FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfat schimbare sistem home cinema cu sistem stereo

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bluedragon



Conectat la: 16 Noi 2005
Mesaje: 28
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 10:29 pm    Titlul subiectului: Sfat schimbare sistem home cinema cu sistem stereo Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Am inceput sa ma gandesc de curand la posibilitatea de a imi schimba sistemul actual (compus din receiver 6.1 pe care il folosesc ca amplificator stereo cu 2 boxe + subwoofer) cu un amplificator stereo si doua boxe.
Sistemul meu este urmatorul: Receiver Sony STR-DE598S 6x150W, boxe tot Sony SS-MF450/B 150W, subwoofer JBL E150PCH si am si un CD Player Sony CDP-XE270.
Credeti ca am sanse ca, vanzand acest sistem (inclusiv CD-Playerul) sa imi iau un amplificator stereo si doua boxe - toate noi - care sa sa auda considerabil mai bine? Dar daca imi iau noul sistem tot second-hand, sau numai amplificatorul sau boxele SH? Care ar fi diferenta de calitate intre ce pot sa obtin SH si ce pot compara nou? Sper ca e ok postarea aici (daca nu imi cer scuze), pentru ca nu e un anunt de vanzare, doar ca habar nu am daca merita sa incerc sa fac manevra asta, iar voi cunoscand preturile presupun ca puteti sa imi dati un sfat bun.
Ideea e ca ma intereseaza in principal sa redea bine muzica, mai putin sunetul filmelor.
Si inca ceva - sunt sigur ca o sa imi placa mult mai mult bass-ul clar al unor boxe bune, avand in vedere dificultatea de a plasa convenabil un subwoofer, pentru ca stau intr-o camera normala, de bloc, la care am doua usi, iar acustica e una destul de aiurea, pentru ca eu de exemplu aud tot ce vorbesc vecinii chiar si cand vorbesc normal, asa ca nu imi trebuie nici putere prea mare, doar calitate mare la volum mic.
Mersi in avans! (am pus mai jos si linkuri catre specificatiile fiecarei componente).

SW - http://www.jbl.com/home/products/product_detail.aspx?prod=ES150PBK&Language=ENG&Country=US&Region=USA&cat=SUB&ser=ES
Amp – http://www.sony.ro/view/ShowProduct.action?product=STR-DE598&site=odw_ro_RO&imageType=Main&category=HCS+Home+Cinema+Receiver
Boxe - http://www.sony.ro/view/ShowProduct.action?product=SS-MF450H&productsku=SSMF450HM.CE7&site=odw_ro_RO&imageType=Main&category=HFC+Speaker
CD-P - http://www.sony.ro/view/ShowProduct.action?product=CDP-XE270&site=odw_ro_RO&imageType=Main&category=HFC+CD+Player
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 10:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Mai 12, 2008 3:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sistemul pe care il detii momentan este clar un sistem de incepator si alcatuit destul de nefericit. In mod cert la banii pe care i-ai cheltiuti pe sistemul tau actual puteai sa cumperi ceva mult mai bun, si care sa cante muzica nu dor sa faca zgomot.
Singura recomandare pe care pot sa o fac este sa asculti cu urechile tale si sa vezi daca merita schimbarea si sa citesti forumul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bluedragon



Conectat la: 16 Noi 2005
Mesaje: 28
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 12, 2008 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai de lucrul asta mi-am dat seama si eu acum, ca puteam sa iau ceva mult mai bun (cel putin pentru gustul meu) si de asta sper sa reusesc sa schimb.
Oricum am inca multa documentare de facut pana sa imi asum riscul sa cumpar un sistem audio second hand. O sa citesc pe forum in continuare. Mersi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bluedragon



Conectat la: 16 Noi 2005
Mesaje: 28
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 16, 2008 7:38 am    Titlul subiectului: Boxe ce dau inalta claritate dar si bass, frecvente raspuns Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce am tinut timp de 2 ani un sistem alcatuit (dupa cum mi s-a spus) destul de nefericit, sony, cu un receiver 6.1 si doar 2 boxe vai de capul lor si un subwoofer JBL care cobora pana la 27 Hz, mi-a luat ceva timp sa imi dau seama ca mi-ar placea mult mai mult o pereche de boxe de inalta calitate, chiar daca nu ar avea la fel de mult bass. Prin urmare, va intreb, daca ar fi sa aleg niste boxe care sa dea un bas satisfacator, dar si o claritate si o calitate foarte buna, incadrandu-se in 15-20 milioane, care ar fi recomandarile? Dupa ce ar trebui sa ma orientez? Este frecventa de raspuns ceva semnificativ?
De exemplu, uitandu-ma pe site-urile romanesti care vand aparatura audio hi-fi, boxele cu cel mai mult bass in zona asta de pret vad ca sunt Magnat Monitor 1000 cu 19 Hz. Si totusi ele costa numai 443 RON bucata, pe site-ul http://www.avstore.ro/boxe/magnat-monitor-1000/.
Pe de alta parte, boxe inalt recomandate pe acest forum, Monitor Audio BR5, 1584 RON perechea, coboara numai pana la 30 Hz. Ce sa inteleg de aici, ca cele cu bass mai putin redau mult mai bine gama de frecvente pe care pot sa o redea, pe cand cele care coboara pana la 19(!) Hz, adica mai mult decat subwooferul meu de 12 milioane, dau bass mai adanc dar de mai proasta calitate?
Bineinteles ca voi merge la o auditie sa ascult cu urechile mele, dar as vrea sa stiu si ce sa caut, si ce modele sa compar stiind oarecum la ce sa ma astept de la fiecare si ce sa urmaresc, avand in vedere ca in ultimele 3 luni, fiind plecat de acasa, am ascultat numai boxe de masina de proasta calitate sau difuzoare de laptop, iar acasa am un amarat sony 6.1 cu 2 boxe relativ slabe si un subwoofer relativ bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Sep 16, 2008 9:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Raspunsul in frecventa ofera indicatii despre cum suna o boxa dar nu e nici pe departe conculdent sau un criteriu dupa care trebuie sa te iei cand cumperi. Mai trebuie sa fii atent la un aspect : unii producatori dau frecventa cea mai jos redata la -3 db altii la -6 db si altii la -10db.
Monitor magnat 1000 nu au in nici un caz 19 hz poate nici la -10 db si sunt cele mai slabe din seria monitor.
Un alt aspect important : daca vezi frecvente de 20 de hz la o boxa si prin ea nu prea vezi difuzoare de 10" ceva nu e in regula.
Boxele care sa redea liniar frecvente foarte joase sunt extrem de scume(5000 eur in sus). La bani putin o boxa contine multe compromisuri si in general trebuie aleasa cea care se potriveste cel mai bine cu ceea ce doresc de la sunet.
Din masuratori pentru ca sa iti faci o idee mai buna despre cum ar suna o boxa ai nevoie de mult mai multe masuratori pe care producatori in general nu le dau. Cateva exemple de masuratori (distorsiunile difuzoarelor, raspunsul in frecventa in toata banda audio atat on axis cat si off axis la mai multe unghiuri, graficul de impedanta care iti poate da o idee depre cat de greu de condus este o boxa,etc).
Mult succes in cautari!

modedit by nicumur: corectat typo
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 16, 2008 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N-are rost sa iei boxe de 500 de lei perechea, e pacat de bani.

Cu 2000 de lei poti sa iei niste bookshelf-uri decente (entry level dpdf. audiofil). Cu inca odata pe-atita un amplificator stereo decent. Cu inca odata pe-atita un cd-player decent. Sa continui? :)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bluedragon



Conectat la: 16 Noi 2005
Mesaje: 28
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 16, 2008 1:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu 2000 RON ? Si care ar fi recomandarea?
Iar ca amplificator, credeti ca pot iesi mai ieftin daca nu vreau f multa putere, si sa iau de exemplu un NAD 325 cu cei 2x50W ? Este la fel de bun ca un amplificator de 2000 de ron mai puternic?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Sep 16, 2008 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai daca mergi pe nad bee325 cerd ca il poti cupla cu niste incinte monitor audio rs6(pe care le poti gasi la sh sub 2000ron) urmand ca in final sa adaugi un cd-player de la nad. Daca vrei mai multe detalii despre acest sistem intreaba-l pe dinica care l-a avut un an in sufragerie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 16, 2008 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bluedragon a scris:
Cu 2000 RON ? Si care ar fi recomandarea?
Iar ca amplificator, credeti ca pot iesi mai ieftin daca nu vreau f multa putere, si sa iau de exemplu un NAD 325 cu cei 2x50W ? Este la fel de bun ca un amplificator de 2000 de ron mai puternic?


Un aplif 2x50W este suficient pentru o camera de bloc,distorsiunile cauzate de lipsa puterii amplifului pot aparea la volume ridicate sau daca ai niste boxe indragostite de putere Twisted Evil, spl mic,etc...Sper sa nu fi gresit grav,sa ma trezesc ca imi trage Mr. VTP suturi in ... Very Happy
Eu am avut NAD + RS6 si am fost foarte multumit.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community