FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Pareri despre boxele CELESTION F10

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
K.ATTILA



Conectat la: 05 Sep 2008
Mesaje: 51
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Sep 05, 2008 11:22 pm    Titlul subiectului: Pareri despre boxele CELESTION F10 Raspunde cu citat (quote)

Buna! Ce parere aveti despre boxele F10 de la celestion?
http://www.celestion.com/products/fseries/f10.html
Cum se intelege cu un amplif final Quad-405 (2x100w)
Surse: DVD palyer Panasonic, Pick-Up Pioneer PL-512 cu doza ortofon.
Ascult intr-o camera de 3,5x3,5 metri. In general ascult muzica clasica, jazz, si ceva rock (clasic).
La DOMO costa 500ron/pereche, merita cumparat fata de o pereche de ELTAX CONNCEPT 400B? de la altex la care pretul este 470ron/pereche.
Stiu ca diferentele la marimi sunt foarte mari: la celestion difuzorul de medi/basi este de 10cm, iar la ELTAX 2 difuzoare de basi de 18cm
http://www.eltax.com/eltax/index.php?item=10&id=10208
Astept pareri, sfaturi........
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 05, 2008 11:22 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 12:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eltaxurile sunt foarte proaste si zic sa le excluzi din start.
Daca nu insiti ca boxele sa fie noi se gasesc la Sh la 500-600 ron boxe cum ar fi Wharfedale daimond 9.2 sau 9.1 ,Monitor audio BR2/ BR1 care sunt din alta clasa si se aud mai bine.
Boxele celestion au diifuzorul de bass foarte mic 100mm si care nu va fi capabil sa redea nici pe departe corect Jazz-ul si mai ales muzica clasica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
K.ATTILA



Conectat la: 05 Sep 2008
Mesaje: 51
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eltaxurile am testat pe ampliful meu quad-405 si pe un technics. Dar au fost testate intr-o sala destul mare de clasa, mult mai mare dacat camera mea de apartament. Se auzea destul de binisor, insa cine cumpara aceste boxe mai are ce"tuninga" la ea.
Difuzorul de medii ar trebui inchisa, sau si scimpate cu ceva mai bun, si presupun ca si filtrele lasa de dorit.
Ce parere aveti sa-r merita investi in aceste boxe si se poate obtine din ele ceva boxe bune?
Am ascultat la DOMO si niste JBL-uri seria Northridge dar au sunete medi parca ar fi fost taiate cu egalizor (numai bune pe manele) basi puternici si volum "nelimitat".
Sau boxele INFINITY PRIMUS 250 http://www.dvdplanet.ro/detalii/2028
merita bani?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
K.ATTILA



Conectat la: 05 Sep 2008
Mesaje: 51
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va rog ajutati-ma nu stiu ce sa fac acum ascult o pereche de boxe DIY pe 2 cai cu difuri MNC de 18cm dar vreau ceva mai bun
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
K.ATTILA



Conectat la: 05 Sep 2008
Mesaje: 51
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eventual pot arata niste poze cu boxele mele sa vedeti despre cei vorba.
Cau orice boxa care sa aiba calitatea mai ridicata de MNC urile mele Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 7:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eltaxurile nu are rost sa le iei ca sa le modifici e o pierdere de bani si de timp.
Nici boxele Jbl nici boxele Infinity nu au de a face cu sunatul bine.
In magazine gen domo, altex nu prea ai sanse sa gsesti ceva care sa sune bine.
Ar fi bine sa citesti un pic forumul si sa vezi cam ce s-a dovedit in timp a avea un raport pret calitate bun la bani putini.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
K.ATTILA



Conectat la: 05 Sep 2008
Mesaje: 51
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Dum Sep 07, 2008 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre celestione ce stiti? Bine ca sunt foarte mici si nu au volum si basi foarte mare dar cum sta cu calitatea sunetului? ma refer la precizie...Chiar azi am fost la DOMO si am scultat pe un receiver harman/kardon si pioneer. Dupa parerea mea are un sunet foarte curat, chiar si basi sunt ok! fata de dimensiunile carcasei
Este cineva care a mai ascultat celeston F10? Merita 440RON (sau mai ieftinit,,,)
Intrebarea este sai cumpar 2 boxe mari si proste \aici ma refer la eltax conncept 400 sau mici si de calitate,,,celestion F10 Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eugenroca



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 482
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 09, 2008 8:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pot ajuta cu cateva pareri despre Celestion F15:

- soundstage amplu pe latime
- voci placute, naturale
- inaltele un pic rolled of, dar placute, punand astfel inca o data in evidenta vocile
- F15 au bas decent, fara gonflari, rezonante nedorite

Toate observatiile de sus sunt facute relativ la pretul incintelor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
K.ATTILA



Conectat la: 05 Sep 2008
Mesaje: 51
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Sep 09, 2008 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Celestion F10 merita 440 RON de la DOMO?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 11, 2008 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

K.ATTILA a scris:
Celestion F10 merita 440 RON de la DOMO?


Cred ca pui gresit problema cerand ca altul sa iti dea un sfat! stabileste intai niste termeni clari:
- cat vrei sa investesti MAXIMUM?
- ce vrei: standfoor sau bookshelf?
In general, la ce asculti, e mai greu cu incinte f.mici, dar si proaste!
Intre cele doua, tot Celestion este mai rafinata, dar intai raspunde la intrebari, poate exista si alte optiuni.
Daca tot ti-ai facut incinte, dece nu faci alta pereche, lucrata ca lumea, cu difuzoare mai bune, pe care le gasesti in banii astia!
Si nu mai te gandi sa "up-gradezi" incinte de 100 - 200 de euro!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community