FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nu stiu si nici nu gasesc !!!
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 9:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma mir ca cu Pinnacle Merge. Eu am Pinnacle Studio SE v10 si nu vrea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 9:12 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 9:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu 10 nu am incercat pt. ca se misca infect pe PC-ul meu. Old
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andy_barosanu a scris:
Cu 10 nu am incercat pt. ca se misca infect pe PC-ul meu. Old
Da. Īti trebuie un up la PC Wink
Ca sa lucri cu el asa cum trebuie, īti trebuie o placa grafica cu cel putin 516 RAM intern si īn PC 4 x 1024 RAM iar CPU-ul sa aibe de la 3700 īn sus.

Cu toate astea, stai 40 de scunde pīna-si face initializarea.

Eu la mine mai am 2 sloturi libere pt. RAM cu toate ca am 4 buc. de 1024. Acum īi mai pun doua de 1024 si urc la RAM de 6 x 1024.
Sa vedem ce face atunci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 10:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu lucrez cu Pinnacle inca de la v7 si am incercat multe variante de conversie din analog si am ajuns la o varianta stabila cu ADVC 300. In aceasta varianta ca si in cea in care se foloseste camera care are "AV to DV conversion", sunetul si imaginea vin pe acelasi fir, in cazul de fata Firewire. Situatia in care sunetul se captureaza cu placa audio a PC este daca se folosesc tunere TV ieftine. In multe situatii dupa 30 de minute captura cu aceasta solutie sunetul se desincronizeaza de imagine. Dupa tot felul de experimente am ajuns la Canopus ADVC 300 care, trebuie sa recunosc, m-a multumit. Configuratia cu care lucrez acum este ADVC 300 + Studio 11 pe Intel Quad E6400 2G RAM, mobo Intel XBX2, HDD 2 x 500GB Raid0 + 4 x 500GB Raid5, 2 x ATI 1600 Video.
Din pacate Studio 11 nu stie sa foloseasca toate core-urile la adevarata valoare iar o randare de 90 min dureaza aprox 50 min. Ar mai fi loc de imbunatatit la viteza HDD dar e suficient deocamdata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Iul 22, 2008 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dan13l a scris:
Situatia in care sunetul se captureaza cu placa audio a PC este daca se folosesc tunere TV ieftine. In multe situatii dupa 30 de minute captura cu aceasta solutie sunetul se desincronizeaza de imagine. .
Placa mea este un DVB-T cu Video Capture de la Geniatech de 29 Euro (IEFTINA). Am tras filme cu durate de 3 ore dar asa ceva nu mi s-a īntīmplat niciodata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 6:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu contest ca pot fi si cazuri fericite. Eu am spus ce am patit eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 8:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dan13l a scris:
Nu contest ca pot fi si cazuri fericite. Eu am spus ce am patit eu.
De chiestia asta s-au plīns unii īn forumul german care concergeau īn AVI, indiferent daca lucrarea este COMPOSE sau conversie din alt format si asta la hardvare destul de scump.

Se pare ca asta este o boala AVI independent de soft sau hard-ul folosit.

Īncearca sa folosesti alt format si nu AVI si vezi daca se īntīmpla acelasi lucru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La captura cu Canopus su am patit nici o desincronizare nici la 6 ore de captura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer sa fiu, nu stiu ce sa-ti spun. Eu de regula nu folosesc AVI ci numai MPEG pe Compose de cīnd am patit-o cu o conversie pe AVI. Nu mai vorbesc de pierderile calitative.

Daca trag de ex. de pe un DVD Standard cumparat, īn Format Hi-DTV sau DVD - HD / HQ cu MPEG, nu vad nici un fel de pierderi calitative.
Trag īn alte formate............mi se face greata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Sam Aug 02, 2008 8:30 pm    Titlul subiectului: Pinnacle 12 Raspunde cu citat (quote)

Domnilor,eu lucrez cu pinnacle de vreo 4 ani si am inceput cu studio 10,5 10,6, 11, 11,5 si acuma cu 12 din prima zi cind a aparut pe Torent la download,nu am avut niciun fel de probleme cu nicio versiune,mai ales la decalaj sonor,dar eu nu folodesc PC-uri ci un calc.obisnuit cu componente cit se poate de performante.Incercati Pinnacle 12 este mai destept decit precedentele versiuni si se misca mai bine.Pinnacle 12 este mai sarac in studio plus si in efecte de imagine,dar se instaleaza in felul urmator pentru cine nu stie, se instaleaza Pinnacle 11 prima data si apoi Pinnacle 12 peste el si in acest mod 12 preia toate functiile de la studio 11,si functioneaza amindoua si 11 si 12,dar la 11 nu mai functioneaza unele din efecte in schimb ruleaza toate pe 12.Incercati 12-le ca are citeva chestii din programele PRO si e prima generatie de la Pinnacle care este altceva decit celelalte versiuni.Face si calitate la imagine parca mai buna si captura HD ruleaza mai cursiv decit pe 10 sau 11.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Sam Aug 02, 2008 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok si pt imprimare (COMPOSE) ce convertor A/D Folosesti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
outofdark



Conectat la: 01 Apr 2006
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Aug 02, 2008 9:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

incearca PowerDirector.
eu cu el inregistrez de pe casete si dupa aia editez cu Tmpgec Xpress.
din 1 gb ies cam 200 mb filmuletele si calitatea e aceeasi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Dum Aug 03, 2008 8:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:
andy_barosanu a scris:


Prin firewire & usb vine si sunetul!
Vine pe dracu Laughing
Asta este numai la cam-urile din noua generatie cu data de fabricatie 2007 si nici aici nu vine la toate. Nu se poate generaliza.
Chiestia asta chiar se discuta si īn VIDEO FORUM-ul nemtesc:

http://www.videoforum.de/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi

Poanta e ca chiar daca vine sunetul prin fire si usb, nu toate programele de COMPOSE īl recunosc si atunci ai film mut fiind obligat sa mergi cu sunetul pe partea analoga LINE IN a placii de sunet.

Vorbesti total pe langa si bagi in ceata si alti forumisti sa nu mai vorbim de faptul ca te faci de ras Laughing
Am avut Sony TRV15 fab.'99 trv 22 fab. 2001, VX2000 din 2000 TOATE dar absoult TOATE redau si sunet pe firewire (si USB) ! si pe firewire (si USB) NU (!!!) este semnal video, este semnal digital mai bine zis transfer de date in forma binara, adica fisier iar formatul AVI DV este formatul de fisier "transferat"
de asemenea exista 2tipuri de formate AVI DV
Type-1 Method

The native DV interleaved stream that is produced and consumed in I/O with a DV device contains DV compressed video and pulse code modulated (PCM) audio data. This single interleaved stream can be stored in an AVI file as "ivas" stream (for interleaved video/audio stream). Microsoft refers to this format as a type-1 DV AVI file.

Because the type-1format stores data as a single AVI stream, type-1 DV AVI files are not compatible with VfW. DirectShow, however, easily handles type-1 data streams by routing the streams to a DV Splitter filter that produces a DV-encoded video stream and one or more PCM audio streams for playback or subsequent processing.

Type-2 Method

Interleaved DV data can also be split into a single video stream and one to four audio streams within an AVI file. Microsoft refers to this format of storing DV data as type-2. This format has the advantage of being backward compatible with VfW, because it contains a standard video "vids" stream and at least one standard audio "auds" stream.

Notice that the type-2 file format requires a small amount of additional processing to split and multiplex the DV stream during the functions of capture and transmit to IEEE 1394 DV devices.


deci jegul de vindousMovieMaker foloseste Type-2 in care sunetul este "separat" de imagine prin urmare intr-un player sar putea sa ai surpriza sa nu auzi sunet de la o asemena captura.
Celelalte programe Pinnacle, Vegas, premierre folosesc implicit celalalt format Type-1 in care sunetul merge mana la mana cu imaginea.
O alta cauza a lipsei sunetului poate fi nepriceperea celui care seteaza programul de captura si in loc de sursa firewire/usb specifica oarecum intuitiv dar total incorect, ca si intrare audio pentru sunet plac de sunet. vezi atasament sursa de sunet este tot camera DV !!!

captura nativa DV AVI ia 13G/ora si este losless pe cand metodele descrise de unii dintre voi (care are 17G/ora) este cu conversie implicit cu pierdere chiar daca ai fisier mai mare (si probabil pierderile sunt insesizabile)
Desincronizarile audio/video apar tocmai datorita faptului ca trageti separat sunetul de imagine (placa video <->placa audio)
Eu folosesc formatul DV AVI si pentru capturile analogice (VHS) Pentru aceasta am camera TRV22 cu DV IN/OUT pe post de convertor A/D astfel :
sursa analog (VCR VHS) legat la camera digitala care la randul lui este legat via firewire de PC. Este cea mai buna placa de captura posibila avand in vedere ca e si camera video Laughing (atentie nu toate camerele miniDV stiu sa faca acest lucru,evidetn trebuie sa dai un ban in plus)



setare.jpg
 Description:
setarea sursei audio pentru captura digitala
 Filesize:  58.35 KB
 Viewed:  181 Time(s)

setare.jpg



_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Aug 03, 2008 8:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ glido

Nu cred ca ma fac de rīs. Uiti sa specifici faptul ca nu toate cablurile utilizate au configuratia de cablaj asa cum trebuie. Mi s-a īntīmplat de "X" ori ca cu un cablu sa mearga si cu altul nu mai ales la USB iar īn ceea ce priveste compose direct de pe cam, am īntīlnit cazuri unde o cam care "zica-se " ca are iesire audio / video prin USB, avea specificat īn OWNER MANUAL mentiunea (OUTPUT ON USB BY THIS MODEL - VIDEO ONLY) scris mic de-o schioapa de abea poti citi, nu-ti sare informatia īn ochi, moment īn care īncepi sa SCORMONI cu īntrebarea DE CE NU MERGE. trebuie luate īn consideratie si cazurile astea, īnainte de a sari īn sus Wink
Pe līnga asta, tare asi vrea sa stiu care dintr-e useri, cari tin la calitate, folosesc WMM ce este o abureala penala ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Dum Aug 03, 2008 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:

Pe līnga asta, tare asi vrea sa stiu care dintr-e useri, cari tin la calitate, folosesc WMM ce este o abureala penala ?


... probabil cei care se plang ca nu au sunet la captura via firewire Laughing

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community