FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cea mai buna camera HDV pentru nunti!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
devilcosmin



Conectat la: 17 Aug 2007
Mesaje: 18

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 12:38 am    Titlul subiectului: Cea mai buna camera HDV pentru nunti! Raspunde cu citat (quote)

Va rog sa-mi spuneti care ar fi cea mai potrivita camera HDV pentru nunti,daca ati testat relatati-mi si mie parerile si opiniile voastre PLS!MULTUMESC!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 12:38 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
devilcosmin



Conectat la: 17 Aug 2007
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Feb 06, 2008 6:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As fi interesat daca stiti care dintre Sony FX1 si Canon XH-A1 e mai buna ptr astfel de evenimente.MERCI!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
video_marker



Conectat la: 23 Ian 2007
Mesaje: 141
Locatie: New York

MesajTrimis: Joi Feb 07, 2008 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sony Z1 sau V1.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Riddick



Conectat la: 08 Sep 2006
Mesaje: 201
Locatie: SUA

MesajTrimis: Mar Feb 12, 2008 7:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

devilcosmin a scris:
As fi interesat daca stiti care dintre Sony FX1 si Canon XH-A1 e mai buna ptr astfel de evenimente.MERCI!!!


Am filmat cu Canon XH-A1 si pot spune ca este o camera extraordinara...Focus rapid,la lumina joasa comportament excelent, foarte ergonomica, sunet impecabil..O camer in opinia mea foarte reusita..Asta nu inseamna ca Sony ar fi rau..E o chestie de gust la urma pentru ca cele 2 camere sunt cam in aceeasi categorie de pret..Eram la un pas sa cumpar Canonul dar a trebuit sa fac alte investitii mai serioase si am amanat achizitionarea..Nu poti gresii cu nici una din ele..Eu zic ca pe care o gasesti mai ieftina pe aia sa o cumperi..Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valman



Conectat la: 07 Apr 2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Lun Apr 07, 2008 12:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre sony HVR HD 1000 stie cineva ceva?
Eu am auzit prin colegi ca e slaba rau in low light,dar informatia este nefondata totusi(deocamdata).
Eram hotarat sa-mi iau una pana sa aud discutia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dvstudio_ro



Conectat la: 18 Apr 2008
Mesaje: 16

MesajTrimis: Sam Apr 19, 2008 2:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

video_marker a scris:
Sony Z1 sau V1.



subscriu...cu o mica modificare V1 este ideala Z1 este un HD pacalit

http://www.hd24.com/hdv_primer.htm

The camera isn't bad it's the format that is the weakest link…..

The FX1 and Z1 cameras have three 1/3 inch 16x9 ccds with 960 x1080 pixels.

That is 960 pixels across by 1080 lines. Or put another way 960 columns with 1080 pixels stacked in each column.

But the HDV format allows for 1440 x1080 pixels to be recorded. So what's up?

Sony increase the pixel count (apparently) by off-setting the green ccd 1/2 a pixel width to create a 1440 x 1080 Y output.

960 x1.5 equals 1440.

At least that's the most likely story until Sony spill the sushi...

The HDV recording standard of 4:2:0 sampling gives us 1440 x 1080 for Y and 720 x 580 for colours.

However since the colour is uprezzed from the 1080 x 960 ccd the figures of 540 x 430 "native" colour should be considered.

After this 4:2:0 sampling the data is compressed to tape 8 bit with a compression ratio many times greater than DV. This is where the artifacts breed!As a comparison the HDW f900 has three 2/3 inch 1920x1080 pixel ccds, HDCAM recording then sub samples to 1440 x 1080 pixels, colour samples 3:1:1 to create 1440 x 1080 for Y and 480 x1080 for colours then samples 8 bit and compress 4 to1 to tape.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ryobi



Conectat la: 27 Mai 2008
Mesaje: 1
Locatie: bistrita

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 2:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce ma mira pe mine la HVR HD 1000 este diferenta de 600$ intre modelul ntsc si cel pal incredibil?!!!! costurile de productie sunt identice,sunt curios si eu de ce poate camera asta dar se pare ca nu se risca nimeni sa o cumpere asa la ghicite Laughing
_________________
0745373235
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 8:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De curand am colaborat cu cineva care mi-a filmat cu z1, iar sunetul, in portiunile de volum mare binecunoscut, avea niste pocnituri foarte scurte chiar pe varful de semnal. Daca sunetul era doar tare, cate una, daca era foarte tare, cate doua una dupa alta. Camera a avut sunetul setat pe manual. Unde a fost doar o pocnitura, la procesare am eliminat (cu migala si injuraturile de rigoare) frame-urile respective. La portiunile cu doua pocnituri am renuntat (adica le-am sters din montaj cu totul) ca devenea prea vizibila interventia, si nici nu au fost multe. Oricum, preferabil asa fata de mizeria de gajaiala pe care o da Vx-ul.
La vx mi-am luat pana la urma un rode stereovideomic (cu butoane pentru filtru high pass si reducere de sensibilitate), dar culmea, toate evenimentele de pana acum au avut sunetul cumsecade. Asa ca deocamdata nu pot sa spun decat impresiile de la proba din magazin, unde l-am innebunit pe vanzator cu probe pe volum mare. Da, e mai bun decat built-in-ul vx-ului, dar nu infailibil. Si in general sunetul e altceva, mult superior, chiar in conditii normale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
il_conte



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 269
Locatie: Galati

MesajTrimis: Joi Iun 05, 2008 3:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hm ce pare ca rapunsul meu pt initiatorul topicului e......Z7
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nirosbogos



Conectat la: 15 Ian 2006
Mesaje: 91

MesajTrimis: Mar Iul 15, 2008 10:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

valman a scris:
Despre sony HVR HD 1000 stie cineva ceva?
Eu am auzit prin colegi ca e slaba rau in low light,dar informatia este nefondata totusi(deocamdata).
Eram hotarat sa-mi iau una pana sa aud discutia.

In low light asa e,slaba,insa daca o ajuti cu lumina(obligatoriu) se schimba situatia.La lumina zilei sau in spatii luminate...rupe!Si mai ales se impune prin fizicul sau Wink
Eu o am de cateva zile iar sambata trecuta am filmat o nunta cu ea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 11:27 am    Titlul subiectului: HVR-Z7 se remarca mai mult Raspunde cu citat (quote)

HVR-Z7 se ridica deasupra la Z1 in toate cerintele de baza de care cameramanul se foloseste destul de des. Z1 are ceva mai mult rosu in low-Light ceea ce-i da putina culoare mai saturata,dar nu si mai reala fata de Z7. La capitolul lumina slaba deocamdata la modelele HDV indiferent ce marca s-au ce model este rege,excluzind pmw-ex1.Mai amintesc odata ca este chiar mai luminoasa decit vx2100 finca are 21db fata de 18 la vx2100,de care ma indoiesc,ca ar avea numai 1 lux,zgomotul este mai marunt la Z7 ca la vx2100 la low light,dar apare o nemultumire la Z7 focalizarea cam intirziata fata de vx2100.Z7 are si destula profunzime la imagine,si intotdeauna nu trebuie lasata pe auto sa-si ia lumina cit vrea ea,ci totdeauna trebuie trasa la db cu 1 s-au 2 trepte mai jos decit maximul pe care si-l ia ea singura pe auto si iese frate un contrast si o culoare de numai pe RTL la nemti vezi asa imagine.Daca cineva doreste sa-si cumpere Z7 scrie-mi pe mp.si-ti descriu tot ce face Z7,si dupa 3 luni jumate inca mai caut prin menu sa vad ce mai face.Are citeva smecherii camera asta greu de depistat fara studiu,daca voi deranja pot scruie si pe forum multe reguli de functionare buna la Z7,dar va fi un comentariu lung.
Cine vrea Z1 cumpara Z7 si nu-ti faci probleme cel putin de lumina ca ai uitat lampa acasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
devilcosmin



Conectat la: 17 Aug 2007
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2008 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am hotarat sa-mi cumpar un Z7 in ciuda faptului ca as fi fost dispus sa i-au un PMW-EX1 dar cred ca nu merita investitia la cat de scumpe sunt cardurile cel putin ptr nunti si nu cred ca o sa vrea cineva neaparat sa filmez full hd!Daca ai timp si poti BUBLE CORNEL te rog sa mai adaugi din detaliile camerei pe forum ca as fi ft interesat sa vad cum lucreaza:D.Multam
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2008 4:12 pm    Titlul subiectului: HVR-Z7 vs PMW-EX1 Raspunde cu citat (quote)

HVR-Z7,are avantajul ca foloseste casete mini-dv si akumulatori ca si VX2100, si in plus CF carduri,apoi are filmare si 4/3 si 16/9 in SD interlace si progresiv.In modul progresiv Z7 are cu aproximativ 6-9 db mai luminoasa ca si VX2100 iar zgomotul este cam acelasi cu vx2100,dar lumina superioara la z7,microfonul este destul de sensibil asemanator cu cel de la vx2100,doar ca este mono si este mai mult pe tonuri medii,oricum mai sus mult decit cel de la PD170,pe manual microfonul se poate regla intre minus(-) 18db pina la plus(+)12db sensibilitatea creste mult.insa lasat pe AUTO are comportamentul cel mai bun,chiar te poti apropia destul de mult de boxele care vuiesc in sala,are compresor f.bun,poti avea senzatia ca i-l da peste cap daca te uiti dupa cum arata ledurile de control si totusi iese bine,deci nu sint probleme de control pe sonor.La lumina zilei trebuie neaparat controlata manual la db are intre -6 si +21db,este exagerat de luminoasa si mai tot timpul cere ND 1/64 asta spune totul,f.rar cere 1/4 sau 1/16,cu Z7 f.rar depasesti 9db la o filmare de nunta chiar la lumina de prin restaurante,ca oricare camera video Sony exagereaza putin cu Rosu la lumina de bec normal seara in localuri,dar mai putin decit vx2100,se rezolva totul facind balansul manual de alb.Are 6 moduri de combinatii pentru culori cu diferite alte functii care participa la culoare,2 dintre aceste combinatii intr-o anume combinatie da si culoare mai saturata si lumina mai multa decit STANDARD,fara alte reglaje doar lasate la zero.Z7 cu obiectivul care este dotata din fabricatie scoate calitate buna pina la un loc,adica toate reglajele care se folosesc pentru diferite setari sa nu depaseasca mai mult de 3 maxim 4 trepte +- mai mult deja are un SHARP prea fortat si da o cromatica urita mai ales daca faci din HD-SD. Z7 are pentru cei obisnuiti cu vx2100,o setare din fabrica destul de identica cu cea de la PD170,chiar scrie in cartea tehnica despre asta difera f.putin asa ca este una din functiile cele mai la indemina si nu te pacalesti.Este dupa ceva studiu destul de practica,chiar si in graba fata de cum stiu eu XH-A1.Este destul de grea,daca esti putin mai micut de statura si mai trebuie ridicata camera in miini sus te rupe o noapte la 4-6 ore de film(are cam 3kg)echipata cu lampa si acumulator.Se poate propti usor in umar daca ii atasezi si accesoriul pentru carduri ca se mai lungeste cu 3 cm si arata putin mai frumoasa altfel are un designer putin urit,prea scurta si lata.Consuma mai mult ca vx2100,de ex.la vx un ak.de 7800mah tine 8-9 ore cu lcd aprins,Z7 tine doar vreo 4-4,5 ore.Este mult de povestit despre Z7,dar daca cineva isi cumpara Z7 sa-mi scrie pe mesaj-privat sa-i dau citeva indicii importante din meniul camerei altfel o dibuieste destul de greu.PMW-EX1 este mai buna ca Z7 la low-light si mai tare la culoare avind rosu mai intens,iar obiectivul FUJINON este superior la karlZeiss,la lumina buna diferenta va fi f.mica sau deloc,in schimb pentru pmw-ex1 iti trebuie minimum 10.000 euro sa fie dotata cu minimum necesar pentru o nunta,si in plus are citeva chestii nu prea inteligent facute,ca de ex.acumulatorul mai inalt iese mult inafara fara suport dedesupt si asezat orizontal greu de proptit in umar din cauza acum.Nu stiu prea sigur dar am impresia ca nu filmeaza si SD 4/3.Z7 nu-i rea deloc,citeva butoane daca erau mai de calitate ar fi fost de nota 10 asa.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
devilcosmin



Conectat la: 17 Aug 2007
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2008 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PMW-EX1 filmeaza doar HD 1920x1080,1280x720,1440x1080 atat progresive cat si interlaced 50i,60i,50p,60p dar are output HD-SDI si SD-SDI deci inseamana ca poti scoate SD din ea.Imi place ca are manerul rotativ si cred ca e un avantaj mai ales ptr nunti.http://pro.sony.com/bbsccms/assets/files/micro/xdcamex/brochures/XDCAM_EX_Family_Brochure_Final_4-08.pdf)
Z7 trage 1440x1080 24p si 30p,50i si 60i dar progresive este mult mai bine ca interlaced.In jur de 15 august imi cumpar si eu un z7 si o sa te rog sa-mi mai dai niste detalii si sfaturi ptr ea.Mersi ptr informatii!http://pro.sony.com/bbsccms/assets/files/mkt/broadcast/brochures/HVR_Series_Brochure_Z7_S270_M35_Final3-08.pdf
Pe mine ma intereseaza si cum sa editez ce filmez HD si produsul final sa il scot pe DVD la calitate mai buna decat SD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community