FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
achizitionare LCD sau Plasma ?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
crissaudiomaniak



Conectat la: 20 Noi 2006
Mesaje: 47
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Mai 20, 2008 8:01 pm    Titlul subiectului: achizitionare LCD sau Plasma ? Raspunde cu citat (quote)

Buna sunt nou in domeniu si as dori sa ma ajutati cu cateva sfaturi pentru achizitionarea unui lcd sau a unei plasme(nu stiu ce sa aleg pentru acasa) cu o diagonala de 94-102 si un buget max de 3000 ron,de asemenea as dori si informatii cu privire la marca pe care sa o aleg.
Va multumesc mult!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mai 20, 2008 8:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
deeply disturbed



Conectat la: 27 Sep 2005
Mesaje: 29

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt expert in domeniu, dar nu prea am vazut plasme in acest pret. Daca mi-as lua un LCD sau o plasma, m-as uita la contrast [nu neaparat cel dinamic, care este mai degraba o cascadorie de marketing in opinia mea], pentru a obtine o imagine cat mai clara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
maravela



Conectat la: 20 Sep 2006
Mesaje: 78

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 2:42 pm    Titlul subiectului: Re: achizitionare LCD sau Plasma ? Raspunde cu citat (quote)

crissaudiomaniak a scris:
Buna sunt nou in domeniu si as dori sa ma ajutati cu cateva sfaturi pentru achizitionarea unui lcd sau a unei plasme(nu stiu ce sa aleg pentru acasa) cu o diagonala de 94-102 si un buget max de 3000 ron,de asemenea as dori si informatii cu privire la marca pe care sa o aleg.
Va multumesc mult!!!


Plasma Panasonic TH-37PV7 am eu si sunt foarte multumit de cum functioneaza si cum se vede. Iar pretul a scazut pana la 2550 RON in Carrefour.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai aveti rabdare pana apar lcd cu backlight pe led-uri....dupa cca 1 an se merita bagate in seama...pana atunci max 2-3 ani mai trageti de CRT-uri...Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sledgeru



Conectat la: 26 Ian 2007
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 03, 2008 1:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai......plasma clar. E o mare brambureala cu decizia intre plasma si lcd de pe vremea cind plasmele aveau un timp de viata redus, problema e depasita- mai treneaza oarecum, mai ales prin occident deoarece plasmele consuma mai mult (substantial) din priza decit lcd-urile, dar la diagonala ce o vizezi nu e o mare problema...si oricum nu sutem atit de disperati ca unii care se scoala noaptea sa spele rufe ca e curentul si apa mai ieftina.

Marca...Panasonic...cele mai bune sunt Pioneer dar sunt foarte scumpe, panasonic sunt cam pe locul doi...si...pe urma restul lumii....cauta modelul de anul trecut daca il mai gasesti...in plus ar fi si in lichidare de stoc....de preferinta indicativul sa se termine cu 70..ex. pv70,nu cu 7 -vezi pe siteul producatorului de ce-. La cele de anul asta (indicativ cu 80.....sau ma rog Cool sunt mai putin reusite, din cauza avalansei concurentei cu succes la nestiutori au mai facut rabat la calitate (de exemplu sasiul la cele din anul trecut e din aluminiu iar la cele din anul asta plastic) desi teoretic au scos un nou panou care ar fi mai performant...un alt algoritm la matrice...dar ma rog tot in top ramin...adica tot panasonic as cumpara. Modelele de anul trecut sunt super premiate....

Desi am vazut ca au inceput cu aberatii de gen timp de raspuns la plasma!!! ce o fi aia, eu sincer la cit ma pricep nu inteleg, imitatie de la alti producatori cred...contrast definit de producatot in cifre incredibile....Oricum panasonic .....si plasma, cind o sa scoata lcd-ul nuantele la fel (mai ales pe negru e vizibil)...mai e cale lunga....poate cind o apare lcd cu leduri!!! sa se faca ledu cit un pixel pentru a nu te uita de la vecini la Tv....Sa nu confundam panourile de publicitate stradala...tabelele de afisaj de pe stadioane (pe care pot fi redate si imagini)....cu ceva la care sa te uiti la tine acasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community