Ce trebuie sa inteleg de aici? ca nu putem masura tensiunea alternativa de pe iesirea unui amplif, cu un semnal de intrare de 50 HZ, sau ca nu putem masura in gama 20HZ-20KHZ ?

Am masurat 220 Vac in priza...deci cred ca indicatia e buna, pentru frecventa asta Embarassed .

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2004 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In mod normal tensiunea alternativa de pe iesirea amplificatorului ar trebui masurata cu un voltmetru digital tip " True RMS " . Pentru frecvente mai mici de 200 - 250 Hz nu este o problema sa faci masuratoari pt. ca majoritatea aparatelor sunt destul de precise .

Evident ca cea mai precisa masuratoare este cea cu osciloscopul si masurarea tensiunii virf la virf dupa care se face calculul tensiunii efective .
Din pacate majoritatea oamenilor nu au acces la astfel de aparate .

O masuratoare si mai sigura se poate face cu un batrin analogic MAVO 35 .

In orice caz cred ca nu cade cerul pe nimeni daca masoara cu o eroare de +/-10% . In fond sunt numai citiva wati in plus sau minus .

Sa zicem ca vine cineva sa iti vinda un receiver de 2 x 100w . Daca il masori in citeva minute si constati ca nu are decat 2 x 40w , atunci masuratoarea asta rapida , chiar daca nu este super precisa , va deveni extrem de utila .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
C&S ELPROD



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 124

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2004 2:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SAL

Aveti dreptate Arrow daca ne incadram in jurul 50hz acele aparate vor indica un nivel acceptabil din punct de vedere preciziei , deci pentru masuratori de tip hobby este ok, dar cu cit aceasta plaja de frecventa creste automat in functie de aparat valoarea masurata va fi foarte eronata si inprecisa (departe de realitate).

_________________
<Don`t make the mistake>
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2004 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am incercat si eu metoda propusa de DJ DNA si sunt multumit de rezultate (la nivel amator). e usor sa-ti faci o idee despre ce poate amplifu'
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community