FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Imaginea nu mai are cursivitate cand misc camera ...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
deus35



Conectat la: 23 Iul 2004
Mesaje: 60
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mai 22, 2007 12:42 am    Titlul subiectului: Imaginea nu mai are cursivitate cand misc camera ... Raspunde cu citat (quote)

Filmarile in care misc camera (suficient de incet) sau se misca subiectul in cadru, nu mai au cursivitate (se vad usor sacadate, usor "strobo") indiferent de programul cu care fac codarea MPEG2 (TMPGEncoder, CCE, Premiere).
Camera video este un Panasonic GS250. PC-ul un P4/2,4GHz, 512MB RAM.
Transferul il fac prin Firewire, codarea VBR 2 pass, 4-7Mbps.

Am studiat cateva subiecte anterioare dar nu m-am lamurit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mai 22, 2007 12:42 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dodo



Conectat la: 31 Aug 2006
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 23, 2007 12:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se numeste "Efect de cometa" si nu prea poti scapa de el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tractoristu'



Conectat la: 29 Sep 2006
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 23, 2007 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cometele sunt "in trecere",iar TU s-ar putea sa ai ceva in comun cu ele prin zona acestui forum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mie Mai 23, 2007 8:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca alta metoda de deintretesere (deinterlace) la codare (daca folosesti asa ceva) sau la redare.
_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dodo



Conectat la: 31 Aug 2006
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 24, 2007 1:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tractoristu' a scris:
Cometele sunt "in trecere",iar TU s-ar putea sa ai ceva in comun cu ele prin zona acestui forum.

Mai nea..Tractoristule, in afara de tractoare mai sti alceva? ca la jigniri esti primu. Si..ai facut cumva armata cu mine de ma iei cu TU?
Daca esti asa de priceput dai omului un raspuns plauzibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deus35



Conectat la: 23 Iul 2004
Mesaje: 60
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Mai 24, 2007 1:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atunci cand comprim MPEG2 (pt DVD) nu fac "deinterlace", iar pt. redat filmarile folosesc MediaPlayerClasic pt. XP.
Dar ce ma intereseaza mai mult este, daca acest "efect" se intalneste la toate camerele digitale sau numai la anumite camere, sa zicem, mai ieftine, cu toate ca GS250 era a doua in gama dupa GS400 (si eu sunt multumit de ea in rest). Dar ar exista o solutie ca sa rezolv problema as fi si mai multumit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Dodo



Conectat la: 31 Aug 2006
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 24, 2007 1:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu filmez cu vx2100 prelucrarea se face in premier si exportul cu CCE SP2 VBR 2-3 pass. Nare treaba cu deinterlace, este de pa player. Media player Clasic asa face. Incearca sa-l rulezi cu cel din windows si o sa vezi ca nu mai face.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Joi Mai 24, 2007 4:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deus35 a scris:
Atunci cand comprim MPEG2 (pt DVD) nu fac "deinterlace", iar pt. redat filmarile folosesc MediaPlayerClasic pt. XP.
Dar ce ma intereseaza mai mult este, daca acest "efect" se intalneste la toate camerele digitale sau numai la anumite camere, sa zicem, mai ieftine, cu toate ca GS250 era a doua in gama dupa GS400 (si eu sunt multumit de ea in rest). Dar ar exista o solutie ca sa rezolv problema as fi si mai multumit.

Satailinistit camera nu are nimic. Dodo sa stii ca totusi e vb de deinterlace dar deinterlace la redare,facut de player ca si ala face in timp real asda ceva. Solutia ai primito deja incearca cu un alt player.

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Tractoristu'



Conectat la: 29 Sep 2006
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 24, 2007 7:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai nea Dodo hai sa-ti explic cum sta treaba (ti-as desena ca sa intelegi mai bine da' nu-i loc).
1. eu nu te-am jignit (nu mi-as permite) chiar daca poate am facut armata impreuna sau eu poate chiar inaintea ta (n-ai de unde sti)
2. nu am spus nicaieri ca sunt priceput si nici n-am dat de inteles asta. Daca TU crezi ca eu habar n-am, trebuia sa o faci tu fara sa pomenesti de comete,astfel te faceai util din prima pe acest forum.
3. se pare ca nici nu prea stii despre ce e vorba in propozitie (tind sa te cred pe bune cu "efectul de cometa"). As putea sa te invit sa-ti explic personal cam cu ce se mananca de'alde astea cu deintreteserile astea care este, la o pauza in capul randului dintre doua parcele.

On topic : Subscriu la ideea lui Glido.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dodo



Conectat la: 31 Aug 2006
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 26, 2007 12:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bine nea' daca ai facut armata inainte de 80' inseamna ca esti mai tractorist decat mine. Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
opreagheorghe



Conectat la: 28 Mai 2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mie Mai 28, 2008 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probleme asemanatoare le am si eu la captura de pe o camera Sony DCR HC-37E. Captura realizata fireware prin placa de captura (cea mai ieftina) are o imagine mai slaba calitativ fata de cea rulata direct din camera pe TV. La miscarea camerei la filmare imaginea capturata nu are cursivitate, este deranjeanta pentru ochi. Am incercat mai multe programe pentru captura dar imaginea filmului capturat este asemanatoare. La encodare aceste fenomene se amplifica si calitatea imaginii este si mai slaba. Filmul astfel obtinut si trecut pe DVD se vede pe DVD player la fel.
Ce poate fi? Este de la camera, de la placa fireware, de la soft (am incercat mai multe programe)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Lun Iun 02, 2008 8:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trebuie mers pe aceeasi intreteserea de la inregistrare, dar din pacate in cartea camerei nu se specifica intreteserea si de aceea se merge pe bajbaite. De multe ori la captura nu exista optiunea de intretesere, abia de la proiectul de editare video in colo gasim asa ceva, si nici aici daca e vorba de softuri simple. Este important si daca softul de redare se poate adapta la intreteserea filmului (la unele se poate seta intreteserea sau chiar detecteaza automat) si daca monitorul (TV) poate reda ceea ce primeste in mod potrivit; adica de la softul de redare dvd pleaca intretesut, dar placa video trimite (sa zicem, depinde de monitor) neintretesut. E vorba deci de lantul: inregistrare pe camera, captura, editare-creare dvd, redare dvd, placa video+monitor sau TV. Faceti combinatii pe lantul asta daca nu aveti specificatii. Faceti si testul cu avi-ul capturat (sau in ce format capturati), adica rulati-l si vedeti daca sacadeaza miscarile. Daca da, problema e la captura, daca nu, treceti mai departe. Cu multi ani in urma, cand am trecut de la Pinnacle studio la Premiere am avut surpriza asta. Desi Pinnaclele nu avea nici o setare de intretesere, mergea cursiv, dar la Premiere, care avea o sumedenie de setari, nu. Daca softurile cu care faceti probele sunt "chioare", adica gen Pinnacle studio, va bazati pe intamplare sau noroc. Incercati cu softuri mai evouate in care aveti setari. Mi s-a intamplat o data sa scot, din neatentie, un dvd neitretesut, desi la origine inregistrarea fusese mormala pentru standard definition, adica intretesuta. Dvd-ul, cand i-am facut proba, la mine se vedea beton, clientul insa mi-a reclamat ca se vede sacadat. N-am stat sa studiez unde e diferenta ca nu-mi permiteam sa sacai omul, era un client necunoscut cum ar veni, si mai ales ca problema era cumva de asteptat. I-am facut altul intretesut si gata. Deci depinde de mai multe lucruri, insa trebuie lucrat ca la carte ca sa nu aveti surprize de genul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community