FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
am nevoie de ajutor pt achizitionare amp+boxe
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
tataee_titi



Conectat la: 02 Dec 2005
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 17, 2008 6:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ambele variante de Wharfedale (9.1 si 9.2) au un sunet linistit si relaxat, nimic strident, agresiv. Simpla parere personala (ca fost posesor de 9.1 si 9.2): 9.1 imi par mai echilibrate ca sunet decat 9.2. La 9.2 basul este mai pronuntat si tinde sa acopere restul spectrului de frecvente.
Wharfedale pot fi ascultate la showroom-ul Realacustic www.realacustic.ro
Magnat nu am idee, poate vreun forumist posesor sa te ajute cu o auditie.

Cat despre amplificator, cat a fost in posesia mea, Opera mi s-a parut ca are un sunet cald, iar constructia interioara si finisajul exterior foarte bune pentru banii platiti (achizionat ca sh). Am sa ma interesez daca mai exista de vanzare si in caz afirmativ, te anunt. Intre timp poti merge sa asculti si alte variante, am vazut in thread-ul lui alex_t de la Publicitate un Sony Qs care pare interesant. Nu am idee cum suna, dar poti face o vizita si te lamuresti. Detalii aici: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=245549#245549

Este dificil sa gasesti in bani putini ceva care sa sune bine, sa fie si frumos si pe deasupra sa aiba si telecomanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Aug 17, 2008 6:45 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
momolo2
Vizitator





MesajTrimis: Dum Aug 17, 2008 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un amplif din ala chinezesc Opera cu mutra de lemn a fost o data si la mine. Pot spune ca desi este un entry-level (dar si pretul e mic) isi face banii ceruti, cu atat mai mult un pret second hand.
Si suna categoric mai bine decat orice Sony din ala QS sau alte deastea. Evident, discut de amplifuri Sony in categoria respectiva de pret, nu de cele care au costat o avere la prima editie aniversara.
Si cred ca ar merge ok cu niste Magnat M220.
Sus
alinneagoe



Conectat la: 13 Aug 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 18, 2008 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am mai lansat intrebarea dar nu a raspuns nimeni...cambridge audio azur 340A nu va spune nimic? nu are nimeni asa ceva ca sa poata spune cate ceva despre cum suna? m-ar incanta asa ceva din unele puncte de vedere in fata unui opera dar oricum o sa incerc sa ajung sa acult si opera azi-maine...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alinneagoe



Conectat la: 13 Aug 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 20, 2008 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

voiam doar sa zic ca mi-am adus cdurile din masina in casa zilele astea si nu imi vine sa cred cat se simte diferenta chiar si pe 2.1 creative...super misto suna de pe cd direct din laptop...incredibil Smile abia astept amplificatorul si boxele Pray Food
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alinneagoe



Conectat la: 13 Aug 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 22, 2008 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am fost azi sa ascult cambridgeul. l-am ascultat cu o pereche de jamo c403. sursa a fost un cd player tot de la cambridge (dintr-o serie superioara amplificatorului). apoi persoana care m-a ajutat a insistat putin ( si bine a facut Smile ) sa ascult si denon pma-700AE cu aceleasi boxe si cd...din cat am putut eu sa imi dau seama...e diferenta mare intre cele doua. totul era mult mai definit la denon, joase ceva mai pronuntate si conturate, inalte nu chiar asa intepate ca la cambridge...mult mai multa putere...si per ansamblu rafinament...asta am perceput eu. pana una-alta, diferenta de bani (~330 ron) dintre cele doua merita pe deplin. ca sa nu mai vorbesc si de aspet si finisaj, care la cambridge cam lipsesc. nu e deloc cum e in poze...constructia este solida la denon, releele "trosnesc sanatos", la cambride toata senzatia este de plastic ieftin. momentan sunt destul de incantat de denon si hotarat catre el...o sa mai postez pe masura ce se mai intampla intamplari...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alinneagoe



Conectat la: 13 Aug 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 23, 2008 1:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

despre boxele pe care le-am auzit eu azi ce stiti? ca nu sunau rau deloc. dar costa putin peste 1000 ron totusi....jamo c403...si dupa ce le rodez si mai trece timpul si mai strang si eu un ban, sa completez cu un sub tot de la jamo...cam cel mai mic...sub 200...si-uite-asa ajung la un buget dublu fata de initial... Rolling Eyes ...si totusi cata dreptate avea momolo2 Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 23, 2008 7:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat eu pe indelete un sub de la Jamo, cu dif de bass in jos, achizitionat de la MasterHifi. Subul completa un sistem Technics 5.1, sistem care a fost cea mai proasta alegere la banii aceia(achizitionat de nou cand exista Technics..).
Pot sa spun, ca subul umple camera de 15 m2, dar la nivele mai ridicate incepe sa se plimbe prin camera.
De ce nu iti iei niste boxe care sa nu ceara sub? Eu mi-am luat Magnat Quantum 703 si sunt multumit de ele si fara sub, si asta in conditiile in care camera este de 20 m2 si 3m inaltime.
Am ascultat Jamo C803 si pot sa spun ca mi-au placut foarte mult, dar pretul era putin peste pragul impus...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Aug 23, 2008 7:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite ce zic eu:
Ia boxe de CAT DE MULT DISPUI financiar, NU fa rabat aci, ampliful poate fi SH atata timp cat NU a fost "manarit" de vreun carpaci, se afla intr-o stare de conservare foarte buna, are minim 15kg ( asta e una din conditiile ce trebuie indeplinite la MINE))
Eu iti recomand sa te orientezi spre seria A-6X6 (A-656, A-616, A-676) de la PIONEER ca si amplificator asta daca nu esti obsedat de putere in exces.
Cauta-l pe userul [alex_t] de pe acest forum, stabileste o intalnire cu el si nu cred ca in cca 1-2 luni n-o sa-ti gasesti un amplif "bobo" la el...
Din punct de vedere constructiv Pioneer intre anii 87-95 inca au mai facut lucru sanatos, uita de TECHNICS (cele pana @1982 sunt ok), UITA de SONY fie ele si din seria ES (astea nu prea vin ele "de bune" de la hitleristi), si de asemenea UITA de TOT DE CHINA MADE,chiar daca acestea din urma suna bine NU SUNT FIABILE majoritatea celor din clasa entry si main-stream fiind fabricate folosind componente "de cea mai chespe calitate".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alinneagoe



Conectat la: 13 Aug 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 23, 2008 8:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@apanoiu vreau sub pt ca m-am obisnuit asa si mi-e teama sa nu simt lipsa dupa ce ma dau jos din masina si vin in casa. ce am ascultat eu ieri suna foarte bine si corect si fara sub. tot asa si in masina. ma pot "descurca" foarte bine si fara sub dar subul ala completeaza spectrul de frecvente pe gustul meu. in casa nu o sa vreau unul mare care sa darame pereti si in niciun caz potentiometrul nu va sta catre maxim. "sistemul" meu actual este un creative 2.1 care are un buton de volum general, si unul de volum al subul. ala la mai mult de 1-2 din 10 nu sta. pe langa ca de la 3-4 in sus incepe sa distorsioneze, chiar nu am nevoie de mai mult...plus ca nu planuiesc sa iau de la inceput sub, deci voi avea timp sa ascult cum sta treaba o perioada Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alinneagoe



Conectat la: 13 Aug 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 23, 2008 8:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@kilaru_de_coduri depre amplif asa am zis si eu, ca poate fi sh atata timp cat nu a fost umblat prin el si a fost ingrijit. problema e ca nu vreau nimic atat de vechi cum spui tu. eu ma gandeam la ceva de cel mult 5 ani eventual. din "pacate" nu (mai) sunt dispus sa renunt la telecomanda, la numarul de intrari si alte alea...denonul de care am zis mai sus e made in japan, are tot ce vreau eu, are si putere destula...va mai tin la curent Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
victor_bv



Conectat la: 21 Mar 2006
Mesaje: 158
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Aug 23, 2008 5:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt de parere ca Denon PMA-700AE e foarte bun la banii lui.Merge bine cu Magnat (Quantum 503 sau mai bine 703),Epos,Jamo,Monitor Audio.Amplifurile Cambridge Audio mi-au lasat o impresie foarte proasta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alinneagoe



Conectat la: 13 Aug 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 28, 2008 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

s-a rezolvat Smile am luat amplif denon pma 700AE made in japan si boxe system fidelity sf 4030. pana la urma bugetul a ajuns undeva la peste 2500 ron cu cabluri cu tot dar nu regret niciun banut. suna demential...boxele m-au cam dat pe spate...nu am nevoie de niciun subwoofer...evident ca daca schimb pozitia de ascultare se modifica si spectrul sonor dar...suna foarte bine. nu stiu daca gaseam si altceva mai bun in banii astia (nou, factura, garantie...), evident ca nu exclud aceasta varianta, dar eu sunt foarte multumit cu ce am luat. ce nu am inca sunt niste standuri...dar le-oi lua eu si pe alea...si cand ma fac mai mare imi iau si un cd player Smile multumesc tuturor pt sfaturi si pareri, din partea mea se poate inchide topicul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community