FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Triangle sau JM Lab?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Triangle vs JM Lab
Triangle Antal Ex
48%
 48%  [ 19 ]
JM Lab Chorus 826 V
51%
 51%  [ 20 ]
Voturi totale : 39

Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 12:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gabriel, eu cred ca - virgula - constantin ti-a raspuns intrucatva la intrebari... trebuie vazut la fata locului dar chiar si asa, la incinte pericolele cele mai mari care apar la evaluare sunt 3:

- boxe nerodate : caz in care parerea/impresia nici nu mai conteaza, pt ca incintele nu suna deloc cum ar trebui
- timp prea scurt al evaluarii, nu putem spune daca pe durata serioasa atributele care ne dau pe spate la un short-run, ne vor incanta si dupa, sa zicem 10-12 h de auditie nonstop... sau 2 saptamani a cateva ore pe zi...
- nepotrivire cu setupul in care se afla

si, colac peste pupaza, o evaluare 1 la 1 poate uneori mai rau sa incurce si sa indrepte cumparatorul catre directia gresita...

stiu, sunt cam off topic, insa vroiam sa subliniez ca nu este usor sa faci o evaluare corecta nici macar cu propriile urechi, daramite cu cele ale altora... nu putem aici decat lua ca indicatii grosiere parerile altora despre echipamentul x sau y... doar timpul si rabdarea ne vor spune adevarul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 12:43 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 1:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Constantin C si Catalinmetal ce imi spuneti mie voi acum eu cunosc de foarte mult timp si nu este o noutate, deci nu trebuie sa imi explicati mie ce inseamna un rodaj de boxe ce inseamna matching, de ce anumite cabluri suna mai bine sau mai prost pe anumite sisteme sau ca trebuie sa ascult cu urechile mele daca vreau sa cumpar ceva, sfaturile astea le dadeam eu colegilor nostri mai tineri inainte sa va inscrieti voi pe forum.

Copiez ce am scris in primul post poate nu ati citit tot.
"Pun aceasta intrebare pentru ca pina acum nu am avut ocazia sa ascult ceva de la JM Lab, am vazut ceva in Luxemburg, adica mai exact modelul Electra 1037be dar nu am avut ocazia sa le ascult. De la Triangle am ascultat citeva modele si in trecut adica modelele vechi cit si pe cele noi, cum un coleg forumist spunea ca a fost impresionat de setup-ul de la Iura compus di cd si amp unison si incinte Triangle Antal, acelasi lucru pot sa il spun si eu, la banii aceia este o pferta convenabila. Triangle Antal au un pret de catalog undeva la 1500 euro, ceva asemanator ca pret am gasit de la JM Lab modelul Chorus 826V.
Daca ati avea acasa sistemul audio si camera ideala pentru aceste doua incinte ce ati alege?
Pe linga sunet as vrea sa spuneti citeva pareri pro sau contra si despre calitatea finisari si design.

Am ales aceste doua modele pentru ca una din ele am ascultat-o si pentru ca sunt apropiate ca pret, JM Lab un pic mai ieftina parca"

Nu am vazut pe nimeni pina acum sa spuna ceva despre JM Lab sau nimeni nu le-a vazut sau ascultat.

Eu cred ca ce am scris este destul de citet si simplu de inteles, nu trebuie sa despicam firu in patru cu chestiiuni de genu unde le pun eu in camera, daca am spatiu corespunzator tratat acustic sau sistemul cel mai potrivit pentru ele.

Am scris foarte clar, daca sunt diferente majore intre ele in conditii cit mai bune de ascultat si una si alta cu amplificarile si sursele cele mai potrivite si in camera ideala prentru ele. Special am scris ca sa nu lasam spatiu pentru a devia de la subiect.

Se putea scrie foarte clar JM Lab sau triangle sunt slabe, arata urit, prost finisate, sunet bun sau execrabil, interesante bine lucrate sunet excelent bune pe un anumit gen de muzica etc.
Este greu? su nimeni nu stie sa dezvolte un pic subiectul.

Daca nu rugam un moderator sa inchida acest topic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 6:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am raspuns la intrebarile tale ,gabrielbecheanu , dar n-ai fost atent.
Reiau punctual:

-am ascultat 826V , experienta mea cu aceste incinte este mai mare decat cu Antal;(nu am fost , totusi , la dealer-ul indicat de tine)
-au nevoie de o perioada de rodaj mai mare decat Triangle;
-se remarca redarea detaliata a sunetului , frecventele medii si inalte se aud bine , vocile - foarte natural;
-SPL mare , usor de condus cu diferite amplificatoare , am incercat si cu tuburi si cu tranzistoare , cu rezultate bune;
-se impaca bine cu diverse marci de amplificatoare , fara a face nazuri in aceasta privinta;(Triangle sunt mai pretentioase)
-trebuie avuta grija la cabluri, pentru diferitele amplificatoare trebuie diferite cabluri pentru ca sa se auda bine , iar acestea se determina prin incercari.

Ambele isi merita banii , dar sunt destul de diferite (ar trebui sa sesizezi diferentele fara ulei si fara serpi - daca urechile tale nu
sesizeaza deosebirile , chiar nu mai conteaza pe care le alegi)
Toate cele de mai sus au rezultat din experienta proprie , in urma auditiei cu urechiusele mele.
Asa e OK?

In alta ordine de idei, retine ca nu fac decat sa povestesc despre experienta mea , fara sa-ti recomand (sau sa votez, ma rog)
vreo boxa.Este un risc pe care eu nu pot sa mi-l asum .Poate ajungi cu ele acasa si nu-ti place cum suna ,sau culoarea , ca am vazut
ca ai vorbit despre finisaj...
Eu , unul , nu sunt fan al vreunui brand , ci al sunetului redat natural si al muzicii bune.Eventual , redata de aparate cu tuburi , dar asta este alt subiect...
Bafta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 8:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Constantin C. Multumesc mult pentru informatii. Cu prima ocazie cind vin in Bucuresti am sa merg sa le ascult si eu. Sunt foarte multe variante de incinte la bani acestia, dar eu sunt fan standfloor, fiecare cu pasarica lui, am ascultat foarte multe bookshelf uri si momentan cel mai mult mia placut Jamo D830 sau concert8 cum li se mai zice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Costel S



Conectat la: 09 Mar 2007
Mesaje: 126
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 06, 2008 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am ascultat Chorus 826V, dar am ascultat Cobalt 826S si 816S si boxele Triangle la care faci referinta si un model chiar peste ele (nu mai retin insa modelul).
Eu unul consider ca la acest pret o varainta mai buna ar fi sa asculti si un model de floorstander de la PE Leon, pe care eu unul le-am preferat marcilor pe care le ai in vedere.
Exista in Bucuresti dealer al acestei marci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 12:00 pm    Titlul subiectului: Focal Chorus 836V Raspunde cu citat (quote)

Mi-am alcatuit eu un sistem Focal Chorus de la JMLab. Il am instalat acum acasa. Frontalele sunt Chorus 836V.

Ce pot sa iti spun este ca suna exceptional... Acum sunt temporar pe un Denon AVR 1908, care nu le pune in valoare. Astept sa imi vina Marantz-ul SR8002. Pana atunci, inca o saptamana, rodajul sa traiasca.... Smile

A mai sosit intre timp si un amplif. stereo Yamaha Ax-497 cu care Chorus 836 V suna incomparabil mai bine decat cu Denonul.

Still waiting for Marantz.... Smile


Ultima modificare efectuata de catre cosminbro la Lun Iul 21, 2008 11:09 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut JM Lab Chorus 726 si Cobalt 826 SE, am Triangle Antal EX seria noua si votez ProAc Studio 140.

Tibi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community