FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camera noua HDTV Sony
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2004 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HDR-FX1 in Romania la Hi-Fi Arena (fosta expozitie de la Crown Plazza)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 11, 2004 11:31 am    Titlul subiectului: Mitica




HDF-FX1.jpg
 Description:
 Filesize:  87.6 KB
 Viewed:  264 Time(s)

HDF-FX1.jpg



HDF-FX1-1.jpg
 Description:
 Filesize:  92.1 KB
 Viewed:  224 Time(s)

HDF-FX1-1.jpg



HDF-FX1-0.jpg
 Description:
 Filesize:  85.9 KB
 Viewed:  231 Time(s)

HDF-FX1-0.jpg


Sus
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2004 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din pacate nu aveau cablu component pentru o plasma asa ca rulau material HDTV demonstrativ de pe un blu-ray...


Blu-Ray.jpg
 Description:
 Filesize:  50.14 KB
 Viewed:  308 Time(s)

Blu-Ray.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2004 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hmmm....privind cele doua posturi ale mele de mai sus nu poti decat sa te gandesti logic : pe cand camere video cu stocare direct pe blu-ray ?

raspuns : cam pe anul viitor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
Si iata si varianta profesionala de workflow HDV de la Sony, disponibila din februarie anul viitor:
mai pe larg aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Apr 16, 2005 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In Romania, unde se vinde Sony FX-1 si cam la ce pret e ? Daca se poate sa-mi raspundeti, v-as ramane indatorat!

P.S. E adevarat ca numai un avion de PC ar putea lucra cu material HDV?

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
svhs
Vizitator





MesajTrimis: Dum Apr 17, 2005 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Escu' a scris:
P.S. E adevarat ca numai un avion de PC ar putea lucra cu material HDV?

Iata de ce specificatii trebuie sa fie capabil calculatorul numai pentru a rula material HDV:
pentru 720p - procesor la 2.4 GHz, 384 MB RAM, placa video 64 MB RAM, rezolutie ecran 1024x768, Windows XP
asta are toata lumea, dar:
pentru 1080p cu sunet 5.1 - procesor la 3 GHz, 512 MB RAM, placa video 128 MB RAM, rezolutie ecran 1920 x 1440, placa sunet multicanal 24-bit 96 kHz, sistem sunet 5.1 si Windows XP.
Sus
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 04, 2005 5:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

he he.he.. doua poze facute azi la repezeala Smile

dap, am facut in sfarsit rost de FX1 si de maine ma apuc sa scriu un articol comparativ cu VX2100 !



FXvsVX1.jpg
 Description:
 Filesize:  41.14 KB
 Viewed:  294 Time(s)

FXvsVX1.jpg



FXvsVX2.jpg
 Description:
 Filesize:  64.6 KB
 Viewed:  255 Time(s)

FXvsVX2.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
svhs
Vizitator





MesajTrimis: Mie Mai 04, 2005 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lucky man!
N-ai nevoie de inca un ochi obiectiv la testare, ca acum dau o fuga la Bucuresti? Wink
Sus
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mai 04, 2005 8:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand apare revista???? Nu cred ca mai pot astepta!!! Mad Mad Mad

P.S. Te rog, macar cateva impresii!!!! Apropo, la mine in Timisoara, ieri, au fost actorii de la "cea mai, mega, tare, extra comedie de te umfla rasul, NUMAI IUBIREA"!!! Treceam si eu ca omu' pe langa Kapa (centru comercial) de la o terasa, cu baietii, si vad, strigate, plansete, rasete si vorbe de genul: "Am dat mana, l-am luat in brate, mi-a dat poster, etc." Trecand peste asta, ceva mi-a atras atentia: Baietii (operatorii) filmau cu 2 camere HDR FX1 si cu un PD 170!!! Acum intrebarea: Cum transmit semnalul HighDefinition, eu stiind ca un TV Pal nu poate receptiona semnal HDV?!?!

Sunt in mare dilema!!! Shocked Shocked Shocked

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Joi Mai 05, 2005 8:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu a scris:
he he.he.. doua poze facute azi la repezeala Smile

dap, am facut in sfarsit rost de FX1 si de maine ma apuc sa scriu un articol comparativ cu VX2100 !

... nu se poate cumva strecura si un VX2000 in acel test comparativ?
am gasit ceva asemanator pe camcorderinfo dar nici macar pozele nu leau nimerit bine !!! textul de sub poza indica camerele invers Laughing

_________________
Tata chinez / \ mama japoneza \ / Eu NU VAD NIMIC - -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 05, 2005 10:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu o vom compora nici cu vx2000 nici cu vx1000, pentru ca modelele acelea sunt deja istorie.

comparatia va fi mai mult dpdv al functionalitatii, ergonomiei, opticii si a sensibilitatii senzorilor (low light), pentru ca in rest calitativ HDV nu poti compara cu DV cum nu exprimi acceleratia 0-100 la tractor relativ fata de un elicopter...

primele impresii sunt cum se stiu deja : VX2100 o bate rau la poponetz la partea de DV, dar cand treci FX1 in HDV e ca si cum am compara statia orbitala NASA cu ritualurile de imperechere la struti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 05, 2005 12:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

>Baietii (operatorii) filmau cu 2 camere HDR FX1 si cu un PD 170!!! Acum intrebarea: Cum transmit semnalul HighDefinition, eu stiind ca un TV Pal nu poate receptiona semnal HDV?!?!

Sunt doua variante, dupa parere mea :
1. indivizii sunt ignoranti (ca sa nu zic tampiti). ori folosesc FX-urile in standard DV mode, ori habar nu au ce fac, ca alti o gramada de operatori si cameramani din Romania.
2. trag HDV pentru a rescala sau recadra in post-productie la norma PAL. avantajele sunt mai mult decat evidente, de ex un plug-in serios de stabilizare reusind sa faca minuni cand borderul din jurul imaginii dorite este de peste 250 de pixeli.
in acest sens iti reamintesc ca si in cazul filmarilor pe pelicula, rezolutia originala dupa scanare poate avea valori absolut gigantice, dar rezultatul pe DVD tot 720x576 ajunge in final...

later edit : FX1 poate converti in timp real materialul HD in SD pentru a viziona ce ai filmat in HDV si pe un TV PAL normal...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mai 05, 2005 10:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inclin sa cred ca e prima varianta, astazi, pe postul ACASA TV am vazut materialul video si este extrem de prost filmat!!! Parca nici macar nu ar fi fost editat: desi au fost folosite mai multe camere video, cel ce a facut editarea a uitat sa prezinte actiunea din mai multe unghiuri, si daca ar fi sa va povestesc mi-ar creste iarasi tensiunea!!!

Nici o impresie despre HDR FX1?!?! Macar un amanunt, ceva, orice, please!!! Pray Pray Pray

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 06, 2005 9:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Impresii mai amanuntite/particulare decat cele care sunt deja publice pe net, eu nu le voi posta pe forumuri, pentru a nu-mi submina munca (articolul din revista). Din cate am cautat si citit peste tot (inclusiv camcorderinfo), vom fi iar primii care ii vom face un review serios, cu teste reale, mire, low light, pluginuri de achizitie/prelucrare si tot tacamul.
Si cum forumul acesta este o completare a revistei, nu invers.....cel mai probabil vom discuta detaliile din articol dupa aparitia lui pe hartie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 06, 2005 10:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai totusi, nu rezist : ce este cel mai cool lucru la ea este noul LCD care iti permite sa filmezi cu ea direct de pe umar, fara adaptorul disponibil ca accesoriu spearat de la SONY pt "numai" 400$ ....

Altfel, camera cam pune muschi pe tine (daca nu te darama inainte) la peste 2kg cat are fara baterie!!

Reglajul de iris este ca ergonomie la ani lumina fata de toate rotitele partial inglobate in carcasa camerelor de pana acum....



EU.jpg
 Description:
 Filesize:  63.15 KB
 Viewed:  331 Time(s)

EU.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 2 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community