FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ajutor, magnetofon ROSTOV-S1 defect

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dj Tom



Conectat la: 04 Feb 2008
Mesaje: 19
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Iun 21, 2008 8:21 am    Titlul subiectului: Ajutor, magnetofon ROSTOV-S1 defect Raspunde cu citat (quote)

Am cumparat un mag Rostov care nu a functionat vreo 10 ani,la inceput nu a functionat deloc, dar dupa de mai multe incercari derularea merge nu si play. Cand actionez play incepe sa ruleze banda dar imediat decupleaza pe stop-se opreste.Daca totusi merge play banda nu sta tensionata bine(rola din stanga e prea moale-banda vine valurita ) iar VU-metrele nu indica nimic -la probaVU-metrele au mers,acum nu indica nimic,ce e de facut? MULTUMESC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iun 21, 2008 8:21 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 21, 2008 8:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De schimbat absolut toti condensatorii electrolitici din el. Succes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 21, 2008 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema poate fi complexa , putand avea mai multe cauze....
Condensatoarele n-are rost sa le schimbi pana nu rezolvi problema cu play-ul.
Nu pot sa-ti dau sfaturi prin forum , e prea complex, dar....fa rost intai de schema, identifica placa de logica , identifica alimentarea ei , verifica tensiunile de alimentare ...
Verifica toate tensiunile din surse , coform schemei....
Sau cauta un electronist dispus sa-ti ia cateva sute de mii sau milioane pe reparatie.... ( in caz ca ai bafta sa se bage vre-unul....)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Sam Iun 21, 2008 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ti-a picat integratul ala de control logic poti sa-l fu..........garesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru vu-metre sunt foarte sigur ca sunt condensatorii electrolitici.Mie la Kashtan la fel nu-mi indica nimic, nu se miscau deloc.Dupa ce am pus condensatori noi au inceput sa se miste , mai ceva decat din fabrica.
Pentru derulari si play foarte posibil sa fie unul din cei 2 tranzistori (d-aia negri cu 3 picioare) din placa de alimentare, e una in colt sus prinsa cu suruburi.(cum il desfaci si te uiti din spate e in stanga sus).Eu cand am luat Rostovul meu a mers cateva luni apoi a inceput sa nu mai mearga play, am crezut ca o sa-l arunc la gunoi.Si tranzistorii aia s-au bulit din cauza ca nu am schimbat electroliticii la timpul lor.Acuma ca sunt schimbati in totalitate de anul trecut din decembrie nu am mai avut absolut nicio problema.
Sper sa il repari, e pacat de el sa-l arunci sau sa-l dai altcuiva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din nou zic : nu are rost sa schimbi electroliticii aiurea....
Trebuie lucrat metodic :
-facut rost de schema ( de familiarizat cu schema si modul de desenare/scriere a producatorului sovietic )
-de verificat tensiunile furnizate de sursele din etajul de alimentare.
-de verificat daca placa de logica/actionare motoare/electromagneti-placa cea mai mare care sta vertical chiar in fata ta cand scoti capacul aparatului ) primeste tensiunile care trebuie sa le primeasca de la surse.
-de suplinit artificial conditiile logice pentru intrarea in modul " play " ( trebuie analizata schema de logica a comenzii " play " si indeplinite artificial toate conditiile logice ) si vazut daca intra cu adevarat in modul " play". Conditia care face sa intre in modul play , pe care o faci tu , asigurand un zero logic sau un "unu" logic " si care duce in final la intrarea cu adevarat in modul "play " este cea care in mod normal , din cauza unui anumit element defect , nu se face cand apesi pe butonul " play ". In acest caz te intorci inapoi si vezi cum se face pe schema conditia logica respectiva si cauti elementul care nu o face.
-este imperios necesar sa tii cont ca portile logice care comanda in final modul " play " , au nevoie de o serie de conditii pe celelalte intrari , cum ar putea fi : sa fie desfacut contactul de stop de la palpatoarele de banda , sa nu fie intrat in alt mod de lucru deja_ FF; Rew; Rec; pause; .
Simuleaza cu o rezistenta de cca 4kohmi legata la +Vcc a placii de logica conditia de 1 logic pe intrarea care ar necesita acest 1 logic ; simuleaza cu 1kohm legat la masa conditia de 0 logic pe portile care ar necesita acest semnal , si in final este posibil ca tranzistorul care comanda electromagnetul rolei presoare sa angajeze...
Daca nu le ai cu electronica , nu incerca....
Cumpara eventual altul....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dj Valy a scris:
Pentru vu-metre sunt foarte sigur ca sunt condensatorii electrolitici.Mie la Kashtan la fel nu-mi indica nimic, nu se miscau deloc.Dupa ce am pus condensatori noi au inceput sa se miste , mai ceva decat din fabrica.
Pentru derulari si play foarte posibil sa fie unul din cei 2 tranzistori (d-aia negri cu 3 picioare)
Mai ceva ca din fabrica? Eeeeee NA! Tu vorbesti serios?? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes . Transistori de aia negri cu 3 picioare? Vaaaii mai Vali , cum arata transistorii aia? Vrem sa stim si noi !! !! Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dj Tom



Conectat la: 04 Feb 2008
Mesaje: 19
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iun 24, 2008 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult tuturor pentru interesul acordat si va rog sa ma ajutati cu schemele de la placa de alimentare si de la placa de logica/comanda , pentru a verifica tensiunile de lucru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Iun 24, 2008 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vezi ca schiema de rostov sīnt pe undeva pe aici īn VINTAGE, threadul de SCHIEME:

http://mb.abovenet.de/forum2/bildupload/rostov-105.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community