FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sonorizari nunti
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
lsummer



Conectat la: 19 Aug 2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Aug 19, 2008 5:47 pm    Titlul subiectului: Sonorizari nunti Raspunde cu citat (quote)

buna ziua!

va rog sa-mi recomandati ce sistem de sunet profesional sa-mi achizitionez pt. a putea presta servicii de sonorizare la nunti, botezuri(ce marca;ce putere?);mentionez ca nuntile se desfasoara in spatii inchise(restaurante) deci va puteti imagina suprafata care trebuie sonorizata la astfel de evenimente.In multe forumuri am citit ca sistemul de sonorizare trebuie sa acopere intreaga suprafata a salii, dar eu nu sunt de acord deoarece consider ca doar suprafata ringului de dans trebuie acoperita in totalitate

eu m-amgandit la:

-2 cd playere pioneer cdj200
-1 mixer pioneer djm400
-doua microfoane fara fir shure
-si aici e problema:nu stiu ce sa aleg boxe active sau boxe pasive + amplificator
eu m-am gandit la doi sateliti activi JBL EON 15G2 400W si la un dB Technologies SUB15 activ de 800W

Va rog sa-mi spuneti daca alegerea facuta de mine e buna sa sa veniti cu propuneri in caz contrar
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Aug 19, 2008 5:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bercyfirst



Conectat la: 25 Apr 2004
Mesaje: 15
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 08, 2008 6:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

db nu suna prea grozav, de fapt nu prea suna deloc.
in nici un caz (EXCLUS) BEHRINGER active la volmum mare si caldura intra protectia termica si ai surpriza sa se opreasa boxa la mijlocul melodiei.
depinde cati bani vrei sa cheltui, si cat de tare vrei sa sune.
bani putini si sunet acceptabil mackie (oricum se aud mai bine decat db), eu am SRM450 (ACTIVE). se aud bine dar acum dupa un an si jumatate parca ma bate gandul la unele cu dif de 15" (si asa scap si de carat sub-ul, tot makie).
daca vrei sa mergi undeva mai tare mai ieftin mergi pe EV (Electrovoice) pasive ca cele active sunt foarte scumpe undeva pe 1200 euro. de luat foarte in seama FBT MAXX 6 ( cu A - active, fara pasive) active = 1200 E, pasive 700 E astea sunt undeva pe la 750W.
De luat in seama bine si RCF.
imi cer scuze pt eventualele greseli ortografice si gramatice, dar graba....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovilio`free



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 139
Locatie: oradea

MesajTrimis: Mie Sep 10, 2008 5:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fiecare lauda ce are.
_________________
yamaha fan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
black79b



Conectat la: 07 Feb 2008
Mesaje: 39
Locatie: Bucovina

MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 7:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt eu cel mai in masura sa dau sfaturi, dar mai bine iti vezi de treaba, eu zic sa mergi cu incredere pe http://www.nextech.ro nu cred ca ai ce pierde. Nu te uita la puterile "mici" exprimate acolo, ele sunt puterile reale, RMS. Nu e nici peak, nici muzical nici nimica.

120dB / 1W / 1m e mult; intr-o discoteca normala nu stiu daca ai 110dB.

Daca nu ai bani de Ecler, merge si un MAX 2500 de la Phonic, pentru inceput; nu am testat personal nici unul din amplificatoarele astea dar asa "se zice".

Iti mai iei un mixer Soundcraft COMPACT 4 si ceva sarme de cel putin 2,5 mm cu mufe Netrik si gata.

_________________
I am spirit, I am stone and I am immortal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 8:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

black79b a scris:
120dB / 1W / 1m e mult; intr-o discoteca normala nu stiu daca ai 110dB.


Te rog sa-mi arati si mie boxa aia care scoate 120 dB cu 1W, masurat la 1m Rolling Eyes

In linkul pe care l-ai dat tu, se specifica nivelul la puterea RMS - adica, 132 dB/1m/400W Exclamation
Sus
black79b



Conectat la: 07 Feb 2008
Mesaje: 39
Locatie: Bucovina

MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 9:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
black79b a scris:
120dB / 1W / 1m e mult; intr-o discoteca normala nu stiu daca ai 110dB.


Te rog sa-mi arati si mie boxa aia care scoate 120 dB cu 1W, masurat la 1m Rolling Eyes

In linkul pe care l-ai dat tu, se specifica nivelul la puterea RMS - adica, 132 dB/1m/400W Exclamation


Scuze, greseala mea Embarassed

120 dB la puterea RMS.

_________________
I am spirit, I am stone and I am immortal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SACALU'



Conectat la: 29 Oct 2008
Mesaje: 11
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2008 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor celor de pe forum,sunt nou pe aici si caut niste raspunsuri,eventuale sfaturi. La fel ca si colegul(de forum) ISUMMER,m-am gandit sa achizitionez un sistem de sonorizari pt. nunti. Dispun de 3500 eur dar nu stiu ce sa aleg : mixer autoamplificat sau rack,boxe de firma sau home made cu difuzoare P-Audio(sellenium),cdj 400 sau 800?Eu ma gandeam la : mixer Soundcraft MFX 12,doua puteri,2 full range HK Audio Premium Pro 15 (400 w RMS @ 8 Ohm)+ 2 basi HK Audio Premium Pro 18(500 w@4 Ohm)+ 2 CDj 400... Un bun prieten ma tot bate la cap cum ca n-ar fi destul de puternic sistemul,altul imi zice ca pe bani mai putini pot sa comand,de la Iasi, un sistem P-Audio(sellenium) mai puternic....Nu stiu ce sa fac,va rog,sugestii,pareri......Cele 4 boxe HK Audio m-ar costa 1600 eur,CDJ-urile 1000 eur,mixerul 500 ,iar cu puterile ma descurc eu la un pret mai mic....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2008 9:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as cauta mai degraba niste monitoare active, de preferinta 4-6 buc @100W rms pe care le distribui uniform in sala iar pe ringul de dans un sub-booooom-booooom + inca 2 active @200w.
La nunti nu trebuie pentru meseni BUBUIALA...in general doar tineretul ce mai topaie, la masa omu' vrea sa aibe cu cine se intelege.
In niciun caz mixer cu putere inclusa, acest tip de mixer il vad util pentru sonorizari de serbari scolare sau gradinite.
Incearca sa faci alegerea tinand cont de CONDITIILE DE GARANTIE (musai ca vanzatorul sa-ti asigure ceva la schimb pana iti rezolva problemele de service).Fereste-te de firmulitele care au pe stoc doar 3 mufe si un mixer + 2 cabluri Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
black79b



Conectat la: 07 Feb 2008
Mesaje: 39
Locatie: Bucovina

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 6:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca 6 sateliti + sub + inca 2 active ar fi de preferat in cazul unei nunti. Cand vei ajunge sa cari toate astea doar pentru o nunta...

Doua FR -uri de cel putin 96 dB/1W/1m si sa suporte vreo 500 W si un amplificator pe masura ar trebui sa debiteze suficienta presiune acustica pentru astfel de evenimente.

_________________
I am spirit, I am stone and I am immortal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SACALU'



Conectat la: 29 Oct 2008
Mesaje: 11
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 10:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu doresc mai mult de 4 boxe in configuratie: 2x bas+ 2x satelit, deoarece mi-ar fi intr-adevar foarte greu de carat dupa mine+ spatiul pe care mi-l ocupa in masina(n-am nici SUV ,nici furgoneta). In plus am fost la nunti unde s-a folosit configuratia asta si a sunat super(chiar propia-mi nunta...). Daca n-ar fi sa ma limiteze marimea si greutatea boxelor ,as putea foarte simplu sa achizitionez second-hand un sub JBL 2x18(1200 w RMS)+2 DAS(2x15+ driver-500 w rms) sau un Electrovoice array si s-ar termina cu smecheria,dar,din pacate nu as avea cu ce sa le car si nici cum sa le manipulez singur.....As dori mai multe sfaturi in legatura cu boxele: HK-urile de care vorbeam sunt foarte apreciate in strainatate(am fost rezident in Spania pana de curand) si scot:104 db SPL si 128 db Max(129 basii). Garantie as avea trei ani la fiecare produs dintre cele enumerate de mine in primul mesaj(sunt toate noi). Despre P-Audio (sellenium) ce puteti sa-mi spuneti?'?? va las aici o poza cu un sistem(monstru) EV pe care l-as putea achizitiona din Spania la 2000 eur ,second-hand(pt. cine are muschi si masina ca sa-l duca dupa el pe la sonorizari).....Astept comentariile voastre,sfaturi...PS:v-am lasat si o poza cu un DAS care s-a dat cu 2500 EUR(pana m-am tras eu pe c-r daca sa-l iau sau nu,l-a dat).


DAS.jpg
 Description:
 Filesize:  17.03 KB
 Viewed:  713 Time(s)

DAS.jpg



EV.jpg
 Description:
 Filesize:  17.26 KB
 Viewed:  528 Time(s)

EV.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
atyclb



Conectat la: 02 Oct 2006
Mesaje: 160
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai daca cumparai boxele din poze, iti mai trebuiau doi oameni (cel putin) care sa te ajute sa le urci in masina si sa le dai jos, nu mai zic de faptul ca iti trebuia o dubita sa le cari.
Nu mai plange dupa ele, pt nunti era prea mult.

_________________
One
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SACALU'



Conectat la: 29 Oct 2008
Mesaje: 11
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S-ar putea sa ai dreptate,eu nu am apucat sa le probez sau sa le vad in realitate,am vb cu omul doar la telefon..............oricum, nu vreau ceva exagerat... Ceva despre P-Audio(Sellenium)?Cred ca pana la urma HK-urile ar fi ideale
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kosmo



Conectat la: 19 Sep 2008
Mesaje: 9
Locatie: Bucharest CitY

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 7:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

parerea mea e sa le faci tu boxele , sa faci ceva home made , cutiile gaseshti pe cineva sa ti le faca , difuzoarele itzi recomand cu caldura P-Audio si filtrele itzi pot recomanda pe cineva ca sa itzi faca ceva bun cu taiere si panta potrivita pentru tipul de difuzoare pe care il cumperi , cel mai bun lucru e sa itzi faci 2 sateliti cu difuzoare de 12" si un subwoofer de 18" ca sa iasa totul excelent in ceea ce priveste sunetul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e sa nu-ti faci tu boxele daca nu ai cunostintele necesare. Boxe "Pro" se gasesc relativ usor, si sunt relativ ieftine fata de cele Hi-Fi.

@Kosmo : Daca trantesti niste difuri de 12" pe satelit, si unul de 18" pe sub, nu este destul "ca sa iasa totul excelent in ceea ce priveste sunetul". Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Noi 14, 2008 10:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kosmo - pentru reclama in semnatura trebuie sa ai aprobarea administratorului forumului, adica a userului Vasile.
Daca nu ai aceasta aprobare, te rog sa-ti scoti imediat linkul ala din semnatura, altfel esti pasibil de BAN Exclamation
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community