FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Placa de sunet

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Bama_boy
Vizitator





MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 8:45 pm    Titlul subiectului: Placa de sunet Raspunde cu citat (quote)

Bunaseara...am achizitionat saptamana trecuta un Sistem Logitech Z5500 si nu stiu ce placa de sunet sa i-au pentru el,daca ma puteti ajuta va sunt recunoscator...vreau o placa pentru MUZICA...va multumesc
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 8:45 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
codname



Conectat la: 23 Apr 2008
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asus xonar d2 sau daca nu ai prea multi bani asus xonar dx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Bama_boy
Vizitator





MesajTrimis: Mar Aug 26, 2008 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am mai auzit de m-audio revolution 5.1,creative extreme audio si xtreme music,cam atat...voi ce ziceti?
Sus
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 26, 2008 5:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O placa pentru ascultat muzica, sau una pentru creat muzica ?
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bama_boy
Vizitator





MesajTrimis: Mar Aug 26, 2008 6:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vreau pentru ascultat,dak exista si pentru kreat nu strika o opinie din partea ta ti-as fi recunoscator... Very Happy
Sus
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mar Aug 26, 2008 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cauta in cadrul sectiunii "Computer Multimedia" si citeste review-urile dedicate placii de sunet Asus Xonar D2. Poate te ajuta sa-ti faci cat de cat o idee.

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=19262

O placa de sunet pentru "creatie muzicala" nu va fi intotdeauna pe gustul tau din punct de vedere muzical! Ce vreau sa-ti marturisesc e faptul ca o interfata audio cu bune calitati in acest domeniu (sa luam spre exemplu un M-Audio), va suna mai putin muzical decat una care este saraca la acest capitol, dar ofera mai mult decat sunetul liniar, "rece" specific placilor studiourilor de inregistrare.

Daca cauti sa ai "muzicalitate" in auditie, in limitele a ceea ce poate sa ofere si sa transmita urechilor tale o placa de sunet integrata intr-un PC, atunci nu-ti recomand o placa cu caracteristici similare placilor din categoria mai sus amintita, ci ceva de genul Xonarului.

In alta ordine de idei, interfata de la Asus este cu cel putin o clasa superioara calitativ fata de placile amintite de tine! Ma refer inca o data, exclusiv la calitatea auditiei muzicale...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Keyser Soze



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Aug 26, 2008 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt posesor de Xonar D2 si pentru ce vrei este o foarte buna solutie. I-ar fi placut mai mult sa-l corcesti cu Edifier sau Microlab, dar cum presupun ca si gaming-ul isi are rostul lui in viata ta... Logitec sa fie. Din acelasi motiv varianta mai ieftina, DX o consider optima daca nu cumva schimbi boxele alea cu ceva superior si mai cobori o treapta in infern.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 26, 2008 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lumea componentelor de facut muzichie este o adevarata industrie, iar pentru ceva de calitate platesti pe masura. Cam la fel ca lumea audiofila Razz
Depinde ce tehnologia care vrei sa o folosesti in procesul de creare de muzichie: pe MIDI, sampling, VST, etc.... domeniul este foarte vast.

Insa...

Inclin sa cred ca tu ai nevoie mai degraba de o placa pentru ascultat muzica, decat pentru produs, asa-i ?

Drept urmare, iti pot recomanda din brandul Creative modelul X-Fi Elite Pro care are un pret bun si o calitate foarte buna. Sau un model bun si pt. facut muzichie, M-AUDIO FireWire 410
Sau, cu ceva mai multa investitie, excelenta M-Audio Delta 1010. Este o bijuterie aceasta placa. Laughing

Insa, ca raport bun pret/performanta, iti recomand cu incredere M-Audio Audiophile 192. O are un amic si pot sa iti zic ca este exceptionala la banii care ii cere - aproximativ 550 RON. Wink

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Aug 26, 2008 9:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa ramai ingropat cu lojitec ia un creative x-fi , este cu mult peste ce ai nevoie, daca vrei mai incolo sa iti cumperi un amplificator + boxe mai de soi macar un E-MU 0404 sau Xonar D2...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bama_boy
Vizitator





MesajTrimis: Mie Aug 27, 2008 9:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am inteles...va multumesc mult pentru ajutor,dar problema e ca am un buget de 200RON Embarassed Crying or Very sad
Sus
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Aug 27, 2008 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vad ca pe site a aparut si varianta mai slaba pe pci
http://www.asus.com/products.aspx?l1=25&l2=144&l3=0&l4=0&model=2443&modelmenu=1
mai asteapta pana o sa aduca si la noi la magazine
daca e cum sper eu ar trebuie sa fie mai ieftina ca varianta DX care este cam 240 lei
D2 este scumpa pt ce stie sa faca la pretul actual si pe ce ai tu nu o sa poti beneficia de sunetul ei
O alta solutie ar fi un creative x-fi extreme music,este undeva la 300 lei noua,dar sh ajunge pe la/sub 200 ai tai.Si asta face mai mult decat ai nevoie
Caut-o pe la sf pe alte forumuri,google
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bama_boy
Vizitator





MesajTrimis: Mie Aug 27, 2008 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai am inca o problema...care ar fi mai bun?cablu optic s-au coaxial?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community