FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce parere aveti despre firma ONKYO ?

 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
linux



Conectat la: 09 Iun 2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Iun 19, 2008 1:42 am    Titlul subiectului: Ce parere aveti despre firma ONKYO ? Raspunde cu citat (quote)

Am acaparat un receiver onkyo TX-7740 si si vrea sa stiu daca onkyo este o firma buna, adica mai buna ca tehnics , sony , pioneer ,jvc etc .. ?

Am un vecin care imi ofera 100 Euro pe ea . Asi gasi ceva mai bun la 100 Euro decat asta ?

cateva poze:




_________________
Online si pe Messenger la id Wink linux_hacking
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iun 19, 2008 1:42 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Iun 19, 2008 7:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu, onkyo nu e o "firma" mai buna decat techins, sony, pioneer, sau ce ai mai spus tu acolo. Este un producator care joaca in liga comerciala, la fel ca cei enumerati de tine. in aceasta categorie diferentele se fac ocazional, adica in functie de cat de reusit este un model sau altul. in rest, toti sunt o apa si un pamant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
victor_bv



Conectat la: 21 Mar 2006
Mesaje: 158
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Iun 24, 2008 5:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa mine Onkyo e clar peste Pioneer,Sony sau Yamaha in stereo.Iar amplifurile A-9555,A-9755 si CD-playerul DX-7555 sunt foarte reusite.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Mar Iun 24, 2008 8:31 pm    Titlul subiectului: amplif Raspunde cu citat (quote)

ahegyes a scris:
nu, onkyo nu e o "firma" mai buna decat tehnics, sony, pioneer, sau ce ai mai spus tu acolo. Este un producator care joaca in liga comerciala, la fel ca cei enumerati de tine. in aceasta categorie diferentele se fac ocazional, adica in functie de cat de reusit este un model sau altul. in rest, toti sunt o apa si un pamant.

listening
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 04, 2008 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut acu ceva timp un receiver Onkyo , ori identic cu ce ai postat tu , ori foarte apropiat.
Sinteza de fregventa si afisaj cu segmente LED pentru centraj in interiorul benzii pentru stereofonie , indicator de camp tot cu segmente LED , indicator de captura in camp maxim , ma rog partea de radio foarte buna..
Partea de amplif audio cu un hibrid din seria STK , in jur de 75 W , transformator de alimentare de cca 250 W ( foarte mare in raport cu puterea audio )
Lucratura ingrijita ca la orice scula fabricata in Japonia.
Firma Onkyo , din cate stiu este sora firmei Denon , iar amandoua , daca nu ma-nsel provin la origine din RCA care prin anii '60 au infiintat in Japonia o sucursala .... dar mai bine cauta pe Wikipedia....
Ambele firme s-ar putea acum sa fie cumparate de cu totul altii decat cei care le-au infiintat la vremea lor , dar , din cate stiu , numele lor exista inca pe multe produse , de diverse calitati, si inca scot pe piata tot felul de modele.
Asa cum au spus si altii , nu se poate face un clasament daca o firma e mai grozava ca alta....
Oricum este un produs fabricat in Japonia ( daca este ca cel ce l-am avut eu ) si asta sp;une mult despre calitatea sa....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
linux



Conectat la: 09 Iun 2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Dum Iul 06, 2008 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Puterea nu este pe STK este pe tranzistoare in perechie NPN CU PNP ( unu negru si unu verde) cred ca este mai bine decat un STK , din cate am inteles STK sunt cam prost lucrate


_________________
Online si pe Messenger la id Wink linux_hacking
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
je



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Dum Iul 06, 2008 10:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

corectă afirmația despre tr/STK. Am modelul TX 7730. TX 7740 e un model cu caracteristici mai bune la capitolele: putere și distosiuni armonice. E bun aparatul (principial). Trebuie o pereche de boxe sănătoase )minim 80-100W/canal și la 8 Ohmi), că altfel "prăjește boxele" rapid. Merită banii. Sunet curat. N-ar strica verificarea condensatorilor de filtraj-rețea 8200 microF/63V cu 10000 microF/100V, dacă gabaritul interior permite. Al meu are și telecomandă Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 07, 2008 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ca ar (putea) fi fabricat in jp spune multe despre fiabilitatea sa si nu despre calitate. a nu se confunda. ce folos ca tine mult daca suna ca un c..r?

comparatia sugerata e ca aia cu trabantul si wartburgul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Iul 08, 2008 10:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=20718

De ce trebuia sa mai deschizi inca un thread pe tema asta? Cool
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community