FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amenajare camera
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2008 11:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De multe ori m-am intrebat daca nu exista ceva gen vopsea, gel, etc care sa "simuleze" un CLD, dar fara aplicarea unui al doilea strat de rigips. Ar trebui sa fie ceva vascos si greu, gen antifonul pt masina, dar care sa aiba eventual si un oarecare aspect decorativ.

Si eu am tot rigips (pe alocuri fara vata)

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 08, 2008 11:07 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2008 11:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Flaviu, cleiul ala verde se gaseste pe undeva de cumparat ?
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2008 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eh, in spatele peretilor este vata. Dar rigipsul tot vibreaza.
Ma gandeam la placi bituminoase, dar sunt inestetice si mai exista si sansa sa cada cu tot cu rigips.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2008 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
De multe ori m-am intrebat daca nu exista ceva gen vopsea, gel, etc care sa "simuleze" un CLD, dar fara aplicarea unui al doilea strat de rigips. Ar trebui sa fie ceva vascos si greu, gen antifonul pt masina, dar care sa aiba eventual si un oarecare aspect decorativ.
Hehe, daca materialul respectiv nu e pus intre doua straturi rigide, atunci nu se mai numeste CLD (care prin definitie implica acest lucru) ci altfel, dar nu mai tin minte cum, am notat pe undeva.

Citat:
Flaviu, cleiul ala verde se gaseste pe undeva de cumparat ?
Pe la noi nu cred, dar distribuitorul pentru Europa este RPG Europe :
http://www.rpg-europe.co.uk/ (se pare ca situl este acum in reconstructie).

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2008 11:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rueful.in.stars a scris:
Eh, in spatele peretilor este vata. Dar rigipsul tot vibreaza.
Ma gandeam la placi bituminoase, dar sunt inestetice si mai exista si sansa sa cada cu tot cu rigips.
Pai tocmai vorbeam de CLD acum Smile
Placile bituminoase aplicate doar pe fata rigipsului n-o sa faca mare branza, ci doar tot in sistem CLD vor fi cat de cat efective, adica prinse intre doua placi.

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 09, 2008 9:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aceasi atmosfera (de cinematograf) am intalnit-o pe timpul lu' impuscatu' la ambasada Americii.
Pentru cine nu stie acolo se organizau auditii gratis (pentru orcine vroia sa intre) cu muzica 'capitalista'. Am fost o singura data. Am ascultat doua albume, Madona si Cindy Lauper/True Colors. Nu-mi mai amintesc decat atmosfera si faptul ca se auzea bine... Rolling Eyes

Bun tips-ul cu oglinda !!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 29, 2008 10:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revin cu cateva impresii. In prima faza am cumparat un singur balot de vata. Asta inseamna 8 bucati de vata. Am pus cate doua bucati in colturi, doua pe mijloc si cate doua pe margine. In afara de colturi (10 cm) vata avea 5 cm grosime.
In aceasta faza sunetul s-a imbunatatit un pic dar inca n-am reusit sa ascult Rammstein.

Am cumparat si al doilea balot de vata. Am dublat basstrap pe inaltime in dreapta, iar panourile de pe spate si de pe peretele din dreapta au fost dublate (de la 5 cm acum au 10 cm) cele din stanga au ramas la 5 cm.
De fapt asa a recomdat si J.F.Oros, 10 cm !

In noile conditii sunetul s-a imbunatatit "ascultand cu urechile" Laughing !!! Pentru prima oara de cand mi-am cumparat sculele am putut sa ascult Rammstein fara sa ma ia durerea de cap Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy !!! Instrumentele au inceput sa se auda distinct, pur si simplu nu mai este o amestecatura dureroasa de sunete. Directia e buna pentru moment.
Totusi mai am de munca. Cred ca inaltele sunt prea stridente si am impresia unui huruit in timp ce ascult muzica.

Urmeaza sa iau un covor mai mare care sa acopere toata podeaua si inca un balot de vata. Inca n-am avut timp sa aplic tips-ul cu oglinda.

Sa va explic obsesia mea cu Rammstein si de ce il folosesc ca etalon. Inainte sa-mi iau sculele bantuiam prin magazine sa-mi cumpar cateva cd-uri originale pentru auditie. Rammstein/Rosenrot o fost primul cumparat (pana in acel moment singura muzica cu Rammstein pe care o ascultasem erau videoclipurile de pe posturile cu muzica). Am ascultat in casti acest album in fiecare zi, mi-a placut fiecare melodie! Si in timp ce scriu acest mesaj ascult Rammstein in casti.
Revenim, am ascultat Rammstein la dealer in showroom, sunetul a fost fantastic pentru mine. Peste aproximativ 2 saptamani mi-am adus sculele acasa si mi-am pus Rammstein... dezamagirea a fost crunta, mai mult de 30 de secunde n-am reusit sa ascult. Am mai fost cu sculele si in alte locatii si tot n-am reusit sa ajung sa ascult decent Rammstein. Alta muzica: Doors, Ray Charles, Dire Straits, Pink Floyd etc. se auzea destul de bine (decent) chiar si la mine acasa, Rammstein nu vroia sa iasa desi stiam ca se poate. Cred ca daca nu ascultam la showroom Rammstein ramaneam cu impresia ca asa trebuie sa se auda "metalul", o amestecatura nebuna de sunete.

Ca sa inchei, o sa consider camera amenajata corect in momentul in care o sa ascult Rosenrot cap coada fara sa ma doara capul.



SP_A0005.jpg
 Description:
 Filesize:  48.64 KB
 Viewed:  508 Time(s)

SP_A0005.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 11, 2008 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru moment camera a ramas in aceasi configuratie, a aparut doar un covor ceva mai mare.

Am schimbat cablurile, de la 2x2.5 am trecut la 4x4 by-wire. In acest fel am reusit sa scap de inaltele suparatoare (nu mai sunt asa stridente) si sunetul s-a rotunjit si a devenit mai plin.

De obicei imi puneam Led zeppelin si ascultam o melodie, dupa ce am schimbat cablurile mi-am pus din nou Led Zeppelin... o melodie, urmatoarea,
sa vedem cum suna si asta, in ca una... in final am ascultat tot discul !!!
Cam asta a fost efectul camerei si a cablurilor.

Mai ramane sa rezolv problema huruitului care apara cand ascult metal, in special Rammstein.

p.s. Inca nu sunt pe deplin multumit de sunetul obtinut
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 22, 2008 4:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa ceva timp am reusit sa-mi pozitionez panourile din vata cu metoda oglinzii ("oglinda audiofila" bineinteles Wink ) metoda sugerata de J.F.Oros.

In afara de panourile ce reprezinta bass trap celelate au fost pozitionate cu oglinda, punctul de referinta fiind fotoliul din imagine.

Primele panouri, stanga dreapta cum te uiti la boxe, nu au nici o legatura cu metoda oglinzii, daca pui oglinda pe ele nu vezi boxele. Le-am lasat pe perete temporar, o sa verific in viitor daca prezenta lor are vreun efect benefic.

Portiunea de camera unde sunt amplasate boxele are 3.2 ml latime si 3.2 ml din perete pana la fotoliu.
Boxele sunt amplsate la 80 cm de peretele din spate si la circa 25 cm de peretii laterali, intre boxe sunt 2.5 ml iar de la boxa la fotoliu sunt 2.8 ml.
Partea inalta a camerei are 2.6 ml iar in stanga am 1.1 ml.
Camera este in forma de L si are in total 17 mp.


Cum se aude acum? Dupa reamenajarea cu ajutorul oglinzii ceva mai bine!
Dar am sa revin la capitolul "cum se aude" ceva mai incolo. Trebuie sa-mi pun in ordine ideile pentru ca am constatat ca depinde foarte mult de sursa, adica de CD.

Pe viitor trebuie sa imbrac panourile in panza, si am de gand sa mai adaug o mocheta sub covor.

Acum sunt in masura sa pun si o poza decenta Smile
Foto aveti aici:
http://picasaweb.google.com/gavrilapaul/CasaDeLaTara/photo#5237361665835188450
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Au venit si primele panouri pictate. Intre timp am aflat ca nu este bine ca le-am pictat in ulei ! Sad

http://picasaweb.google.com/gavrilapaul/CasaDeLaTara#5261525087205803970

http://picasaweb.google.com/gavrilapaul/CasaDeLaTara#5261945977516588594

http://picasaweb.google.com/gavrilapaul/CasaDeLaTara#5261947312671861042
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 28, 2008 9:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La modul general, pentru panourile de atenuare a reflexiilor nu e chiar bine in ulei - ideea e ca invelisul sa fie permeabil, altfel absorbtia pe medii-inalte scade mult.

Insa, in functie de ce vrei sa obtii la final (si de ce boxe ai), mie nu imi place o camera "moarta" acustic. Problema e ca, punand multe panouri, o sa ai o absorbtie foarte mare la frecvente medii-inalte, in timp ce pe bass si midbass sensibil mai putin (eficienta panourilor scade mult spre frecvente joase).

Acest dezechilibru NU este benefic pentru sunet: personal, eu prefer absorbtie pe medii-inalte DOAR in punctele de reflexie primara (in spatele boxelor si pe peretii laterali) in timp ce tot restul tratamentului ar fi preferabil sa actioneze doar pe midbass/bass astfel pastrand un camp reverberant suficient pe medii-inalte.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Oct 28, 2008 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arha a scris:
Au venit si primele panouri pictate. Intre timp am aflat ca nu este bine ca le-am pictat in ulei ! Sad

Nu o fi bine, dar tablourile arata tare bine Wink
Sus
Isarescu



Conectat la: 22 Oct 2008
Mesaje: 113
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 18, 2008 4:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa rezolvi problema cu peretii din rigips, nu merge data o gaura mica in ei, pe unde sa bagi teava unui tub cu spuma?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Mar Noi 18, 2008 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as face an felul urmator as cere de la cineva un Behinger ultacurve sau alceva pentru posibilitate de a face masuratori si as testa punctele dificile ale camerei de exemplu cu perne covoare anainte sa fac modificari costisitoare al camerei ,poti avea surprize sa apare noduri cu presiune acustica ridicata an locuri unde nici nu teai gandii sa fie.
Daca nu ai posibilitate de a face masuratori poti ancerca un lucru banal pare sa fie o tampenie dar nu este ,iei frumos an mana un balon bine umflata dai muzica tare si unde simti ca balonul ancepe sa tremure puternic acolo ai probleme mari ,bine anteles asta merge doar pentru frecvente mai joase ,problema cu analtele ori cum este mai usor de tratata de mule ori este suficient si cateva tablouri pe pereti sau ceva lampioane an colturi.

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 22, 2008 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Au mai venit doua panouri pictate:
http://picasaweb.google.com/gavrilapaul/CasaDeLaTara#5271555829236023346

O toba si un nene care da in tobe.

Mai am doua panouri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community